Drogowe podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii na drodze. Policjanci apelują, o zachowanie zdrowego rozsądku do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Cyklicznie prowadzone akcje i działania mają na celu wpływać na wyobraźnie kierowców. Jadąc za szybko czy też na „podwójnym gazie” ryzykujemy życie i zdrowie nie tylko swoje i pasażerów, których przewozimy, ale też innych uczestników ruchu drogowego. W miniony weekend (20-22.11.2020) na Warmii i Mazurach doszło do 8 wypadków drogowych. 2 osoby zginęły, a 8 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 122 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 28 nietrzeźwych kierujących.

Elbląg

Na Trasie UE pewien 25-latek rozpędził swojego opla vectrę do 129 km/h w miejscu gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Policjanci ukarali go 500 złotowym mandatem,10 punktami karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Taka kara spotkała również 28-latka, który przez Zwierzno jechał swoim audi 114 km/h oraz 52-latka jadącego volkswagenem. Ten ostatni został zatrzymany w Raczkach Elbląskich, a na liczniku miał 106 km/h.
Policjanci w czasie weekendowej służby zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących. W miejscowości Rogajny skontrolowano 34-latka, który na skutek zbyt szybkiej jazdy oraz ograniczonej alkoholem świadomości, znalazł się wraz ze swoim pojazdem w przydrożnym rowie. Wynik badania trzeźwości to 2,3 promila alkoholu w organizmie 34-latka. Inny kierujący zatrzymany na drodze nr 7 w okolicy Pasłęka miał blisko pół promila alkoholu w organizmie. 32-latek kierujący fordem mondeo odpowie za popełnione wykroczenie.

Giżycko

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę (21.11.2020r.) około godziny 12:30 w miejscowości Szczybały Giżyckie na DK 59. Jak ustalili policjanci, kierujący osobowym volvo na łuku drogi w prawo zjechał na przeciwległy pas jezdni i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym.  Prawdopodobnie przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość. 39-letni mieszkaniec powiatu oleckiego poniósł śmierć na miejscu. Droga była zablokowana ponad trzy godziny. Policjanci pracowali pod nadzorem prokuratora. Teraz szczegółowo wyjaśnią okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

 • Na pierwszym planie po prawej stronie pojazd ciężarowy, gdzie połowa pojazdu jest w rowie druga zaś na drodze, w dalszym planie rozbity pojazd osobowy a za nim stoi wóz strażacki
  Zdarzenie drogowe na DK 59 w m. Giżycko
 • Na pierwszym planie rozbite auta - osobowe i ciężarowe, w tle stoi wóz strażacki i strażacy
  Zdarzenie drogowe na DK 59 w m. Giżycko

Podczas minionego weekendu policjanci giżyckiej drogówki zatrzymali także czterech kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Rekordzista miał ponad 2,5 promila jechał ze Spytkowa do Giżycka. O jego dziwnych manewrach na drodze, jeździe „zygzakiem”  poinformował inny kierowca, któremu dziękujemy za natychmiastową reakcję. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że vw passatem jechał 48-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego, który nie usprawiedliwiał swojego zachowania, przyznał że pił alkohol. Pojazd zabezpieczono na parkingu, a mężczyznę po czynnościach zwolniono.

„Odwagi” aby wsiąść za kierownicę po alkoholu nie zabrakło 53-latkowi, który prowadził swoje auto mając ponad 2 promile. W efekcie pijany kierowca zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Pojazd przekazano wskazanej osobie, po czynnościach mężczyznę zwolniono.

Dwóch kolejnych kierowców prowadziło pojazdy w stanie po użyciu alkoholu. Obaj mieli blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowcy zostali zatrzymani w Giżycki i m. Wejdyki gm. Ryn. Teraz kierowcy odpowiedzą za swoje zachowanie. Policjanci kolejny raz apelują o rozsądek za kierownicą.

