Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nastała jesień, a wraz z nią zmienne warunki panujące na drogach. Policja apeluje o rozwagę na drodze

Warunki atmosferyczne, które obecnie panują w postaci obfitych opadów deszczu, silnego wiatru, a także wcześnie zapadający zmrok to typowe symptomy jesieni. Okres ten wymaga, aby uczestnicy ruchu drogowego zachowali szczególną ostrożność i przestrzegali reguł określonych w prawie o ruchu drogowym.

Zdarzenia drogowe na Warmii i Mazurach

Działdowo

W poniedziałek (05.10.2020r.) w miejscowości Narzym w gminie Iłowo-Osada doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty. Skierowany na miejsce zdarzenia policyjny patrol wstępnie ustalił, że kierujący motorowerem marki Dafier mieszkaniec gminy Iłowo-Osada podczas jazdy prawdopodobnie uderzył w psa, który wybiegł mu na drogę, w wyniku czego przewrócił się. Mężczyzna był trzeźwy i z ogólnymi obrażeniami ciała został zabrany karetką pogotowia do szpitala w Działdowie na obserwację. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Posterunku Policji w Iłowie-Osadzie.

Tego samego dnia w poniedziałek (05.10.2020r.) w Działdowie na jednej z ulic kierująca pojazdem marki Ford Kuga, mieszkanka gminy Działdowo, włączając się do ruchu nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Renault Megane. Pojazdem kierował mieszkaniec Działdowa. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawczynię kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Dyżurny Komisariatu Policji w Lidzbarku w poniedziałek (05.10.2020r.) otrzymał zgłoszenie o kierowcy Transportera, który uderzył autem w drzewo i odjechał z miejsca. Zdarzenie miało miejsce na jednej z ulic w Lidzbarku. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol policji zatrzymał wskazany pojazd kilka ulic dalej. Pojazdem marki VW Transporter kierował 46-letni mieszkaniec Lidzbarka. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, a do tego nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę. Wkrótce odpowie on za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Gołdap

W poniedziałek (05.10.2020r.) tuż przed godz. 19:00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kolizji dwóch aut na jednej z ulic w Gołdapi. Funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy pojechali na miejsce, wstępnie ustalili, że kierującej Fordem Mondeo najprawdopodobniej na jezdnię wybiegł kot. Kobieta chcąc ominąć zwierzę wykonała nagły manewr i uderzyła w zaparkowanego mercedesa. Jak się okazało auto było nieprawidłowo zaparkowane - kierowca naruszył warunki dopuszczalności zatrzymania na chodniku tj. nie zostawił pieszym 1,5 metra przejścia. Nikomu nic się nie stało, kierowcy byli trzeźwi. Zarówno sprawczyni zdarzenia jak i właściciel nieprawidłowo zaparkowanego auta zostali ukarani mandatami karnymi.

  • Na zdjęciu rozbite auto
    Zdarzenie drogowego na ul. Padarewskiego
  • Na zdjęciu uszkodzony pojazd osobowy w kolorze czarnym
    Zdarzenie drogowego na ul. Padarewskiego

Iława

We wtorek (06.10.2020r.) kilka minut po godzinie 6:00,  21-latka kierująca citroenem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do rowu. Kobiecie na szczęście nic poważnego się nie stało, a za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym została ukarana mandatem.

W poniedziałek (05.10.2020r.) kilka minut po godz. 16:00 na jednej z dróg w gminie Iława 40-latek kierujący rowerem wyjeżdżając z posesji nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem. W wyniku czego motocyklista wykonał manewr obronny w następstwie czego pojazd się wywrócił.  W trakcie czynności okazało się, że to nie jedyne przewinienie 40-latka. Mężczyzna kierował jednośladem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci w Iławie. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 45-latek kierował seatem pomimo aktywnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Okazało się również, że jest on właścicielem pojazdu od ponad roku, a nadal go nie przerejestrował i nie zgadzał się stan drogomierza ze stanem z ostatnich badań technicznych. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu 45-latkowi, a postępowanie w tej sprawie zakończyć aktem oskarżenia, który trafił do sądu.

Węgorzewo

W poniedziałek (05.10.2020r) około godz. 15:30 w Węgorzewie doszło do wypadku drogowego.  Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca oplem 22-letnia mieszkanka Kętrzyna, nieprawidłowo wykonała manewr wyprzedzania, w wyniku czego doprowadziła do zderzenia z osobowym  Volkswagenem. Na skutek zdarzenia oba pojazdy uderzyły w drzewo. 22-letni kierowca oraz 30-letni pasażer Volkswagena nie odnieśli żadnych obrażeń, natomiast kurująca Oplem oraz jego pasażer zostali przewiezieni do szpitala. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący w momencie zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci wraz z technikiem  przeprowadzili oględziny miejsca i zebrali materiał dowodowy, który posłuży do ustalenia dokładnego przebiegu wypadku.

Zdejmij nogę z gazu i zachowaj ostrożność na drodze. Jeden manewr może doprowadzić do tragedii. Wsiadając za kierownicę pojazdu pamiętajmy, że w swoich rękach mamy życie i zdrowie zarówno swoje jak też innych uczestników ruchu drogowego.

  • Na zdjęciu dwa rozbite pojazdy, przed pojazdami policjantka kucając i trzymająca aparat w ręku, w tle stoi wóz strażacki
    Węgorzewo - zdarzenie drogowe

Policja przypomina jak prawidłowo wykonać manewr wyprzedzania. Podziel go na trzy etapy i w trakcie każdego z nich zachowaj szczególną ostrożność:

  1. Przygotowanie do wyprzedzania - należy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjechać na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego. Musimy upewnić się czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął wcześniej manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

2. Wyprzedzanie - jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczny odstęp. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Kierunkowskaz powinien już być wyłączony.

3.  Zachowanie po wyprzedzeniu - ostatnia faza polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.

(jn/ab/jk/af/kh)

 

Powrót na górę strony