Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noga z gazu! Nadmierna prędkość to realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Przekraczanie dozwolonej prędkości i niedostosowywanie jej do warunków panujących na drodze, to najczęstsze przyczyny tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowcy, którzy nadmiernie rozpędzają swoje pojazdy, sami sobie odbierają możliwość szybkiej i prawidłowej reakcji na zagrożenie, jakie pojawi się na ich drodze. A takim zagrożeniem mogą być nieoczekiwane zachowania innych uczestników ruchu drogowego, nagłe wtargnięcia na jezdnię dzikich zwierząt, czy inne utrudnienia, spowodowane choćby zmianami warunków atmosferycznych. Dlatego policjanci każdego dnia interweniują wobec kierowców, którzy lekceważąco podchodzą do ograniczeń prędkości na drogach.

Lidzbark Warmiński

Policjanci na różne sposoby próbują zniechęcić kierowców do łamania przepisów dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości. Dla niektórych już sama ewentualność zatrzymania do policyjnej kontroli może być pewną uciążliwością. A gdyby tak jeszcze dołożyć do tego nieprzyjemne odczucia smakowe? Policyjny profilaktyk wraz policjantami ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim w środę (16.09.2020) przeprowadzili akcję "Żółta cytryna o bezpieczeństwie przypomina". W trakcie akcji policjanci przypominali kierowcom zatrzymanym do kontroli o głównych przyczynach wypadków drogowych. Osoby, które złamały przepisy ruchu drogowego, jednak w sposób, który w ocenie policjantów umożliwiał zastosowanie  pouczenia, dodatkowo otrzymywały do spróbowania cytrynę, której kwaśny smak w tym przypadku był dodatkową „karą”. Tylko w ciągu kilkunastu minut akcji, kilka osób mogło się dowiedzieć jak kwaśno smakuje popełnienie wykroczenia.

Mrągowo

Są jednak też takie sytuacje, kiedy zastosowanie pouczenia jest nieadekwatne do popełnionego wykroczenia. Mrągowscy policjanci interweniowali w środę wobec dwóch kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością w obszarze zabudowanym. Najpierw po godz. 15:00 w Rydwągach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena passata, który mimo ograniczenia prędkości do 50 km/h jechał tam z prędkością 103 km/h. Po godz. 17:00 w Pieckach na ul. Tartacznej funkcjonariusze zatrzymali do kontroli osobowe audi, którego kierująca jechała z prędkością 136 km/h, czyli o 86 km/h za dużo. Teraz oboje z popełnienia wykroczenia tłumaczyć się będą przed sądem.

Kilka godzin wcześniej (po godz. 8:00) w powiecie mrągowskim doszło do zdarzenia drogowego na krajowej szesnastce w miejscowości Marcinkowo. Tam doszło do zderzenia czterech pojazdów. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca isuzu nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającej go toyoty, w wyniku czego uderzył w jej tył. Toyota zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z prawidłowo jadącym volkswagenem T4. W tym samym czasie isuzu uderzyło w kolejny pojazd poprzedzający tj. vw passat, po czym  doszło do kolejnego uderzenia w pierwszego volkswagena. Kierowca volkswagena T4 został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Teraz policjanci ustalają dokładne przyczyny i okoliczności wypadku.

Węgorzewo

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to nasza wspólna sprawa i dlatego tak potrzebna jest współpraca mieszkańców z lokalnymi policjantami. W tym celu powstała internetowa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Węgorzewscy policjanci w trakcie kontroli miejsca zagrożonego, które wcześniej było wielokrotnie wskazywane przez mieszkańców właśnie na KMZB, jako miejsce zagrożone właśnie wykroczeniem przekraczania prędkości przez kierujących, zatrzymali prawo jazdy jednemu z nich. Około godz. 13:00 miernik prędkości używany przez policjantów wskazał, że zbliżający się pojazd jedzie z prędkością 114 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze zatrzymali kierującego renaultem do kontroli drogowej. 45–letni mieszkaniec gminy Węgorzewo nie kwestionował tego, że popełnił wykroczenie. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych i 10 punktami karnymi. Z uwagi na fakt, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy.

(bm/dk/tm)

Powrót na górę strony