Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu

Policjanci przez ostatnią noc zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu, prawdopodobnie pochodzącego z okresu II wojny światowej. Informacja do oficera dyżurnego olsztyńskiej jednostki policji otrzymał taką informacje od pracowników budowlanych, którzy wykonywali prace wykopaliskowe w rejonie skrzyżowania ulicy Szarych Szeregów z ul. Jagiellończyka.

Nidzica

Choć leżą w ziemi już od kilkudziesięciu lat, to wciąż mogą być poważnym zagrożeniem – mowa o niewybuchach. W czwartek (15.10.2020 r.) około godz. 17:00 na skraju kompleksu leśnego między miejscowościami Jabłonowo – Dyby a Jabłonowo - Maćkowięta znaleziono 2 tego typu znaleziska. Mężczyzna natychmiast o tym fakcie poinformował Policję. Na miejsce został skierowany policyjny pirotechnik z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, który stwierdził, że znalezisko to 2 pociski moździerzowe kaliber 80 mm wraz z zapalnikami pochodzące najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Nidziccy policjanci od wczoraj zabezpieczali znalezione pociski do czasu przyjazdu wojskowego Patrolu Rozminowania 9 Pułku w Lidzbarku Warmińskim. Praca wojskowych saperów skutkowała ujawnieniem w sumie ponad 30 pocisków moździerzowych. Znalezione niewybuchy za pomocą specjalistycznego sprzętu zostaną zabezpieczone celem ich neutralizacji.

 • na zdjęciu widać niewybuchy
  Zabezpieczone niewybuchy
 • na zdjęciu widać niewybuchy
  Zabezpieczone niewybuchy
 • na zdjęciu widać niewybuchy
  Zabezpieczone niewybuchy
 • na zdjęciu widać niewybuchy
  Zabezpieczone niewybuchy

Olsztyn

W czwartek (15.10.2020r.) około godziny 17:00 oficer dyżurny KMP w Olsztynie przyjął informację o znalezieniu w rejonie skrzyżowania ul. Jagiellończyka z ul. Szarych Szeregów niewybuchu mogącego pochodzić z okresu II wojny światowej. Na miejsce, w celu zbadania tej informacji skierowany został policyjny patrol z rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który potwierdził przypuszczenia pracowników wykonujących prace wykopaliskowe w rejonie skrzyżowania. Policyjni pirotechnicy zajęli się zabezpieczeniem niebezpiecznego miejsca poprzez wyznaczenie strefy bezpiecznej. Konieczne było całkowite zamknięcie części ulicy Jagiellończyka oraz ul. Szarych Szeregów. Ruch pojazdów w rejonie skrzyżowania był wstrzymany. Ze względu na to, że w pobliżu znaleziska znajdowały się dwa budynki mieszkalne, zdecydowano się również na ewakuację kilkudziesięciu mieszkańców. O niebezpiecznym znalezisku powiadomieni zostali wojskowi saperzy, którzy następnego od godzin porannych zajęli się podjęciem niewybuchu. Działania związane z zabezpieczeniem niebezpiecznego ładunku trwały do godziny 8:00. Po tym czasie, policjanci przywrócili ruch pojazdów, a kilkadziesiąt ewakuowanych osób mogła bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań.

 • na zdjęciu widać wieczorową porą skrzyżowanie ulic
  Policjanci zabezpieczają miejsce niewybuchu
 • na zdjęciu widać wieczorową porą skrzyżowanie ulic, na jednym z pasów stoi radiowóz na niebieskich sygnałach
  Policjanci zabezpieczają miejsce niewybuchu

(rp/kh)

Powrót na górę strony