Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj ostrożność na drodze! Przestrzegaj przepisów i zasad!

Nie ma znaczenia to, czy na drodze pojawiamy się jako pieszy, kierowca roweru, samochodu czy innego pojazdu. Znaczenie ma to, czy będąc uczestnikiem ruchu drogowego, stosujemy się do jego zasad i przestrzegamy przepisów. Jeden niewielki błąd, chwila nieuwagi lub zignorowanie znaku drogowego, może doprowadzić do bardzo groźnego, a nawet tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Policjanci każdego dnia interweniują na drogach, pomagają kierowcom lub wyciągają konsekwencje za ich przewinienia.

Kętrzyn

We wtorek (03.11.2020r.) kilkanaście minut przed godz. 10:00 doszło do poważnego zdarzenia z udziałem osoby pieszej w Kętrzynie. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że 36-letni kierowca osobowego opla, jadąc ul. Daszyńskiego nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej, znajdującej się na oznakowanym przejściu. Poszkodowany 83-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Kierujący oplem mężczyzna był trzeźwy. Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek. Dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy przejść dla pieszych i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierowcom zabrania się wyprzedzania innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Z kolei pieszym przypominamy o tym, by każdorazowo gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść, a wejście nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starali się być widoczni dla kierujących. Jeśli na spacer udają się o zmroku i będą się poruszać w warunkach złej widoczności koniecznie powinni stosować elementy odblaskowe.

Pisz

Tego samego dnia po godz. 13:00 na drodze krajowej nr 63, na trasie między Piszem a Orzyszem, doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Ze zgłoszenia wynikało, że dachował tam pojazd marki Dacia. Na miejscu policjanci piskiej drogówki ustalili, że do zdarzenia doszło na wysokości zjazdu do miejscowości Kwik. To właśnie tam na łuku drogi kierujący pojazdem marki BMW, jadąc od strony Orzysza, zjechał na przeciwległy pas ruchu. Uderzył w jadący z przeciwka samochód marki Dacia Duster, którym podróżowały dwie osoby. W wyniku uderzenia dacia dachowała. Na szczęście w zdarzeniu tym nie ucierpiała żadna osoba. Kierowcy obu aut byli trzeźwi.

 • Samochód leżący na dachu w przydrożnym rowie
  Samochód leżący na dachu w przydrożnym rowie
 • Radiowóz na drodze i rozbity samochód leżący w przydrożnym rowie
  Radiowóz na drodze i rozbity samochód leżący w przydrożnym rowie

Sprawcą kolizji był się 38-letni mieszkaniec Ostrowii Mazowieckiej jadący BMW. Kierowca ten nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze doprowadzając do zderzenia z dacią. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym.

To nie jedyne zdarzenie drogowe w tym powiecie tego dnia. Po godz. 10:00 w Piszu na rondzie przy ul. Czerniewskiego kierujący pojazdem marki Land Rover potrącił rowerzystkę. 60-letni mieszkaniec Pisza, kierujący osobówką, nie zachował należytej ostrożności zjeżdżając z ronda i uderzył w przejeżdżającą po przejściu dla pieszych rowerzystkę. Jednośladem jechała 81-letnia mieszkanka Pisza. Kobieta na szczęście nie doznała obrażeń. Kierowca ukarany został mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rowerzystka została pouczona przez policjantów za to, że przejeżdżała rowerem przez przejście dla pieszych, co stanowi wykroczenie.

Również we wtorek po godz. 12:00 na rondzie przy ul. Warszawskiej doszło do zderzenia pojazdów marki Opel i BMW. Jak ustalili policjanci kierowca BMW zatrzymał się przed przejściem dla pieszych przepuszczając idące osoby. Za nim jechał samochód marki Opel. 28-letni mieszkaniec Pisza, kierujący oplem, nie zachował bezpiecznej odległości od BMW i najechał na jego tył. Za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym.

Szczytno

We wtorkowy wieczór około godz. 21:30 szczycieńscy policjanci zostali skierowani do obsługi zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Szczepankowo – Dźwierzuty. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierujący pojazdem marki Peugeot jadąc od miejscowości Gisiel w kierunku Dźwierzut, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. 76-letni mieszkaniec Bartoszyc na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu, w wyniku czego uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd marki Audi, którym kierował 31-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Siła uderzenia była tak duża, że Audi wypadło z drogi i wjechało do rowu. 76-latek został przewieziony do szpitala w Szczytnie. Obaj mężczyźni w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Kierowca Peugeota posiadał uprawnienia od 24 lat. Mężczyzna nie był w stanie wytłumaczyć, co się dokładnie wydarzyło. Teraz sprawą zajmą się szczycieńscy śledczy, którzy wyjaśnią dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia drogowego.

 • Rozbity samochód w przydrożnym rowie a za nim policjanci i służby ratunkowe
  Rozbity samochód w przydrożnym rowie
 • Rozbity samochód na drodze
  Rozbity samochód na drodze
 • Rozbity samochód na drodze, a za nim służby ratunkowe
  Rozbity samochód na drodze

(tm)

Powrót na górę strony