Iława

Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci w piątek kilka minut po godzinie 12:00. 29-latek na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w tył hyundaia. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna kierował audi znajdując się po działaniem alkoholu. Badanie wskazało 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy 29-latkowi a samochód przekazali osobie wskazanej przez niego.
Tymczasem kilka minut przed północą funkcjonariusze zostali poinformowani o osobowym volvo, które wjechało do rowu. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że pojazdem kierowała 47-latka. Kobieta jechała samochodem mając 3 promile alkoholu w organizmie i nie posiadając do tego uprawnień.
Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci na jednej z iławskich ulic. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 34-latek kierował samochodem iveco mając 0,8 promila alkoholu w organizmie oraz nie posiadając do tego uprawnień, a także był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany i przetransportowany do zakładu karnego gdzie spędzi najbliższe 8 miesięcy za naruszenie nietykalności cielesnej oraz narażenie życia pracownika.
W niedzielę przed godziną 5:00 oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci 24-latek kierujący skodą na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu, uderzył w latarnię a następnie najechał na barierę ochronną i zjechał z nasypu wywracając pojazd. 24-latek wspólnie z ranną pasażerką oddalili się z miejsca zdarzenia. Po kilku minutach policjanci zatrzymali kierującego, a pasażerka skody została przetransportowana do szpitala. W trakcie czynności okazało się, że mieszkaniec Iławy jechał samochodem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 24 – latkowi.
W gminie Zalewo funkcjonariusze z Grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy ford. Okazało się, że pojazdem tym jechał nietrzeźwy 42-latek. Badanie wskazało dwa promile alkoholu w organizmie. Jak ustalili policjanci to nie jedyne przewinienie mężczyzny, gdyż ford nie miał również ważnych badań technicznych. Kierowca ze swojego zachowania w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci godzinę później. Okazało się, że 29 - latek kierował rowerem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która w najbliższym zostanie przekazana do sądu.

 • miejsce dachowania skody
 • miejsce dachowania skody
 • miejsce dachowania skody

Kętrzyn

W piątek  (20.11.2020r.) doszło do groźnego zdarzenia na przejściu dla pieszych. Kilka minut po godz. 11:00 na ul. Chopina w Kętrzynie doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem m-ki VW Touran nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który schodził już z oznakowanego przejścia. Został mu do pokonania ostatni fragment przejścia. Niestety samochód był szybszy. Ranny 63-latek z urazem głowy został przetransportowany przez karetkę pogotowia do szpitala.  Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności zaistniałego wypadku drogowego.

Lidzbark Warmiński

W niedzielę (22.11.2020r.)  policjanci prewencji z Ornety zatrzymali nietrzeźwego kierującego w Ornecie na ul. Dąbrowskiego. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u 36-leniego kierującego volkswagenem 3,3 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie będzie się on tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem.

Nidzica

W sobotę (21.11.2020r.) około godz. 12:00 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 25-latka kierującego samochodem osobowym marki BMW, który zignorował przepisy dotyczące ograniczenia prędkości obowiązujące w obszarze zabudowanym. Mieszkaniec gminy Janowo jechał drogą W604 przez Więckowo (gm. Janowo) z prędkością 109 km/h. W związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jazdy o 59 km/h funkcjonariusze nałożyli na kierującego mandat oraz 10 punktów karnych. Ponadto, zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Teraz blankiet prawa jazdy zostanie przesłany do właściwego starosty, który wyda formalną decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Nowe Miasto Lubawskie

Do zdarzenia doszło w niedzielę (22.11.2020r.) ok godz. 18:20 na ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wypadku wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Audi potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. W wyniku poniesionych obrażeń 77-latka poniosła śmierć. Na miejscu zdarzenia pracowały jednostki Policji, Pogotowia Ratunkowego,Straży Pożarnej. Pod nadzorem prokuratora wykonano oględziny miejsca zdarzenia, pojazdu oraz zabezpieczano ślady. Teraz pod nadzorem prokuratora prowadzone będzie śledztwo, które wyjaśni szczegółowe okoliczności i przebieg tego wypadku.

 • Na zdjęciu miejsce zdarzenia drogowego
  Zdarzenie drogowe Nowe Miasto Lubawskie
 
Ostróda

Od piątku do niedzieli na terenie powiatu doszło do 5 kolizji drogowych. Policjanci pracowali na miejscu jednego wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę (21.11.2020 r.) około godz. 12:00 na Szosie Elbląskiej. Według wstępnych ustaleń kierujący subaru 32- latek podczas wykonywania manewru wyprzedzania, na łuku drogi zderzył się czołowo z fiatem. Kierowca fiata z urazami twarzy został przetransportowany do szpitala. Jak się okazało, kierowca subaru znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie na zawartość tej substancji w jego organizmie wykazało blisko 2 promile. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

Prawie 2 promile wykazało również badanie 25- letniego kierowcy hondy, którego w miniony weekend zatrzymali do kontroli policjanci ostródzkiej patrolówki. Ponadto, młody mężczyzna poruszał się autem mimo cofniętych uprawnień.

