Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Z bankowego konta „próbowano wypłacić” 800 złotych – nieudana próba oszustwa

Oszuści nie ustają w próbach ataku na nowe ofiary. Wykorzystują do tego różne nowe metody na nietypowe oszustwo. Doświadczyła go m.in. mieszkanka Elbląga. Zadzwoniła do niej nieznana kobieta podająca się za pracownika sektora bezpieczeństwa jednego z banków i poinformowała o próbie wypłacenia z jej konta kwoty 800 złotych.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek (12.01.2021). Kobieta, która przedstawiła się jak pracownik banku najpierw poinformowała o próbie wypłacenia z konta kwoty 800 złotych, a następnie poleciła, by zainstalować w telefonie aplikację do przeskanowania urządzenia. Wszystko po to „aby poprawić bezpieczeństwo”. Jak się okazało aplikacja była do zdalnego kontrolowania telefonu i miała na celu pozyskanie kodów do wypłaty pieniędzy z konta. Kobieta nie dała się nabrać oszustce i się rozłączyła. Informujemy o takim zdarzeniu ponieważ podobne próby mogą mieć jeszcze miejsce.

Przypominamy!

Nie instalujmy nieznanych nam aplikacji w telefonie! Podając obcym osobom dane dostępowe dajemy możliwość zdalnego sterowania naszym urządzeniem. Jeżeli jest ono powiązane z naszym kontem bankowym a tak jest najczęściej, nietrudno domyślić się późniejszych konsekwencji. Ponadto bank nigdy nie prosi o podanie haseł, kodów, e-maili czy numerów id. Bank jest w posiadaniu tych informacji. Jeżeli więc ktoś kieruje taką prośbę przez telefon, sms, mail to na pewno nie jest pracownikiem banku a próbuje wyłudzić nasze dane a w konsekwencji pieniądze.

(kn/tm)

Powrót na górę strony