Województwo warmińsko - mazurskie nagrodzone w dwóch kategoriach!
Dobiegła końca V jubileuszowa edycja ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, która w tym roku przebiegała pod hasłem przewodnim: widoczność w ruchu drogowym. Województwo warmińsko – mazurskie zostało nagrodzone w dwóch kategoriach: uczeń i szkoła. Celem akcji jest szerzenie świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat sytuacji na polskich drogach. Partnerem wspierającym jest LeasePlan Polska.
Akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” została przeprowadzona w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. W realizację zaangażowało się około 20 000 uczniów, ponad 900 nauczycieli i wychowawców, około 100 szkół różnych poziomów w całym kraju. Województwo warmińsko – mazurskie wyróżniło się w dwóch kategoriach. W kategorii „UCZEŃ” drugie miejsce zajęła Katarzyna Świniarska uczennica Publicznego Gimnazjum im. J. Korczaka w Dąbrównie. Została nagrodzona za wiersz pt. „Droga bywa sroga”. W kategorii „Szkoła” trzecie miejsce, za zaangażowanie w akcję zajęła, Szkoła Podstawowa nr 30 im. M. Zientary-Malewskiej w Olsztynie.
Patronaty honorowe objęły nad nią Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji , Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a partnerem wspierającym LeasePlan Polska, lider wynajmu długoterminowego aut firmowych na polskim rynku. Akcja odbywała się pod patronatem medialnym miesięcznika Auto Świat i portalu „Bezpieczna droga do szkoły”.
Uczniowie biorący w niej udział dowiedzieli się między innymi, że w Polsce w roku 2013 roku zgłoszono 35 847 wypadków drogowych, w których 3 357 osób poniosło śmierć, a 44 059 osób zostało rannych.
Każdorazowo program przebiega pod innym hasłem przewodnim, w V edycji była to: widoczność w ruchu drogowym. Niezależnie od głównego akcentu, jakim były dyskusje i debaty klasowe, lub szkolne, organizator zachęcił do włączenia się w przedsięwzięcia towarzyszące, takie jak: akademie, apele, konkursy, przedstawienia, happeningi, spotkania z policjantami, rozmowy z poszkodowanymi w wypadkach drogowych.
Przeprowadzony został konkurs dla uczestników, wyłoniono laureatów w 4 kategoriach:
Uczeń - wiersz, hasło, praca plastyczna , Uczeń – krótki utwór literacki, Nauczyciel i Szkoła .
Wierzymy, że edukacja z zakresu bezpiecznego zachowania na drodze powinna zaczynać się już na etapie szkolnym. Młodzi użytkownicy dróg powinni znać zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym zarówno jako użytkownicy piesi jak i przyszli kierowcy. Dlatego postanowiliśmy aktywnie włączyć się do tegorocznej edycji akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” – mówi przedstawiciel partnera programu, Artur Sulewski z LeasePlan Fleet Management Polska.
Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” działa nieprzerwanie od 16 lat w obszarze profilaktyki i edukacji w ruchu drogowym. W naszej pracy tworzymy nowe standardy i opracowujemy programy autorskie, realizowane we współpracy z innymi podmiotami, w tym jednostkami administracji wszystkich szczebli i instytucjami w kraju i zagranicą. Realizujemy w swoich działaniach trendy unijne i opieramy je na sprawdzonych naukowo podstawach.
www.drogaibezpieczenstwo.org.pl
Polski oddział LeasePlan rozpoczął swoją działalność w 2001 roku i jest częścią globalnego koncernu LeasePlan Corporation N.V. – największego dostawcy usług Car Fleet Management na świecie. Grupa LeasePlan zatrudnia ponad 6 500 pracowników w 32 krajach, zarządza flotą 1,3 miliona pojazdów, posiada portfolio kontraktów o wartości 14 miliardów Euro. Obecnie LeasePlan Polska zarządza flotą ponad 24 000 samochodów, dla przeszło 900 klientów. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów – spośród zrzeszonych w tej organizacji firm CFM - LeasePlan posiada największy udział w rynku wyłącznego zarządzania oraz wynajmu długoterminowego i zajmuje 1 pozycję na polskim rynku Car Fleet Management. www.leaseplan.pl