Weekend na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Rozwaga, odpowiedzialność i bezwzględna trzeźwość na drodze – to cechy, którymi powinien wykazywać się każdy uczestnik ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że bezmyślne zachowanie wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale może stać się także przyczyną dramatów życiowych wielu osób i ich rodzin. Właśnie takich nieodpowiedzialnych kierowców w miniony weekend wyeliminowali z ruchu drogowego policjanci. W miniony weekend na Warmii i Mazurach doszło do 10 wypadków drogowych, 16 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 127 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 23 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W niedzielę (20.12.2020r.) na jednej z dróg gminy Sępopol doszło do zdarzenia drogowego. 19-latek jadący VW polo z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z przydrożnym drzewem. Z miejsca zdarzenia został zabrany karetką pogotowia do szpitala w Bartoszycach. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli VW na parkingu strzeżonym. Od 19-latka pobrano krew do badań na zawartość alkoholu i substancji psychoaktywnych. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pracownicy służby zdrowia znaleźli przy mężczyźnie woreczki z suszem roślinnym. Znalezisko zostało zabezpieczone przez kryminalnych. Policjanci wykonali test, który zidentyfikował susz, jako marihuanę. Kolejną marihuanę funkcjonariusze znaleźli w domu 19-latka. Łącznie zabezpieczono ponad 30 gramów marihuany, która zostanie zbadana w laboratorium kryminalistycznym. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za posiadanie narkotyków, grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Kolejna odpowiedzialność zależeć będzie od wyników badań krwi mężczyzny. Jeśli okaże się, że kierował po alkoholu lub narkotykach grożą mu kolejne dotkliwe konsekwencje.

 • woreczek strunowy z zawartością suszu roślinnego
  Zabezpieczona marihuana
 • 20 woreczków z zawartością zielonego suszu
  Zabezpieczona marihuana

Braniewo

W sobotę (19.12.2020r.) oficer dyżurny Policji został powiadomiony, że na terenie gminy Braniewo pojazd znajduje się w rowie. Zgłaszający podejrzewał, że kierowca opla mógł być nietrzeźwy. Na miejsce natychmiast skierowano patrol ruchu drogowego oraz funkcjonariuszy z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Po dojeździe na wskazany odcinek trasy policjanci dostrzegli samochód osobowy oraz jego kierowcę. Z ustaleń mundurowych wynikało, że jadący oplem stracił nagle panowanie nad autem i wjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna nie odniósł na szczęście żadnych obrażeń. Chwilę później podejrzenia zgłaszającego potwierdziły się. Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, a przeprowadzone badanie wskazało, że w ogóle nie powinien on włączać się do ruchu. Wynik był jednoznaczny - blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że wobec kierowcy sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz sprawą nieodpowiedzialnego mężczyzny zajmą się kryminalni.

Działdowo

W piątek (18.12.2020r.) w godzinach rannych funkcjonariusze ruchu drogowego w gminie Iłowo-Osada na drodze W544 tuż przed miejscowością Iłowo-Osada zatrzymali kierującego pojazdem marki Mazda. Pojazdem kierował mieszkaniec gminy Działdowo, który  pomimo gęstej mgły nie upewniając się podjął manewr wyprzedzania pojazdu marki Mitsubishi. W wyniku podjętego manewru doprowadził do spowodowania rażącego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierującemu pojazdem marki Audi jadącemu w przeciwnym kierunku jazdy. Kierującemu Mazdą policjanci zatrzymali prawo jazdy.

W sobotę (19.12.2020r.) w Działdowie na jednej z ulic, kierujący samochodem osobowym marki KIA, mieszkaniec Działdowa wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej z naprzeciwka rowerem działdowiance, w wyniku czego doszło do zderzenia. Pokrzywdzona z ogólnymi obrażeniami została przewieziona do szpitala w Działdowie. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

Natomiast w niedzielę (20.12.2020r.) również w Działdowie kierujący samochodem osobowym marki Audi mieszkaniec gminy Iłowo-Osada nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo samochodowi osobowemu marki Opel, którym kierował mieszkaniec Działdowa, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawcę kolizji policjanci ukarali punktami i mandatem karnym.

