Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nietypowe święto Wszystkich Świętych i policyjne podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach

W tym roku listopadowe święto Wszystkich Świętych niestety przypadło na czas pandemii. Nagły i duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem sprawił, że cmentarze zostały zamknięte. Wiele osób, które co roku wykorzystywały ten czas na spotkania z rodziną i odwiedziny grobów bliskich, musiało pozostać w domach. Nie zmieniło to jednak poziomu zaangażowania policjantów, którzy w codziennej służbie dbali i dbają o porządek i bezpieczeństwo publiczne.

W miniony weekend (30.10.-01.11.2020) policjanci na Warmii i Mazurach na drogach regionu odnotowali 4 wypadki drogowe, w których niestety 1 osoba zginęła, a 5 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do ponad 120 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli drogowych zatrzymali ponad 30 nietrzeźwych kierujących.

W związku w tym, że w ten weekend przypadło święto Wszystkich Świętych i nakazem zamknięcia nekropolii ze względu na epidemię koronawirusa, policjanci monitorowali m.in. okolice cmentarzy. Nie odnotowali sytuacji wymagających bezpośredniej interwencji policjantów, co pokazuje, że mieszkańcy Warmii i Mazur poważnie potraktowali obowiązujące przepisy w tym zakresie.

Nie zabrakło jednak interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej – takich wykroczeń w miniony weekend odnotowano około 150. Ponadto funkcjonariusze stwierdzili ponad 30 naruszeń zasad kwarantanny przez osoby nią objęte.

Bartoszyce

W niedzielę (01.11.2020r.) policjanci patrolujący Bartoszyce zauważyli motocyklistę jadącego ul. Warszawską z wyraźnie nadmierną prędkością. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej, w trakcie której wyszło na jaw, że 33–latek nie ma uprawnień pozwalających kierować motocyklem, a jego pojazd nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC. To nie pierwsza kontrola mężczyzn, w trakcie której nie miał uprawnień. Wcześniej był już 3–krotnie karany mandatami za to wykroczenie. Tym razem jego sprawą zajmie się sąd. W postępowaniu przed sądem, za wykroczenie kierowania bez uprawnień grozi grzywna, do 5 tys. zł, sąd może również wydać zakaz kierowania. Informacja o braku obowiązkowego OC trafi do Funduszu Gwarancyjnego, który wyciągnie wobec mężczyzny finansowe konsekwencje.

Elbląg

W nocy z piątku na sobotę (30/31.10.2020) w Elblągu na ul. Łęczyckiej osobową hondą podróżowało troje 18-latków. Młody kierujący w pewnym momencie stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Niestety jedna z pasażerek zginęła, a druga trafiła do szpitala. Kierowca został zatrzymany, a policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

 • Rozbity samochód w przydrożnym rowie
  Rozbity samochód w przydrożnym rowie

Policyjne kontrole drogowe w czasie weekendu przyczyniły się do zatrzymania 4 kierujących, którzy w powiecie elbląskim prowadzili auta będąc pod wpływem alkoholu. Pierwszy z zatrzymanych kierujących to 35-latek kierujący osobowym mitsubishi. Zatrzymano go w sobotę w miejscowości Karczowiska. Badanie alkotestem potwierdziło zawartość alkoholu w organizmie na poziomie 1,6 promila. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. Inny kierujący tym razem 53-letni został zatrzymany w Wiśniewie gdy kierował swoim dostawczym mercedesem. W jego przypadku zawartość alkoholu to 1,2 promila. Rekordzistą okazał się 50-letni mężczyzna zatrzymany w miejscowości Lesiska. Kierował on osobowym fordem. Gdy policjanci zbadali trzeźwość mężczyzny okazało się że ma on 2,16 promila alkoholu w organizmie. Dalej już nie pojechał.

