Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol, papierosy i… ser. Podejrzani o kradzieże sklepowe nie unikną kary

Motywacje sprawców kradzieży sklepowych są różne. Efekt końcowy ich działania najczęściej taki sam – spotkanie z policjantami, a potem wizyta w sądzie. Trzej mężczyźni z Ełku odpowiedzą za kradzież alkoholu, papierosów i kręgów żółtego sera, a 20-latek z Kętrzyna i 29-latek ze Szczytna za to, że ukradli butelki drogiego alkoholu.

Ełk

Do tej kradzieży z włamaniem do sklepu w Ełku doszło w ostatnią niedzielę wakacji (30.08.2020). Policjanci po uzyskaniu informacji o zdarzeniu, zbadali jego okoliczności. Działania skupione były przede wszystkim na ustaleniu i zatrzymaniu sprawców. Praca policjantów szybko przyniosła efekty. Trzy dni po zdarzeniu został zatrzymany pierwszy z trójki podejrzanych – 19-latek. Kolejni do celi trafili 20-latek i 29-latek. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyźni wspólnie wyłamali drzwi na zaplecze sklepu i dostali się do jego wnętrza. Ukradli alkohol, papierosy i dwa kręgi sera żółtego. Łączne straty zostały oszacowane zostały na ponad 11 000 złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Kodeks karny przewiduje za to karę do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych.

Kętrzyn

Do serii kradzieży sklepowych dochodziło w sklepach w Kętrzynie. Jak ustalili policjanci, podejrzany w tej sprawie 20-latek w lipcu za cel upatrzył sobie sieć marketów na terenie miasta, a szczególnie sprzedawany w nich markowy alkohol. Z ustaleń wynika, że sprawca ukradł 11 butelek różnego rodzaju whisky o łącznej wartości około 1000 zł.  Policjanci w oparciu o zapisy monitoringu i zebrane informacje, wytypowali podejrzanego. W czwartek (10.09.2020) funkcjonariusze zatrzymali 20-letniego mieszkańca gm. Kętrzyn. Mężczyzna już usłyszał zarzuty kradzieży, do których się przyznał. Podczas przesłuchania wyjaśnił policjantom, że kradł kolorowy alkohol, ponieważ „po wódce na drugi dzień boli go głowa”. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.  Jednorazowa kradzież to wykroczenie, jednak w tym przypadku podejrzany 20-latek odpowie za tzw. czyn ciągły czyli przestępstwo, które zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

W minioną środę (09.09.2020) około godz. 21:00 na terenie jednego ze sklepów położonych na terenie miasta, 29-letni mieszkaniec gminy Szczytno włożył 7 butelek alkoholu do wózka sklepowego, po czym podszedł do drzwi wejściowych i oczekiwał, aż ktoś będzie wchodził. Gdy tylko nadarzyła mu się okazja, pośpiesznie wyszedł z supermarketu w kierunku swojego pojazdu. 29-latek zapakował wózek z zawartością skradzionego towaru do bagażnika audi i odjechał. W toku prowadzonych przez szczycieńskich funkcjonariuszy czynności, ustalono dane i miejsce przebywania podejrzanego. 29-latek nie nacieszył się długo skradzionym łupem. Tego samego dnia tuż przed godziną 22:00 policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego zapukali do drzwi jego mieszkania. Mężczyzna akurat przebywał w kuchni, gdzie na stole stały skradzione butelki alkoholu. 29-latek został zatrzymany i przewieziony do szczycieńskiej komendy. W chwili zatrzymania miał blisko promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszał już zarzut kradzieży alkoholu o wartości ponad 900 złotych. Szczycieńscy śledczy mają również podejrzenie, że 29-latek po dokonaniu kradzieży kierował samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Jeśli funkcjonariusze potwierdzą te przypuszczenia, mężczyzna odpowie również za to przestępstwo, zagrożone karą 2 lat pozbawienia wolności.

(akdn/md/ic/tm)

Powrót na górę strony