 

Pisz

Pomimo policyjnych apeli do kierowców, aby nie wsiadać za kierownicę pod działaniem alkoholu, funkcjonariusze stale zatrzymują nieodpowiedzialnych kierujących. W trakcie minionego weekendu policjanci, na drogach powiatu piskiego wyeliminowali z ruchu, aż 4 nietrzeźwych kierowców. Pierwszego z nich funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w sobotę (21.11.2020r.) przed południem w miejscowości Łupki. Był to 30-letni mężczyzna kierujący pojazdem marki Opel Corsa. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia w sobotę (21.11.2020r.) po godz. 19.00 na ul. Dworcowej w Piszu patrol zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Renault Megane. Kierował nim 35-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie.

Blisko 1 promil alkoholu miał 42-letni mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki Ford Mondeo. Został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej w niedzielę (22.11.2020r.) przed godz. 10.00 na ul. Warszawskiej w Piszu.

Podobny wynik badania stanu trzeźwości, czyli blisko 1 promil alkoholu w organizmie, miał także kierowca pojazdu marki BMW, którego policjanci wyeliminowali z ruchu w niedzielę (22.11.2020r.) przed południem. Funkcjonariusze zatrzymali ten samochód do kontroli drogowej w miejscowości Niedźwiedzi Róg. Kierował nim 68-letni mieszkaniec Wysokiego Mazowieckiego.

Szczytno

W piątek (20.11.2020r.) około godz. 14:20 na ulicy Polskiej w Szczytnie, doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierujący pojazdem marki Fiat nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki Daewoo, w wyniku czego najechał na jego tył. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji został ukarany mandatem i 6 punktami karnymi w związku z popełnionym wykroczeniem z art. 86§1 kodeksu wykroczeń.

Również w piątek (20.11.2020r.) kwadrans przed godziną 22:00 na ulicy Solidarności w Szczytnie doszło do kolejnej kolizji. Mieszkaniec gminy Szczytno oświadczył, ze poruszał się pojazdem marki Audi ulicą Solidarności w Szczytnie. Gdy zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w tył jego pojazdu uderzył kierujący pojazdem marki Iveco. Z relacji mężczyzny wynikało, że kierujący doszli do porozumienia, co do winy i kosztów, które poniesie pokrzywdzony w tym zdarzeniu. Jednak zgłaszający po powrocie do domu i konsultacji z mechanikiem stwierdził, że otrzymane zadośćuczynienie nie pokryje poniesionych przez niego kosztów. Mundurowi również i w tym przypadku sporządzili kartę zdarzenia drogowego i oględziny Audi. 

W sobotę (21.11.2020r.) parę minut po godzinie 17:00 na ulicy Mrongowiusza w Szczytnie doszło do zderzenia się dwóch pojazdów marki Renault. Przyczyną tej kolizji było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującą, która skręcając w ulicę Mrongowiusza zderzyła się z kierowcą jadącym w kierunku miejscowości Romany. Na szczęście uczestnicy tego zdarzenia drogowego, również nie doznali żadnych obrażeń ciała.

Również w sobotę (21.11.2020r.) tuż przed godziną 21:00 z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy skontaktował się 48-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Mężczyzna oświadczył, że kilka dni temu był świadkiem jak nieznany mu mężczyzna wymieniał koło w pojeździe marki BMW. Cała sytuacja miała miejsce w pobliżu jego posesji, gdzie parę godzin później ujawnił on pozostawiony od tego pojazdu kołpak. W dniu zgłoszenia 48-latek ponownie spotkał kierowcę BMW i przekazał mu informację, że pozostawiony przez niego element znajduje się na jego posesji. Obaj mężczyźni udali się w kierunku miejsca zamieszkania uczciwego znalazcy. Podczas gdy młody kierowca wjeżdżał na posesję 48-latka, nie dostosował prędkości do panujących warunków, w skutek, czego uderzył w zaparkowany na podwórku pojazd marki BMW. W wyniku uderzenia pojazd ten przemieścił się i uszkodził również osobowego Passata.

Obecni na miejscu kolizji mężczyźni nie mogli się dogadać, dlatego 48-latek wezwał policję, celem rozstrzygnięcia sporu i wskazania winnego. Mundurowi sporządzili kartę zdarzenia drogowego i oględziny uszkodzonych pojazdów.

