Bez pobłażania wobec bezmyślności za kierownicą - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bez pobłażania wobec bezmyślności za kierownicą

Bez względu na to, czy jest to pieszy, rowerzysta, motocyklista, czy kierowca samochodu lub ciągnika, to jeżeli jest to osoba nietrzeźwa, to stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego policjanci za każdym razem zdecydowanie reagują i wyciągają surowe konsekwencje, gdy widzą taką osobę na drodze.

Elbląg: Kierował samochodem pod wpływem narkotyków

W czwartek (10.09.2020) przy ul. Warszawskiej w Elblągu policjanci zatrzymali 19-latka, który kierował volkswagenem passatem. Policjantów zainteresowało pobudzone zachowanie mężczyzny i unoszący się zapach marihuany w aucie. Co więcej w samochodzie znaleziono foliowe zawiniątko z tym narkotykiem. Kontrola drogowa zakończyła się wizytą w szpitalu w celu pobrania krwi do badań na zawartość narkotyków i zatrzymaniem 19-latka w policyjnym areszcie. Jeśli się potwierdzi, że młodzieniec za kierownicę wsiadł pod wpływem środków odurzających, to będzie mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za posiadanie narkotyków grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Iława: Na dwóch kółkach z promilami

W gminie Kisielice policjanci zatrzymali rowerzystę. W trakcie czynności wylegitymowali go oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 56–latek kierował jednośladem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Rower został przekazany osobie wskazanej przez zatrzymanego a mężczyznę funkcjonariusze zwolnili po wykonaniu z nim czynności.

Mrągowo: Miał ponad 2 promile i zderzył się z ciągnikiem

W czwartek po godz. 16:00 w Gązwie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierowcy osobowego VW golfa, który w trakcie jazdy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym prawidłowo ciągnikiem rolniczym. W wyniku zderzenia nikt nie odniósł obrażeń. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia sprawdzili stan trzeźwości uczestników. Kierowca ciągnika był trzeźwy. Kierujący golfem nie mógł pochwalić się takim wynikiem. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się też, że nie miał przy sobie prawa jazdy oraz aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia na pojazd i ważnych badań technicznych. Aktualnego badania technicznego nie miał i ciągnik. Teraz kierujący osobówką poniesie odpowiedzialność za popełnienie wykroczeń, jak i przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Nowe Miasto Lubawskie: Spowodował kolizję i uciekł. Miał 3 promile

W czwartek około godz. 11:00 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy policji przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, które miało miejsce na ul. Narutowicza w Nowym Mieście Lubawskim. Na miejsce kolizji pojechali policjanci, którzy ustalili, że kierowca audi nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzającego go opla corsy i najechał na tył tego auta, gdy kierująca tym pojazdem wykonywała manewr skrętu w lewo. Kierujący audi po tym zderzeniu uciekł z miejsca zdarzenia. Policyjny patrol dzielnicowego i funkcjonariusza ogniwa patrolowo-interwencyjnego rozpoczął poszukiwania sprawcy kolizji. Mężczyzna został zatrzymany na trasie Nawra - Nowy Dwór Bratiański. Szybko też okazało się, dlaczego zbiegł z miejsca zdarzenia drogowego. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 30-latek miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu i nie miał przy sobie prawa jazdy. Mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie został zatrzymany. W piątek gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa. Nie uniknie także odpowiedzialności za spowodowanie zdarzenia drogowego.

Pisz: Spowodował kolizję i uciekł. Miał ponad 3 promile i dożywotni zakaz

W czwartek około godz. 17:00 policjanci z Komisariatu Policji w Białej Piskiej otrzymali informację, że w centrum miasta doszło do kolizji drogowej. Na miejscu funkcjonariusze zastali tylko jeden pojazd marki Toyota. Okazało się, że w samochód ten uderzył opel, który odjechał z miejsca zdarzenia. Na podstawie relacji świadków policjanci ustalili do kogo należał opisany pojazd marki Opel Zafira. Właścicielem był 50-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Patrol sprawdził teren miasta w poszukiwaniu tego auta, a następnie pojechał do miejsca zamieszkania właściciela. To właśnie tam policjanci zauważyli mężczyznę, który wysiadał z opla. Wyraźnie chwiał się na nogach i nie mógł utrzymać równowagi. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W trakcie rozmowy 50-latek przyznał się do tego, że kilka minut wcześniej cofając uderzył w jakiś samochód. W trakcie wykonywania dalszych czynności policjanci ustalili, że 50-letni kierowca opla ma orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec gminy Biała Piska będzie odpowiadał za złamanie zakazu orzeczonego przez sąd oraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu. Grozi mu za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

To nie jedyny nietrzeźwy kierujący zatrzymany przez policjantów tego dnia na drogach powiatu piskiego. Na terenie gminy Ruciane – Nida w godzinach popołudniowych funkcjonariusze zatrzymali dwóch rowerzystów jadących pod wpływem alkoholu. Każdy z nich miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Niespełna dwie godziny później ten sam patrol zatrzymał do kontroli drogowej motorowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 30-letniego mieszkańca gminy Ruciane – Nida wykazało blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Szczytno: Promile na rowerze = 500 złotych mandatu karnego

W czwartek około godz. 8:00 w miejscowości Szymany w gminie Szczytno, szczycieńscy policjanci zauważyli mężczyznę jadącego rowerem. Tor jego jazdy sugerował, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej. Podczas rozmowy funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny silny zapach alkoholu. Nie mieli już wątpliwości, co do jego stanu trzeźwości. Badanie alkotestem potwierdziło, że 43-latek był nietrzeźwy. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz zakazali dalszej jazdy. 43-letniego mieszkańca gminy Szczytno oraz jego pojazd, szczycieńscy funkcjonariusze przekazali pod opiekę rodzinie.

Węgorzewo: „To nie alkohol, tylko Amol”

W czwartek oficer dyżurny węgorzewskiej policji otrzymał informację o stłuczce. Do zdarzenia doszło na jednym z węgorzewskich parkingów pod supermarketem. Kierowca Hyundaia podczas manewru cofania uderzył w prawidłowo zaparkowany pojazd. Na miejscu funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierujących. Okazało się, że sprawca kolizji znajdował się pod działaniem alkoholu. 51-latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Jak tłumaczył mundurowym to nie alkohol spowodował taki wynik badania, tylko wypity godzinę wcześniej lek ziołowy. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Węgorzewa. Teraz ze swojego nagannego zachowania nieodpowiedzialny kierowca będzie tłumaczył się przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

(js/dk/asz/ic/af/tm)

Powrót na górę strony