Ełk

W nocy z niedzieli na poniedziałek (01/02.11.2020r.) policjanci interweniowali w gminie Prostki wobec 18-latka. Okazało się, że młody mężczyzna zabrał kluczyki od osobowego BMW swojego znajomego. Podczas jazdy stracił panowanie na pojazdem i przodem uderzył w budynek, co zakończyło jego podróż. Potem uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci zastali 18-latka w rodzinnym domu. Okazało się, że nie ucierpiał podczas tego zdarzenia, ale jest nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego blisko promil alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili także, że nastolatek nie ma prawa jazdy. Policjanci wyjaśniają teraz wszelkie okoliczności tego zdarzenia. 18-latek najprawdopodobniej odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, krótkotrwałe użycie pojazdu oraz jazdę bez uprawnień. Może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Giżycko

Patrolując drogi powiatu giżyckiego w niedzielę około godz. 17:00 na trasie Ruda - Rydzewo policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierującą vw passatem. Podczas kontroli okazało się, że 40-latka jest pod działaniem alkoholu, wynik badania wskazał, że miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci już zatrzymali kierującej prawo jazdy, teraz za jazdę w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Natomiast 54-latek jadąc skuterem w kierunku Mazuchówki w gm. Wydminy w pewnym momencie stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się na drogę. Obecny na miejscu świadek powiadomił służby. W trakcie wykonywania czynności okazało się, że mężczyzna jest pod działaniem alkoholu, policjanci wyczuli silną woń alkoholu. 54-latek odmówił badania na zawartość alkoholu, wobec tego została pobrana krew do badania. W wyniku przewrócenia się doznał obrażeń barku, trafił do szpitala.

Iława

W sobotę 22–latek kierujący audi znajdując się na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu innym audi i doprowadził do zderzenia między pojazdami. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym 22–latek został ukarany mandatem. W niedzielę policjanci podczas pomiaru prędkości w Rodzonym zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna jechał autem z prędkością 122 km/h. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi jak również stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące. Natomiast kilka godzin później policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, w którym 26–latek kierujący audi nie zachował bezpiecznego odstępu od wymijanego ciągnika rolniczego w wyniku czego doprowadził do zderzenia czołowego. Kierujący i pasażerka audi zostali przewiezieni do szpitala.

 • Rozbity samochód na drodze
  Rozbite audi
 • Strażacy i policjanci na miejscu zdarzenia drogowego
  Strażacy i policjanci na miejscu zdarzenia drogowego
 • Traktor, który brał udział w zdarzeniu drogowym
  Traktor, który brał udział w zdarzeniu drogowym

Kętrzyn

W niedzielę (01.11.2020) około godz. 17:45 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że w miejscowości Parcz w gminie Kętrzyn kierujący motorowerem wjechał w pieszego. We skazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący motorowerem marki Junak 36-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn w wyniku nieprawidłowego omijania najechał na 15-letniego pieszego. Na szczęście młody chłopak nie odniósł obrażeń. Szybko wyjaśnił się powód spowodowania kolizji przez 36-latka. Jak się okazało był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,3 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna tłumaczył, że alkohol pił dzień wcześniej. Teraz mężczyzna za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kolizję drogową odpowie przed sądem. Nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie motorowerem będąc pod działaniem alkoholu.  

Mrągowo

W sobotę policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem pieszego. Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 18:00 po zmroku. W zdarzeniu poważne obrażenia odniósł 73-letni pieszy, który poza obszarem zabudowanym nie dość, że szedł bez wymaganych przepisami elementów odblaskowych to w dodatku nieprawidłową stroną jezdni, nie dając tym samym  kierowcy osobowego mercedesa szans na zauważenie i ominięcie mężczyzny. Pieszy został przewieziony do szpitala na badania, gdzie ustalono, że doznał urazu głowy i złamań palców nogi. Badanie alkomatem nie wykazało obecności alkoholu w organizmie zarówno kierowcy, jak i pieszego.

Olecko

W piątek (30.10.2020 r.) około godz. 17:00 oficer dyżurny oleckiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Olecku na ul. Kościuszki. Policjanci ruchu drogowego, którzy pojechali na miejsce ustalili, że  kierująca osobowym audi, nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzyła w osobową hondę. Podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze pouczyli od kobiety zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jej organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Za swoje zachowanie 31-latka odpowie przed sądem.

Ostróda

Od piątku do niedzieli na terenie powiatu ostródzkiego doszło do 13 kolizji. Policjanci pracowali również na miejscu wypadku drogowego do którego doszło w niedzielę (01.11.2020r.) na ul. 11 Listopada w Ostródzie. Według wstępnych ustaleń kierująca fordem podczas wykonywania manewru skrętu w lewo, nie zachowała ostrożności i nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu motorowerzyście, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Kierowca motoroweru trafił do szpitala.

