Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sylwester – nie zapominaj o przepisach i zasadach bezpieczeństwa

Przed nami Sylwester – czas, który kojarzy nam się z huczną zabawą i spotkaniami w dużym gronie. Niestety w tym roku przypada w okresie pandemii i związanych z nią ograniczeń, nakazów i zakazów.

Policjanci, tak jak co roku o tej porze wiele sił poświęcają na działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego. Kontrolują trzeźwość kierowców i to, czy nie łamią oni obowiązujących przepisów. W sylwestra funkcjonariusze będą również reagować na wszelkie zakłócenia porządku publicznego, choćby te wywołane przez osoby pijące alkohol w miejscach niedozwolonych i zakłócające spokój innym. Sprawdzane przez policjantów jest również respektowanie przepisów związanych z obowiązującym stanem epidemii.

Nie możemy również zapominać o innych wciąż obowiązujących nakazach i ograniczeniach, a w tym o obowiązku zasłaniania ust i nosa w określonych sytuacjach oraz o ograniczeniach związanych z gromadzeniem się czy przemieszczaniem. Tegorocznego Sylwestra będzie można spędzić tylko w domach w gronie najbliższych. Ograniczenie dotyczące zgromadzeń i wprowadzony zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową sprawiły, że grupowe wyjście z domów może zostać potraktowane przez policjantów jako złamanie prawa. Pamiętajmy, że każda interwencja jest indywidualnie rozpatrywana przez policjantów na podstawie zastanych okoliczności. Jeżeli gdzieś w trakcie służby policjanci stwierdzą lub zostaną poinformowani o tym, że dochodzi do łamania prawa, będą wówczas interweniować i adekwatnie reagować.

W swoich działaniach skupiamy się przede wszystkich na zapewnieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańcom naszych miejscowości i liczymy na to, że w tych działaniach będziemy przez nich wspierani, poprzez ich zdroworozsądkowe zachowanie. Dlatego apelujemy o to byśmy wszyscy – również w sylwestra - pamiętali o tym, że to kiedy w końcu będziemy mogli pożegnać się z pandemią i związanymi z nią ograniczeniami, zależy przede wszystkim od naszego aktualnego zachowania.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych!

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych poza określonymi dniami. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta. W miejscach publicznych można ich używać  w dniach 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń. Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań. Nie zapomnijmy o naszych pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

(tm/hk)

Powrót na górę strony