Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niesforny pasażer odpowie przed sądem

Przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć normy obyczajowe, moralne i etyczne przyjęte w danej społeczności i obowiązujące w określonym czasie i miejscu. Niestosowanie się do tych zasad może godzić w dobro osób nam towarzyszących, a co za tym idzie, nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. O tym właśnie zapomniał mieszkaniec gminy Barczewo, który będąc pasażerem autobusu relacji Olsztyn - Białystok, swoim zachowaniem zakłócił ład i porządek publiczny. 57-latek używał słów wulgarnych, wyzywał innych podróżujących, upajał się alkoholem, odpalił papierosa i nie stosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Wczoraj (16.11.20r.) parę minut przed godziną 10:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał nietypowe zgłoszenie od kierowcy autobusu relacji Olsztyn - Białystok, który oświadczył, że wiezie na pokładzie niesfornego pasażera. Z relacji mężczyzny wynikało, że starszy mężczyzna wyzywa innych podróżujących, wykrzykuje publicznie słowa wulgarne, a spożywa alkohol. Gdy kierowca zwrócił mężczyźnie uwagę, ten stał się jeszcze bardziej agresywny i odpalił sobie papierosa.

Funkcjonariusze ustalili, że o godzinie 10:00 autobus ma planowany postój na dworcu PKS w Szczytnie. W związku z powyższym we wskazanym miejscu na niezdyscyplinowanego pasażera czekali już szczycieńscy mundurowi. Mężczyzna, którym okazał się być 57-letni mieszkaniec gminy Barczewo, za nic miał dobre maniery i zasady savoir vivre, o który przypomnieli mu policjanci. Ponadto w trakcie podjętej przez funkcjonariuszy interwencji mężczyzna nie chciał zastosować się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, do czego jako pasażer autobusu był zobligowany.

57-latek, choć podróżował w stronę Białegostoku, zakończył swoją podróż w Szczytnie. W związku z popełnionymi przez niego licznymi wykroczeniami, mundurowi skierowali wniosek o jego ukarane do sądu.

Policjanci przypominają, że używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym to wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości zagrożone jest karą grzywny, a palenie wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazem podlega karze grzywny do 500 złotych. Natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami i panującym reżimie sanitarnym, należy pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Należy również pamiętać, że osoba, która nie zakrywa nosa i ust w autobusie może zostać ukarana mandatem karnym w kwocie do 500 złotych.

(ic/rj)

Powrót na górę strony