W niedzielę (22.11.2020r.) parę minut przed godziną 08:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na trasie Dębówko – Linowo ciężarowe Volvo wjechało do rowu. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze z referatu ustalili, iż 46-letni kierujący, mieszkaniec gminy Zakroczyn, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w skutek czego przyczepa zjechała do przydrożnego rowu. Następnie ciężarówka uderzała w przepust, w drzewo i przewróciła się pozostając w przydrożnym rowie. Uszkodzone zostało również ogrodzenie posesji znajdujących się w pobliżu oraz skrzynka elektryczna. Mundurowi przebadali kierowcę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że był on nietrzeźwy.  Ponadto, w trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informacyjnych policjanci ustalili, że posiada on również sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mimo to ponownie dopuścił do tak nieodpowiedzialnego zachowania na drodze, stwarzając realne zagrożenie dla siebie, jak również i innych uczestników ruchu drogowego. 46-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Za złamanie sądowego zakazu i ponowne dopuszczenie się tego samego przestępstwa niebawem będzie tłumaczył się przed sądem.

 • Na zdjęciu widać na drodze połamane drzewa i obok stoi pojazd ciężarowy koloru białego
  Zdarzenie drogowe w m. Trelkowo
 • Na zdjęciu widać stojący na drodze uszkodzony pojazd ciężarowy i przewrócona naczepa, obok leżą połamane drzewa
  Zdarzenie drogowe w m. Trelkowo

Również w niedzielę (22.11.2020r.) około godz. 11:00 na ulicy Kościuszki w Szczytnie doszło do kolizji drogowej z udziałem Forda Focusa i Volvo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierowca pojazdu marki Volvo wykonując manewr cofania uderzył w nadkole zaparkowanego w tym miejscu Focusa. W wyniku uderzenia w Focusie uszkodzone zostało nadkole oraz powstały liczne zarysowania powłoki lakierniczej. Obecni na miejscu funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, celem wyjaśnienia dokładnej przyczyny tej kolizji i wskazania sprawcy, gdyż nikt z uczestników nie przyznał się do winy.

Tego samego dnia w niedzielę (22.11.2020r.) tuż przed godziną 15:00 w miejscowości Pasym kierująca VW jadąc ulicą Warszawską, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo kierowcy pojazdu marki Ford, który poruszał się ulicą Dworcową. Szczycieńscy funkcjonariusze wykonali na miejscu niezbędne czynności oraz sporządzili dokumentację służbową.

W niedzielę  (22.11.2020r.)  inny patrol, parę minut po godzinie 15:00 w miejscowości Lipowiec w gminie Szczytno, zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Peugeot.  Za kierownicą pojazdu siedział 37-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że był on po spożyciu. Policjanci zatrzymali 37-latkowi prawo jazdy. Pojazd zaś przekazali osobie wskazanej przez jego właściciela.

Miniony weekend na drogach powiatu szczycieńskiego zakończył się groźnie wyglądającym zdarzeniem drogowym, do którego doszło w niedzielę (22.11.2020r.) tuż przed godziną 13:00 na ulicy Mickiewicza w Wielbarku. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy pracowali na miejscu wynika, że 56-letni mieszkaniec gminy Chorzele, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. 56-latek w chwili zdarzenia był trzeźwy. W pojeździe przewoził trzech pasażerów. Trzech uczestników zdarzenia z obrażeniami ciała zostało przewiezionych do szpitala.

 • Na zdjęciu widać samochód osobowy stojący w rowie, obok stoi pojazd karetki pogotowia
  Miejsce zdarzenia drogowego na ul. Mickiewicza w m. Wielbark
 • Na zdjęciu widać pojazd stojący w rowie po lewej stronie, po prawej stronie stoją dwa wozy strażackie i pojazd karetki pogotowia, pomiędzy pojazdami stoi 2 strażaków
  Miejsce zdarzenia drogowego na ul. Mickiewicza w m. Wielbark

Węgorzewo

Współpraca policjantów z obywatelem po raz kolejny zaowocowała zwiększeniem bezpieczeństwa na naszych drogach. Właściwa reakcja jednego z mieszkańców Węgorzewa zasługuje na pochwałę. Z niedzieli na poniedziałek (22/23.11.2020r.) około 2:00 nad ranem policjanci zostali powiadomieni, przez jednego z uczestników ruchu drogowego, że pojazd marki audi jedzie całą szerokością drogi, od prawej do lewej krawędzi. Oficer dyżurny natychmiast przekazał tą informację patrolowi prewencji. Po krótkim czasie policjanci zatrzymali opisany pojazd. Przypuszczenia zgłaszającego potwierdziły się. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 41-letniego mieszkańca gminy Pozezdrze okazało się, że ma on ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy, a pojazd na koszt właściciela trafił na parking strzeżony. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

 

(kn/ich/ab/bm/ap/lm/ab/asz/ic/af/kh)

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony