Mikołajkowe podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mikołajkowe podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Brak należytej ostrożności i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych może skutkować zdarzeniem drogowym. Przekonali się o tym uczestnicy ruchu drogowego, wobec których interweniowali policjanci podczas weekendu w związku z zaistniałymi zdarzeniami na drogach Warmii i Mazur. W miniony weekend (04-06.12.2020r.) na Warmii i Mazurach doszło do 5 wypadków drogowych. 6 osób zostało rannych, policjanci byli wzywani do 134 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 27 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

Jeszcze w listopadzie br., dzielnicowi z Posterunku Policji w Bisztynku zatrzymali motocyklistę, który kierował, nie dość, że po alkoholu to na dwóch sądowych zakazach. Interwencja, rozpoczęła się dość typowo, mianowicie młody mężczyzna na widok radiowozu zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Pościg rozpoczął się w Sątopach – Samulewie, a zakończył kilka kilometrów dalej zatrzymaniem 20-latka kierującego motocyklem yamaha. Badanie alkomatem wykazało obecność 0,6 promila alkoholu w organizmie mieszkańca gminy Bisztynek, a sprawdzenie jego danych w policyjnych systemach ujawniło kolejne motywy desperackiej ucieczki. Mężczyzna swoim zachowaniem wyczerpał znamiona aż 3 przestępstw tj.: kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, kierowanie pomimo sądowego zakazu i niezatrzymanie się do policyjnej kontroli. Grożą mu surowe konsekwencje tak lekkomyślnego zachowania.

W niedzielę (06.12.2020r.), dzielnicowi z Bisztynka na obszarze gminy zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego audi. Policjanci już w czasie rozmowy wyczuli od siedzącego
za kierownicą 47-latka alkohol. Badanie trzeźwości wykazało obecność 1,2 promila alkoholu
w organizmie mieszkańca gm. Reszel. Mężczyzna nie posiadał uprawnień, pojazd którym kierował na podwójnym gazie nie był dopuszczony do ruchu drogowego, nie miał bowiem aktualnych badań technicznych i OC. 47-latka czeka odpowiedzialność za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i dwa wykroczenia tj. kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu i kierowanie bez uprawnień. Kolejne, dotkliwe finansowo konsekwencje wyciągnie wobec niego Fundusz Gwarancyjny z tytułu nieopłaconego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Działdowo

W piątek (04.12.2020r.) na trasie Działdowo-Kozłowo w rejonie skrzyżowania do miejscowości Sarnowo doszło do zderzenia dwóch aut. Jak ustalili policjanci, kierujący samochodem osobowym marki Audi mieszkaniec gminy Grudusk nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wpadł w poślizg. Następnie zajechał drogę jadącemu prawidłowo z naprzeciwka samochodowi osobowemu marki Volvo doprowadzając do zderzenia pojazdów. Volvo kierował mieszkaniec gminy Kozłowo, który był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń. Kierowca Audi również był trzeźwy. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem i punktami karnymi.

W sobotę (05.12.2020r.) na drodze wojewódzkiej nr 544 na trasie Działdowo-Mława w miejscowości Kisiny, kierująca samochodem osobowym marki VW Passat wykonując nieprawidłowy manewr wyprzedzania innego pojazdu uderzyła w prawidłowo jadący samochód osobowy marki BMW. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi i nie doznali żadnych obrażeń. Dla sprawczyni kolizji interwencja Policji zakończyła się na pouczeniu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (06/07.12.2020r.) patrol prewencji z Komisariatu Policji w Lidzbarku udał się na trasę między miejscowościami Koszelewki-Koszelewy w gminie Rybno, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu marki Hyundai i30. Na miejscu policjanci zastali pojazd w rowie, który dachował. Pojazdem kierowała 28-letnia mieszkanka Olsztyna. Według wstępnych ustaleń Policji, kobieta nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała do przydrożnego rowu i dachowała powodując uszkodzenie pojazdu. Na skutek zdarzenia kierująca autem doznała obrażeń ciała i została przetransportowana karetką pogotowia do szpitala w Działdowie. Kobieta była trzeźwa. Z uwagi na uszkodzenia, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od pojazdu Hyundai. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z  Posterunku Policji w Rybnie.

Elbląg

Przez weekend policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierowców. Niechlubnym rekordzistą okazał się 20-latek, który w niedzielę (06.12.2020r.) jadąc audi uderzył w barierkę na ulicy Bema w Elblągu. Na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Badanie wykazało, że miał 1,6 promila alkoholu w organizmie. Okazało się także, że nie miał uprawnień do kierowania. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwym, spowodowanie kolizji i kierowanie bez prawa jazdy. Podczas weekendowej służby policjanci z drogówki zatrzymali aż 8 kierujących bez uprawnień.

