Kierowali na tzw. "podwójnym gazie". Zostali zatrzymani - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowali na tzw. "podwójnym gazie". Zostali zatrzymani

Niestety wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jeżdżą pojazdami będąc pod wpływem alkoholu. Każdego dnia policjanci poświęcają wiele pracy i energii na to, żeby skutecznie eliminować z dróg takie niebezpieczne osoby.

Ełk
Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wczorajszego (30.12.2020r.) zdarzenia. Strażnicy miejscy podczas patrolowania Ełku zauważyli w jednym z podwórek zatrzymujący się samochód, w którym za kierownicą siedział młody chłopak. Był od niego wyczuwalny silny zapach alkoholu. Na miejsce przyjechali policjanci, którzy w obecności matki 15-latka zbadali na zawartość alkoholu. Okazało się, że nastolatek miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że chłopak w trakcie jazdy uszkodził zaparkowany samochód oraz elewację budynku mieszkalnego. Jego pojazd też miał uszkodzenia. 15-latek wziął ten samochód z garażu bez wiedzy i zgody rodziców. Sprawa nastolatka trafi do sądu rodzinnego i nieletnich. Policjanci wyjaśniają także, skąd nieletni miał alkohol.

Iława

Do zatrzymania pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących doszło w środę (30.12.2020r.) kilka minut po godzinie 8:00 w Smolnikach. Funkcjonariusze podczas czynności służbowych wylegitymowali rowerzystę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że  mieszkaniec gminy Iława kierował jednośladem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Natomiast godzinę później, również w gminie Iława funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej  63-latka. Jak ustalili mężczyzna kierował rowerem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. Tymczasem w Kisielicach zatrzymali policjanci motorowerzystę. 40-latek kierował jednośladem mając 1,8  promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy, a pojazd przekazali osobie wskazanej przez mieszkańca gminy Kisielice.

Olecko

Policjanci zgłoszenie o uszkodzeniu na parkingu w Olecku dwóch pojazdów otrzymali w środę (30.12.2020r.) przed godz. 14:30. Jak wynikało z relacji świadków, kierujący samochodem marki Renault najpierw lusterkiem uderzył w osobowego volkswagena, a następnie przodem swojego pojazdu w toyotę. W chwili zdarzenia w pierwszym pojeździe siedział kierujący, zaś do drugiego kierująca akurat wsiadała. Na szczęście nikt podczas tej sytuacji nie ucierpiał.

Kiedy funkcjonariusze przyjechali na miejsce zauważyli, że mężczyzna ma problemy z koordynacją ruchową oraz wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 80-latka blisko promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz mieszkaniec Olecka za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy !

Policjant ma możliwość ukarania znajdującego się pod wpływem alkoholu rowerzystę  na miejscu interwencji. Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat. Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) rowerzysta zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych.

(akdn/jk/kh)

Powrót na górę strony