Elbląg

Policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali 49-latka, który kierował osobową mazdą. Po sprawdzeniu jego stanu trzeźwości alkotestem okazało się, że ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany przy ul. Malborskiej. Kontrolujący go policjanci od razu wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkotestem wykazało 2,06 promila. Dodatkowo 49-latek miał sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami do maja 2023 roku. Teraz odpowie przed sądem. Za złamanie zakazu może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Inny kierujący został zatrzymany przy ul. Świerkowej. 51-letni mężczyzna miał 1,36 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu prawo jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (19.12.2020r.) około godziny 11:00 dyżurny został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na drodze powiatowej 1549N pomiędzy miejscowościami Samolubie-Krekole. Jak wstępnie ustalono, kierujący pojazdem marki Volkswagen LT z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwny pas jezdni, a następnie uderzył w drzewo. Pojazd po uderzeniu zapalił się. Dzięki szybkiej i odważnej reakcji świadków udało się wydostać kierującego jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych.  Z obrażeniami ciała został przetransportowany do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. 41-letni kierujący jechał sam w pojeździe, był trzeźwy. Policjanci wyjaśnią wszelkie okoliczności zdarzenia.

 • samochód ciężarowy stojący w poprzek drogi, który uderzył w drzewo, przód pojazdu w płomieniach
  Lidzbark Warmiński - miejsce zdarzenia
 • Ugaszony pojazd ciężarowy który uderzył przodem w drzewo w oddali trzech mężczyzn i radiowóz
  Lidzbark Warmiński - miejsce zdarzenia

Nidzica

W piątek (18.12.2020r.) około godz. 21:00 policyjny patrol zatrzymał na ternie miasta kierującego osobowym fordem, który wsiadł za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w organizmie 52-letniego mieszkańca gminy Kozłowo. Dodatkowo, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Niebawem 52-latek odpowie za popełnione wykroczenie kierowania pojazdem pomimo braku uprawnień oraz za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. 

Następnej nocy (19/20.12.2020 r.) policyjny patrol wyeliminował z ruchu drogowego kolejnego nietrzeźwego kierującego poruszającego się ulicami Nidzicy. Za kierownicą zatrzymanego do kontroli samochodu marki Seat siedział będący pod wpływem alkoholu 42-letni mieszkaniec gminy Nidzica. Podczas badania stanu trzeźwości mężczyzna „wydmuchał” blisko 2,3 promila alkoholu. Ponadto, oprócz złamania podstawowej zasady w ruchu drogowym, jaką jest zachowanie trzeźwości na drodze, mężczyzna wsiadając za kierownicę złamał aktywny do marca 2023 roku sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (18.12.2020r.) wieczorem ok godz. 20:40 na ulicy Rynek w Nowym Mieście Lubawskim  policjanci ogniwa patrolowo- interwencyjnego zauważyli kierującego fiatem, który celowo wprowadzał pojazd w poślizg, robiąc tzw. drift i powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Młody mężczyzna, mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie został ukarany mandatem i zostały na niego nałożone punkty karne.

Ok. godz. 22:00 policjanci zauważyli na ulicy Działyńskich kierującego seatem ibiza, który jechał bez włączonych świateł. Kierujący został zatrzymany do kontroli drogowej na ulicy Kazimierza Wielkiego. Okazało się, że brak świateł to nie jedyne przewinienie mieszkańca gminy Grodziczno. 25-latek został ukarany łącznie 3 mandatami karnymi za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu (brak nalepki kontrolnej na szybie), brak świateł i zły stan techniczny auta.  Mężczyzna otrzymał także 4 punkty karne.