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Ełk

W miniony weekend podczas kontroli prędkości na trasie Ełk-Kalinowo policjanci ujawnili pojazd, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 26 km/h. Widząc zaistniałe wykroczenie drogowe dali kierowcy sygnał do zatrzymania się. Jednak on zignorował to polecenie, przyspieszył i zmusił policjantów do pościgu. Za wszelką cenę starał się uniknąć kontroli - najpierw uciekał samochodem, potem pobiegł na pole w zarośla. Ostatecznie nie spowodowało to oczekiwanych przez niego rezultatów, policjanci szybko ustalili, kim jest ten uciekinier. Okazało się, że 21-latek z pobliskiej miejscowości. Tłumaczył policjantom, że uciekał, bo bał się mandatu za przekroczenie prędkości i niesprawne oświetlenie w samochodzie.

Oczywiście młody kierowca nie uniknie odpowiedzialności za popełnione wykroczenia, ale odpowie także za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli. A to przyniesie o wiele poważniejsze konsekwencje. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów nawet do 15 lat.

Giżycko

Do zdarzenia z udziałem ciężarowego DAF z naczepą doszło w piątek (04.12.2020r.) kilka minut po godzinie 14:00 na trasie Mazuchówka-Gawilki Wielkie gm. Wydminy. Jak wynika z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, 63-letni kierowca zjechał na lewe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Według wyjaśnień kierowcy przyczyną utraty panowania nad pojazdem było jego zasłabnięcie. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń głowy i został przewieziony do szpitala w Giżycku, gdzie po konsultacji okazało się, że kierowca ma złamany nos. Kierowca był trzeźwy.

 • Samochód ciężarowy DAF uderzył w drzewo, z lewej strony stoi wóz strażacki i strażak
  Samochód ciężarowy DAF uderzył w drzewo
 • Samochód ciężarowy DAF uderzył w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Samochód ciężarowy DAF uderzył w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego

W sobotę (05.12.2020r.) parę minut po godzinie 16:00 na trasie Sulimy-Pieczonki gm. Giżycko. Mężczyzna jechał rowerem jezdnią mając 2 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym i przekazany pod opiekę najbliższych.

Tego samego dnia w sobotę (05.12.2020r.) wobec kierującego, który jechał citroenem przez m. Konopki Wielkie gm. Miłki. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że stan drogomierza w pojeździe nie zgadza się z danymi, które figurują w bazie CEPIK. 30 listopada 2019 r. podczas przeglądu technicznego licznik wskazywał 179 203 km, natomiast aktualny stan licznika był pomniejszony o ponad 1600 km i wskazywał 177 568 km. Ponadto badanie techniczne pojazdu nie zostało wykonane we wskazanym terminie. W związku z tym został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz śledczy wyjaśnią, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Iława

Niestety wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jeżdżą pojazdami będąc pod wpływem alkoholu. Każdego dnia policjanci poświęcają wiele pracy i energii na to, żeby skutecznie eliminować z dróg takie niebezpieczne osoby. Do zatrzymania pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących doszło  w gminie Zalewo. Funkcjonariusze podczas czynności służbowych ustalili, że 57- latek kierujący ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepą podczas wymijania zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do zderzenia z citroenem, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Okazało się, że 57-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, a przyczepa nie posiadała żadnych numerów identyfikacyjnych. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna jechał ciągnikiem pod działaniem alkoholu. W związku z powyższym została od niego pobrana krew do badania.
Tymczasem w Suszu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Policjanci wylegitymowali cyklistę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 51-latek kierował rowerem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Natomiast 46-latek jechał rowerem jedną z dróg w gminie Iława mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci rower przekazali osobie wskazanej przez zatrzymanego a mężczyznę zwolnili po wykonaniu z nim czynności służbowych.

Lidzbark Warmiński

W piątek (04.12.2020r.)  około godziny 11:00 dyżurny lidzbarskiej komendy został powiadomiony o potrąceniu pieszej na ul. Popiełuszki  w Ornecie przez samochód osobowy. Jak wstępnie ustalono osoba piesza, w chwili zdarzenia  znajdowała się na oznakowanym przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Popiełuszki z ul. Plac Wolności. W trakcie jej przechodzenia  przez jezdnię, najechał na nią samochód osobowy marki Volkswagen Passat kierowany przez 63-letniego kierującego. W wyniku zdarzenia kobieta upadła na jezdnię i z obrażeniami ciała została przewieziona do Szpitala w Olsztynie.  Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają przyczyny okoliczności tego zdarzenia.

