„Działajmy razem!” - Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Działajmy razem!” - Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach życie bez Internetu. Szczególnie w dobie epidemii koronawirusa spędzamy tam dużo czasu: ucząc się, pracując, robiąc zakupy, czy spotykając się online z bliskimi. Ta globalna sieć mimo wielu dobrodziejstw, zawiera jednak również różne zagrożenia. Dlatego również w sieci należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dostrzegając potrzebę informowania o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników Internetu, co roku poruszane są tematy najpopularniejszych sposobów, jakimi posługują się przestępcy działający w sieci.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Zasady bezpiecznego dostępu do Internetu

Pamiętajmy aby zawsze korzystać z aktualnego i oryginalnego oprogramowania systemowego (np: Windows, Linuks, iOS). Stosujmy silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych. Nie udostępniajmy swojej sieci bezprzewodowo (WiFi) osobom, co do których nie mamy zaufania. Zadbajmy, by dostęp do WiFi zabezpieczony był hasłem.

  • Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Bardzo ważne jest posiadanie i aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Pamiętajmy, że treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) mogą tam pozostać na zawsze. Nie otwierajmy nieznanych załączników w wiadomościach e-mail. Nie udostępniajmy swoich danych w Internecie nieznanym osobom, czy instytucjom.

  • Bezpieczne dziecko w sieci

Rodzice powinni rozważyć zainstalowanie oprogramowania do kontroli treści, do jakich w sieci mają dostęp ich pociechy. Nie pozostawiajmy dzieci samych w sieci – pokażmy im dobre strony Internetu i pokażmy jak może rozwijać swoje pasje, ale nie zapominajmy porozmawiać o zagrożeniach, które mogą czyhać na dziecko.

  • Najczęstsze zagrożenia

Korzystanie z Internetu wiąże się z narażeniem na takie zagrożenia jak złośliwe oprogramowanie, oszustwa internetowe, treści pedofilskie i pornograficzne, materiały epatujące przemocą, hejt, niebezpieczne gry i w końcu również uzależnienie od Internetu.

Tych zagrożeń nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo oraz zabezpieczenie swojej tożsamości i mienia również w sieci.

Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że nasi bliscy albo my sami padliśmy ofiarą przestępców działających w Internecie, nie wahajmy się tego zgłosić policjantom.

Działania policjantów związane z Dniem Bezpiecznego Internetu:

Więcej na temat można przeczytać na stronie internetowej Państwowego Instytutu Badawczego NASK, współorganizatora DBI w Polsce:

https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/4017,9-lutego-Dzien-Bezpiecznego-Internetu-2021-czyli-jak-w-czasie-pandemii-zadbac-o-.html

(mk/tm)

Powrót na górę strony