Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przestrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze nie tylko podszywając się pod naszych znajomych, których posiadamy w mediach społecznościowych, ale również podczas dokonywania różnego rodzaju transakcji internetowych. Zachowanie szczególnej rozwagi i czujności może uchronić nas przed utratą pieniędzy.

Przestępcy działają jako potencjalni sprzedawcy i oferują różnego rodzaju towary na sprzedaż, również za pośrednictwem portali społecznościowych. Próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy za rzekomo oferowane towary. Większość takich transakcji odbywa się poprawnie i sprzedawcy wywiązują się z zawieranych umów. Zdarzają się jednak osoby, które wykorzystują tego typu okazje do przywłaszczenia gotówki. Proszą np. o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji do bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze. O tego typu transakcji został powiadomiony w poniedziałek (28.12.2020r.) oficer dyżurny. Oszust zaoferował do sprzedaży kierownicę do pojazdu osobowego. Mężczyzna chcący zakupić ten towar został poproszony przez sprzedającego o dokonanie płatności za pomocą kodu BLIK. Po otrzymaniu pieniędzy na swoje konto nie nawiązał już kontaktu z kupującym. Oszukany mężczyzna zgłosił sprawę na Policję.

BLIK jest to sześciocyfrowy kod wygenerowany z aplikacji bankowej pozwalający  nam na szybkie i wygodne wykonanie  przelewu czy wypłacenie pieniędzy z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą. Posiadanie takiego kodu  to spory komfort dla użytkownika, jednak z  drugiej strony duże zagrożenie. 

Przelew BLIKIEM na numer telefonu - są to przelewy bez podawania numeru rachunku. Żeby na przykład szybko oddać pieniądze, nie musisz znać numeru jego konta. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wpisać numer telefonu odbiorcy.

 „Oszustwo na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet, jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba, która go otrzyma może wypłacić pieniądze bez użycia karty. 

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za tą transakcją nie kryje się próba oszustwa! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

(jm/kh)

Powrót na górę strony