 • po lewej stronie na pasie stoją w rzędzie trzy pojazdy w tym jeden radiowóz na sygnałach, w tle budynki
  Miejsce zdarzenia drogowego

Nidzica

W sobotę (05.12.2020r.) około godz. 07:00 na drodze ekspresowej S7 koło miejscowości Załuski. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca samochodem osobowym marki Toyota podczas wyprzedzania innego pojazdu nie zauważyła, że kierujący w tym czasie zjeżdża nagle na jej pas. 35 – latka nie chcąc dopuścić do zderzenia pojazdów zjechała w lewą stronę, co skutkowało wjechaniem do przydrożnego rowu. Kierująca toyotą to mieszkanka gminy Łódź, kobieta była trzeźwa, w wyniku doznanych obrażeń została przetransportowana do szpitala w Działdowie.

W niedzielę (06.12.2020r.) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Mieszkaniec gminy Kozłowo podczas kontroli w Szkotowie „wydmuchał”  blisko 2,3 promila alkoholu. Drugi z mężczyzn to mieszkaniec gminy Janowo. Badanie stanu trzeźwości podczas przeprowadzonej kontroli drogowej w Jagarzewie wykazało 1,7 promila alkoholu w organizmie. Niebawem obaj mężczyźni za popełnione wykroczenie odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara aresztu, grzywny oraz zakaz kierowania rowerem od 6 miesięcy do 3 lat.

W poniedziałek (07.12.2020r.) kilka minut po godzinie 6:00 na drodze wojewódzkiej W545 między Napiwodą a Nidzicą policjanci obsługiwali zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym typu kombi podczas manewru wyprzedzania potrącił prawidłowo jadącego rowerzystę. Kierujący jednośladem, 32-letni mieszkaniec gm. Nidzica był trzeźwy, korzystał z kamizelki odblaskowej, a jego rower posiadał sprawne oświetlenie. Potrącenie skutkowało przewróceniem się mężczyzny, lecz na szczęście nie doznał on obrażeń ciała.

Olecko

W piątek (04.12.2020r.) przed godz. 21:00 w Olecku na ul. 11-go Listopada. Jak wynika z ustaleń policjantów, 54-letni kierujący toyotą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu idącemu przez przejście, w wyniku czego doszło do zdarzenia. 62-latek został przewieziony do szpitala w Ełku. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Kierujący został ukarany mandatem karnym.  

W sobotę (05.12.2020r.) przed godz. 01:30 w Olecku na ul. Kościuszki funkcjonariusze zauważyli samochód osobowy marki Saab, którego kierujący miał problem z utrzymaniem toru jazdy, a także pojazd kilkukrotnie mu zgasł. Po przejechaniu kilkuset metrów kierowca zaparkował na środku drogi dojazdowej do jednej z posesji na ul. Batorego. Policjanci zaniepokojeni takim zachowaniem kierowcy podjęli wobec niego czynności. Po wylegitymowaniu okazał się to być mieszkaniec Olecka. 37-latek nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania, a podczas rozmowy mundurowi wyczuli od niego zapach alkoholu.  Badanie alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny 2 promile alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że 37-latek ma zatrzymane prawo jazdy.

W niedzielę (06.12.2020r.) przed godz. 01:00 w miejscowości Kukowo, na drodze krajowej nr 65. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, kierujący osobowym volkswagenem, na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i dachował w przydrożnym rowie. Podczas wykonywanych czynności policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Wstępne badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. 23-latek został przewieziony do szpitala w Ełku. Mieszkaniec gm. Olecko jechał sam. 

Olsztyn

Trzy promile… takie stężenie alkoholu krążyło w organizmie 39-letniego kierowcy osobowego volkswagena, który w piątek (04.12.2020r.) na trasie Kobułty – Rudziska doprowadził do kolizji drogowej z jadącym z przeciwnego kierunku Audi. 39-latek zatrzymał się dopiero po przejechaniu kilkuset metrów. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że od 2010 roku ma on cofnięte uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Kolejne zdarzenie, tym razem z udziałem 41-latki, która jadąc od m. Biskupiec w kierunku m. Czerwonka, na prostym odcinku drogi zjechała na pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w sobotę (05.12.2020r.) po godzinie 22:00. Osobową toyotą, 41-latka podróżowała z 4-letnim chłopcem. Zarówno kobieta jak i 4-letni pasażer zostali przewiezieni do szpitala. Po zbadaniu kierującej na zawartość alkoholu wyszło na jaw, że wsiadła ona za kierownicę auta znajdując się w stanie po użyciu alkoholu.

