15-latek ukrył narkotyki w plastikowym pudełku na psie odchody
Do sądu rodzinnego trafi sprawa 15-letniego mieszkańca Szczytna, który w posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany. Nieletni ukrył narkotyki w plastikowym pojemniku na woreczki na psie odchody. W trakcie przeszukania jego odzieży wierzchniej funkcjonariusze ujawnili przy nim również dwie szklane fifki i młynek do suszu, a w jego pokoju 4 szklane lufki i amfetaminę. 15-latek został zatrzymany, przesłuchany i przekazany pod opiekę rodziców. Niebawem stanie przed sądem, który zadecyduje o dalszym jego losie.
Policjanci z referatu patrolowo - interwencyjnego szczycieńskiej komendy w niedzielę (18.10.20r.) pełnili służbę na terenie miasta. W trakcie służby kontrolowali miejsca zagrożone oraz miejsca gromadzenia się młodzieży w porze nocnej. Około godz. 21:00 na ulicy Bohaterów Westerplatte zauważyli trzech nieletnich, którzy na ich widok zaczęli się rozchodzić w różne strony. Funkcjonariusze postanowili wylegitymować młodzież. W trakcie weryfikacji ich danych okazało się, że był to 15-letni mieszkaniec Szczytna, 15-letnia mieszkanka gminy Szczytno i jej o rok starsza koleżanka. Z uwagi na podejrzenie, iż nieletni mogą posiadać przy sobie środki zabronione, mundurowi dokonali sprawdzenia ich odzieży wierzchniej. W trakcie wykonywanych czynności 15-latek wyciągnął z kieszeni kurtki plastikowe pudełko, w którym powinny znajdować się woreczki na psie odchody. W jego wnętrzu znajdowały się jednak narkotyki. Nieletni posiadał przy sobie również młynek do suszu i dwie fifki. Został zatrzymany i doprowadzony do miejsca zamieszkania. W trakcie przeszukania jego pokoju szczycieńscy funkcjonariusze ujawnili również środki psychotropowe w postaci amfetaminy, susz rośliny oraz 4 lufki. Cała trójka została przebadana na zawartość ewentualnych środków odurzających w organizmie. Następnie śledczy przesłuchali młodzież i przekazali ją pod opiekę rodziców.
Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Za posiadanie substancji zabronionych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieletnich każdą sprawę indywidualnie rozpatruje sąd rodzinny, który decyduje o dalszym ich losie.
Szczycieńscy policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad swoimi pociechami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to rodzice są ustawowymi przedstawicielami nieletnich dzieci, a co za tym idzie są odpowiedzialni są za zachowanie małoletnich. Zainteresujmy się, w jaki sposób spędzają one czas wolny. Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach i monitorujmy, w jakich środowiskach przebywają. Kontrolujmy czy nie mają dostępu do niedozwolonych, niebezpiecznych dla ich zdrowia, a nawet życia substancji.
(ic/rj)