Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Policja ostrzega! 27-latka padła ofiarą oszustwa metodą na „policjanta”!

Ofiarą wyrafinowanego oszusta stała się 27-letnia kobieta, z którą telefonicznie skontaktował się rzekomy funkcjonariusz policji. Mężczyzna pod przykrywką prowadzonej tajnej akcji, ukierunkowanej na zatrzymanie mężczyzn podejrzanych o popełnienie przestępstwa, wyłudził od kobiety jej dane osobowe. 27-latka oprócz swoich danych podała również login i kod do konta bankowego. Po pewnym czasie pokrzywdzona zorientowała się, że z jej konta zniknęła kwota 700 złotych. Policjanci apelują!

We wtorek (17.11.2020r.) parę minut po godzinie 15:00 w szczycieńskiej komendzie stawiła się 27-latka, która oświadczyła, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustwa metodą na tzw. „policjanta”. Kobieta dodała, że w tym samym dniu, z zastrzeżonego numeru telefonu, skontaktował się z nią mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. Mężczyzna miał przekazać jej informację, że prowadzi tajną akcję ukierunkowaną na zatrzymanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. W trakcie rozmowy przekazał, że musi ona podać swoje dane, login oraz kod do konta bankowego, aby nie paść ich ofiarą. Rzekomy funkcjonariusz był na tyle wiarygodny, że kobieta podała mu wszystkie informacje, o które poprosił. Po kilku godzinach 27-latka zorientowała się, że z jej konta zniknęła kwota 700 złotych. Wtedy również uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszusta. Kobieta natychmiast stawiła się w szczycieńskiej komendzie i powiadomiła o zaistniałym zdarzeniu funkcjonariuszy.

Zapamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Policja przypomina, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w tzw. „cywilu”
 i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Warto pamiętać, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają np. z książki telefonicznej.
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki bądź podają się za przedstawiciela policji lub innych służb.
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.
  • Gdy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Policja apeluje o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Policjanci przypominają również, że od sierpnia 2020r. zmieniły się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Aby dodzwonić się chociażby do warmińsko – mazurskich jednostek Policji, zamiast numeru kierunkowego trzeba wybierać wyróżnik MSWIA 47, a następnie nr jednostki. Jeżeli otrzymasz połączenie z numeru zaczynającego się numerem kierunkowym 0 89 623/624 możesz być pewny, to nie dzwoni policjant!

(ic/kh)

Powrót na górę strony