Słowa uznania należą się świadkom, którzy widząc zagrożenie nie zawahali się i od razu powiadomili Policję. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę (06.12.2020r.) na jednej z olsztyńskich stacji paliw. Na zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy natychmiast zareagowali policjanci, którzy zatrzymali wskazany pojazd włączający się do ruchu. Policyjny alkomat potwierdził przypuszczenia świadków i wskazał, że w organizmie 26-letniego kierowcy osobowego fiata krąży ponad 1,5 promila alkoholu. Na domiar złego, 26-latek w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą jakiegokolwiek auta, ponieważ do 2022 roku ciążył na nim sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Piłeś? Nie jedź! Tylko tyle i aż tyle wymaga się od odpowiedzialnego kierowcy, któremu zdrowie i życie własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego nie jest obojętne.

Pisz
W sobotę (05.12.2020r.) funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia 39-letniemu mieszkańcowi Pisza kierującemu pojazdem marki Renault. Kierowca jechał przez miejscowość Babrosty mając na liczniku 101 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Policjanci zatrzymali kierującemu renault prawo jazdy, ukarali go mandatem i nałożyli 10 punktów karnych.

Szczytno

W niedzielę (06.12.2020r.) parę minut przed godziną 16:00 funkcjonariusze z Posterunku Policji w Świętajnie, zapukali do drzwi jednego z mieszkań położonych w gminie Rozogi. Z ich ustaleń wynikało, że pod tym adresem może przebywać osoba poszukiwana. Mundurowi w mieszkaniu zastali 47-letniego mężczyznę. W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych ustalili, iż Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał nakaz jego zatrzymania i doprowadzenia do wskazanego zakładu karnego.

Jak ustalili szczycieńscy policjanci, mężczyzna złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i ponownie wsiadł za kierownicę znajdując się pod działaniem alkoholu. Miejscowy sąd za popełnione przestępstwo wymierzył 47-latkowi karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności.

W sobotę (05.12.2020r.) parę minut po godzinie 13:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na trasie Szczytno – Sędańsk może poruszać się nietrzeźwy kierowca pojazdu marki Opel. Policjanci opatrolowali wskazaną przez osobę zgłaszającego trasę, jednak opisanego pojazdu nie napotkali. Mundurowi skontaktowali się jednak ze świadkiem zdarzenia, który spisał nr rejestracyjne pojazdu. Następnie ustalili dane i ewentualne miejsce przebywania kierującego. Okazało się, że mężczyzna przebywał u swojej partnerki. Zaskoczony wizytą mundurowych, 41-latek przyznał się do tego, iż poruszał się tą trasą, gdyż był w odwiedzinach u siostry. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Miał on w organizmie ponad 3 promile. Z uwagi na podejrzenie kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, został on zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi.

Tego samego dnia w sobotę (05.12.2020r.) tuż przed godziną 16:00 w miejscowości Tylkowo w gminie Pasym, policjanci z referatu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW. Za kierownicą siedział 44-letni mieszkaniec gminy Pasym. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że „wydmuchał” ponad promil. Funkcjonariusze zakazali mężczyźnie kontynuowania dalszej jazdy. Mundurowi zatrzymali również 44-latkowi prawo jazdy, a następnie pojazd przekazali osobie wskazanej przez jego właściciela.

W nocy  z niedzieli na poniedziałek (6/7.12.2020r.) na ulicy Barczewskiego, policjanci  referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Ford Focus. Okazało się, że za kierownicą siedział 17-letni mieszkaniec Jedwabna. Nieletni nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. W pojeździe przewoził również swojego rówieśnika. 17-latkowie byli trzeźwi. Na miejscu interwencji pojawili się opiekunowie, którzy przejęli od policjantów zarówno pojazd jak i nieletnich.

Węgorzewo

W niedzielę (06.12.2020r.) około godziny 15:00 oficer dyżurny węgorzewskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że na trasie Radzieje-Dłużec, doszło do zdarzenia drogowego. Na miejsce natychmiast pojechał patrol ruch drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący nissanem 21-letni mężczyzna na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo. W pojeździe znajdowała się również 20-letnia pasażerka. Oboje z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania. Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 • rozbite auto osobowe które wjechało w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego

(mk/jn/akdn/js/ich/bm/ap/rp/asz/ic/af/kh)

 

Powrót na górę strony