O godz. 0:30 na ulicy Działyńskich funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 18-letniego mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie, który kierując alfą romeo wprowadzał ją w niekontrolowany poślizg. Mężczyzna został ukarany 4 mandatami karnymi za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu (brak trójkąta, gaśnicy oraz nalepki na szybie). Wzbogacił się także o punkty karne.

O godz. 2:00  w nocy na ulicy Mickiewicza policjanci zatrzymali do kontroli 22-letniego mieszkańca Brodnicy, który kierując BMW tak jak poprzednicy wprowadzał pojazd w poślizg stwarzając zagrożenie do osób będących w pojeździe. Ten sprawca wykroczenia także został ukarany mandatem i punktami karnymi.

Policjanci nadal będą sprawdzać i zdecydowanie reagować na popełniane w podobny sposób przez nieodpowiedzialnych kierujących wykroczenia drogowe

Pisz
W sobotę (19.12.2020r.) około godz. 14.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Orzyszu, gdzie ciemne auto uderzyło w barierkę, a kierowca jest prawdopodobnie pijany. Na ul. Giżyckiej w Orzyszu funkcjonariusze zauważyli pojazd marki Toyota z uszkodzonym przodem. Przy aucie stał 28-letni kierujący mieszkaniec Pisza. Policjanci wyraźnie czuli od niego alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. W dalszej kolejności funkcjonariusze ustalili przebieg zdarzenia. Z relacji świadków wynikało, że kierujący pojazdem marki Toyota jechał od strony Ełku w kierunku Giżycka. Próbując wjechać na parking uderzył przodem swojego samochodu w ogrodzenie, następnie wycofał się i zaparkował swój pojazd. Policjanci zatrzymali 28-latkowi prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

 • na zdjęciu uszkodzony przó pojazdu
  Pisz - uszkodzona toyota
 • uszkodzony płot
  Pisz - uszkodzony płot

Szczytno

W piątek (18.12.2020r.) parę minut po godzinie 16:00 na ulicy Warszawskiej w Szczytnie, funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 44-letniego kierowcę Opla. Wszystko za sprawą obywatelskiego zgłoszenie, z którego wynikało, że właśnie tą ulica porusza się kierowca, którego styl jazdy jednoznacznie wskazuje na to, że może on być nietrzeźwy. 44-letni mieszkaniec Szczytna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że miał blisko 2 promile. Ponadto, jak ustalili mundurowi 44-latek nie posiadał uprawnień do kierowania.

Tego samego dnia (18.12.2020r.) niespełna pół godziny później, na ulicy Polskiej w Szczytnie funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Seata. Za kierownicą siedział 59-letni mieszkaniec gminy Szczytno. W trakcie weryfikacji danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że w 2006 roku właściwy organ cofnął mu uprawnienia do kierowania pojazdami. W związku z podejrzeniem popełnienia przez 59-latka przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, celem poinformowania sądu o ujawnionych nieprawidłowościach.

W sobotę (19.12.2020r.) parę minut po godzinie 09:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o dachowaniu pojazdu osobowego w okolicach miejscowości Janowo w gminie Szczytno. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem marki Renault Megane nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. 20-letni mieszkaniec gminy Wielbark, jadąc w kierunku miejscowości Jedwabno, na łuku drogi, w pobliżu miejscowości Janowo stracił panowanie nad pojazdem. W wyniku czego Renault wjechało do przydrożnego rowu, a następnie dachowało. W pojeździe znajdował się również 21-letni pasażer, mieszkaniec Szczytna. Obaj podróżujący byli trzeźwi. Obecna na miejscu załoga karetki pogotowia podjęła decyzję o potrzebie przetransportowania mężczyzn do szpitala. Podczas gdy strażacy usuwali z drogi skutki zdarzenia, śledczy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali oględziny i przesłuchali świadków. Teraz będą wyjaśniać szczegóły i okoliczności tego wypadku.

 • Po lewej samochód w rowie, po prawej karetka pogotowia i wóz strażacki pomiędzy nimi strażacy
  Wypadek na trasie Janowo-Jedwabno
 • po prawej stronie samochód w rowie przy nim strażacy, po lewej wóz strażacki
  Wypadek na trasie Janowo-Jedwabno
 • Na zdjęciu skrzyżowanie dróg, po lewej radiowóz, po prawej wóz strażacki, wzdłuż drogi wóz strażacki i karetka pogotowia
  Wypadek na trasie Janowo-Jedwabno

Tego samego dnia w sobotę (19.12.2020r.) około godz. 19:00 w miejscowości Dąbrowy w gminie Rozogi, funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego dokonywali pomiaru prędkości pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym. Parę minut po godzinie 19:00 policyjny miernik prędkości wskazał, że zbliżające się BMW nadjeżdża z nieprzepisową prędkością. Kierowca w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 122 km/h przy dopuszczalnej w tym miejscu prędkości do 50 km/h. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że to 24-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Młody kierowca odczuł konsekwencje swojej zbyt szybkiej jazdy. Policjanci wystawili mu mandat i 10 punktów karnych. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami stracił on uprawnienia do kierowania. To jednak nie koniec, w trakcie podjętej przez mundurowych interwencji okazało się również, że BMW nie posiadało aktualnych badań technicznych. W związku z powyższym dowód rejestracyjny od pojazdu został kierowcy zatrzymany.

W niedzielę (20.12.2020r.) tuż przed północą na ulicy Feliksa Nowowiejskiego w miejscowości Wielbark, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW Golf. Styl jazdy kierującego wskazywał na to, że może on być nietrzeźwy. W trakcie legitymowania okazało się, że za kierownicą pojazdu siedział 22-letni mieszkaniec gminy Wielbark. W pojeździe przewoził dwóch 20-letnich pasażerów, kobietę i mężczyznę. Wszyscy to mieszkańcy miasta i gminy Wielbark. Kierowca VW został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że był trzeźwy. Jeden z podróżujących w trakcie kontroli zaczął zachowywać się nerwowo. Mundurowi podjęli decyzję o przeszukaniu jego odzieży wierzchniej. W trakcie podjętych czynności przy 20-latku ujawnili amfetaminę. Cała trójka została poddana badaniu na zawartość ewentualnych środków odurzających bądź psychotropowych w organizmie. Wynik był jednoznaczny. Wszyscy znajdowali się pod wpływem narkotyków. Policjanci zatrzymali 22-letniemu kierowcy prawo jazdy. Następnie wszyscy zostali przewiezieni do komendy, a po wykonaniu niezbędnych czynności służbowych, osadzeni w policyjnej celi do czasu wyjaśnienia sprawy. Niebawem 22-latek odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym pod działaniem amfetamin, natomiast 20-latek za posiadanie substancji zabronionych.

W poniedziałek (21.12.2020r.) parę minut przed godziną 08:00 oficer dyżurny otrzymał telefoniczne powiadomienie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na trasie Piduń – Rekownica. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy z referatu ruchu drogowego, którzy pracują na miejscu wynika, że 35-letni kierowca pojazdu marki VW Turan, jadąc w kierunku miejscowości Wielbark, na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu. W wyniku tego manewru uderzył w jadący z naprzeciwka pojazd ciężarowy marki Scania, którym kierował 33-letni mieszkaniec woj. kujawsko – pomorskiego. 35-latek w wyniku zdarzenia i odniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Kierowca Scani wymagał dalszej hospitalizacji, dlatego został przewieziony przez ratowników medycznych do szpitala. Śledczy przesłuchują świadków, zabezpieczają ślady, wykonują oględziny i ustalają dokładny przebieg i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

 • Po lewej stronie las, w rowie leży suv i pojazd ciężarowy, po prawej karetka pogotowia
  Wypadek śmiertelny na trasie Piduń - Rekownica
 • pojazd osobowy, który wjechał w pojazd ciężarowy
  Wypadek śmiertelny na trasie Piduń - Rekownica

(mk/js/jn/bm/ap/lm/asz/ic/kh)

 

 

 

 

Powrót na górę strony