Piesi, kierujący - wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, rowerzystów, motocyklistów w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Niechronieni uczestnicy dróg w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Policjanci apelują zarówno do kierujących jak i do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie gdy zapada już zmierzch. Pogoda, a w szczególności ograniczona opadami widoczność nie sprzyja bezpieczeństwu. Pieszym policjanci radzą używanie elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym.
Elbląg
Zdarzenie miało miejsce w środę (07.10.2020r.) około godziny 13.00 przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka z ul. Niepodległości. 41-letnia kobieta jadąca oplem zafira potrąciła rowerzystę na oznakowanym przejściu dla pieszych z przejazdem dla rowerów. Kierująca nie zatrzymała się przed przejściem pomimo tego, że na sąsiednim pasie auto już stało. Na szczęście skończyło się tylko ogólnych potłuczeniach. Wszyscy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy i skierowali do sądu wniosek o ukaranie.
Giżycko
Do potrącenia rowerzysty doszło w środę (07.10.2020r.) około godz: 15:00 w Giżycku na ulicy Sikorskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że 83-latek wjechał rowerem na przejście dla pieszych nie zatrzymując się i nie upewniając czy nadjeżdża pojazd. Widząc to kierowca renaulta zaczął gwałtownie hamować i w celu uniknięcia zderzenia z rowerzystą zjechał na przeciwległy pas jezdni, na którym uderzył w tylne koło roweru, w wyniku czego rowerzysta przewrócił się na jezdnię. Kierowca osobowego renaulta był trzeźwy, rowerzysta został przewieziony do szpitala, gdzie została pobrana krew do badania. W wyniku zderzenia 83-latek nie odniósł poważnych obrażeń.
Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!
Rowerzysta na chodniku:
Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.
Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.
Ścieżki rowerowe
Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. Rowerzysta jadąc drogą, gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.
Przejścia dla pieszych!
Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł
Nidzica
W środę (07.10.2020 r.) około godz. 8:00 dyżurny nidzickiej policji otrzymał informację o potrąceniu pieszego na terenie miasta. Do zdarzenia doszło na leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej W545 ul. Traugutta. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia drogowego wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Suzuki nie zachował szczególnej ostrożności i na wyznaczonym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa 58-letniej pieszej uderzając w przednie koło roweru, który ta prowadziła. Kobieta nie odniosła obrażeń. Cała sytuacja zakończyła się dla 66-letniego sprawcy kolizji mandatem karnym.
Szczytno
W środę (07.10.2020r.) tuż przed godziną 22:00 z oficerem dyżurnym skontaktował się mężczyzna, który poinformował, że na ulicy Krzywej w Szczytnie w trakcie omijania pieszego, jego pojazd wpadł w poślizg w wyniku czego doszło do potrącenie niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Gdy na miejsce zgłoszenia pojechali funkcjonariusze z referatu patrolowo- interwencyjnego okazało się, że wersja zgłaszającego znaczenie odbiegała od tego, co naprawdę się wydarzyło. Mundurowi ustalili, iż 20-letni kierowca pojazdu marki Fiat Seicento jadąc ulicą Krzywą, na łuku nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad samochodem i uderzył w idącego chodnikiem 44-latka.
Pieszy został przewieziony do szpitala w Biskupcu, na szczęście nie odniósł on obrażeń wymagających jego dalszej hospitalizacji. Policjanci ustalili, iż 20-latek posiadał uprawnienia od roku. W trakcie zdarzenia był trzeźwy. W pojeździe przewoził trzech pasażerów w wieku 17, 18 i 20 lat. W związku z rażącym naruszeniem przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym, funkcjonariusze za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zatrzymali 20-latkowi prawo jazdy i sporządzili wniosek do sądu o jego ukaranie.
Przypominamy,
- kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, w tym zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo;
- kierowca, który skręca w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
- pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami w strefach zamieszkania.
Obserwujmy drogę i jej otoczenie. Zamyślenie, pośpiech, skupienie wzroku na telefonie komórkowym może doprowadzić do nieostrożnego wejścia na przejście/jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd. Na drodze warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. To, że my widzimy nadjeżdżające auto, nie oznacza, że kierowca również nas widzi. Pamiętajmy, świetnym sposobem na poprawę swojej widoczności są elementy odblaskowe. Warto z nich korzystać nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam gdzie teren jest nieoświetlony, a widoczność ograniczona np. przez warunki atmosferyczne.
Piesi, kierujący - wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego respektujmy obowiązki i wzajemnie szanujmy swoje prawa, a swoją odpowiedzialną postawą na drodze pokażmy, ze jesteśmy jej świadomymi użytkownikami.
(js/ich/ap/ic/kh)