Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

37-latek kierował Audi pomimo cofniętych uprawnień, a w dodatku pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Właśnie na taki zarzut naraził 37-latek, który kierował Audi pomimo, że organ administracyjny zakazał mu „wsiadać” za kierownicę pojazdów mechanicznych. Dodatkowo nieodpowiedzialny kierowca nie zadbał o to, aby jego pojazd, zgodnie z przepisami był dopuszczony do ruchu.

We wtorek (13.10.2020r.) parę minut po godzinie 16:00 na ulicy 1 Maja w Wielbarku, policjanci z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Audi. Za kierownicą pojazdu siedział 37-latek. Mundurowi zweryfikowali dane mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych i ustalili, że kierujący ma aktualnie cofnięte uprawnienia do kierowania. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał nie posiadał ważnego przeglądu technicznego. Funkcjonariusze zatrzymali 37-latkowi dowodów rejestracyjny pojazdu i ukarali mężczyznę mandatem karnym. Ponadto w związku z podejrzeniem popełnienia przez 37-latka przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, celem poinformowania sądu u ujawnionych nieprawidłowościach.
Przypominamy! Osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę lub prezydenta miasta, popełniają przestępstwo z art. 180a kodeksu karnego. Za czyn ten przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

(ic/kh)

Powrót na górę strony