W miniony weekend w ręce ostródzkich policjantów trafiło dwoje pijanych kierowców. W sobotę (31.10.2020 r.) kilkanaście minut przed północą policjanci otrzymali zgłoszenie o ujęciu obywatelskim nietrzeźwej kierującej. Jak okazało się, 33-latka prowadząc peugeota spowodowała kolizję, uszkadzając zderzak swojego auta. Nie zważając jednak na uszkodzenia postanowiła jechać dalej. Świadkiem tego zdarzenia był zgłaszający, który podejrzewając, że kobieta jest pijana postanowił uniemożliwić jej dalszą jazdę. Jego przypuszczenia okazały się słuszne. Mieszkanka Ostródy miała w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Kobieta straciła już swoje prawo jazdy a za nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyć się będzie przed sądem. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności. Następnego dnia około godz. 9:30 policjanci z Posterunku Policji w Łukcie zauważyli mitsubishi, którego styl jazdy wydał im się podejrzany. Postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. Za kierownicą auta siedział 52-latek. Funkcjonariusze potwierdzili swoje przypuszczenia. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie mężczyzny wykazało 0,7 promila. Za popełnione przestępstwo 52-latek odpowie przed sądem.

Pisz

W sobotę (31.10.2020) po godz. 17:00 policjant służby kryminalnej z piskiej komendy zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę kierującego pojazdem marki Skoda. Funkcjonariusz jechał na służbę. Przed nim poruszał się samochód, którego sposób jazdy sugerował, że kierowca znajduje się pod działaniem alkoholu. Wielokrotnie zbliżał się do osi jezdni po czym gwałtownie odbijał na środek swojego pasa, a na zakręcie w prawo całkowicie zjechał na przeciwległy pas ruchu. Policjant przez cały czas jechał za tym autem. W pewnym momencie, gdy samochód ten wjechał między budynki, funkcjonariusz zablokował skodę własnym autem uniemożliwiając tym samym dalszą jazdę kierującemu. Następnie zabrał mu kluczyki. Za kierownicą skody siedział młody mężczyzna, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Kierowca powiedział policjantowi, że wypił wcześniej kilka piw i niewielką ilość wódki. Na miejsce przyjechał policyjny patrol. Funkcjonariusze ustalili, że pojazdem marki Skoda kierował 23-letni mieszkaniec gminy Ruciane – Nida. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a jego samochód został odholowany na parking strzeżony. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

W sobotę (31.10.2020r.) wieczorem funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy pełnili służbę na DK 57 w pobliżu Dźwierzut. Dbali o bezpieczeństwo podróżujących z uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w okresie jesienno – zimowych, szczególnie w porze nocnej stają się mniej widoczni na drodze. Niespełna parę minut przed godz. 21:00 uwagę policjantów przykuł poruszający się krajówką w kierunku Biskupca rowerzysta. Kierowca jednośladu nie był w stanie utrzymać prawidłowego toru jazdy, tracił równowagę, jechał całą szerokością drogi stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze przerwali nieodpowiedzialnemu kierowcy dalszą podróż. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że 39-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego miał w organizmie ponad 3 promile. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rowerowa przejażdżka na podwójnym gazie kosztowała go 500 złotych mandatu. Po wykonanych czynnościach funkcjonariusze nieodpowiedzialnego kierowcę przekazali pod opiekę rodziny.

W niedzielę około godz. 14:30 policjanci z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy zostali skierowani do obsługi zdarzenia drogowego, do którego miało dojść w okolicach skrzyżowania ulicy Kochanowskiego z ulicą Skłodowskiej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca pojazdem marki Toyota, jadąc od ulicy Kochanowskiego, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze. Wjeżdżając na skrzyżowanie ścięła je, po czym pojazd wpadł prosto w rosnące przy drodze krzewy. 31-letnia mieszkanka Szczytna podróżowała sama. W chwili zdarzenia była trzeźwa. Na szczęście kierująca nie doznała żadnych obrażeń ciała. Szczycieńscy policjanci, za spowodowanie kolizji drogowej ukarali 31-latkę mandatem i punktami karnymi.

 • Rozbity samochód na lawecie
  Rozbita toyota, którą 31-latka wjechała w przydrożne krzaki

Przypominamy!

Jesienią niekorzystne i gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie za kierownicą. Ciemne i pochmurne poranki, szybszy zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów – to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania. Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. W takich warunkach nie trudno aby nasz pojazd wpadł w poślizg, po czym bardzo trudno zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić.

(tm)

Powrót na górę strony