Kolejni nieodpowiedzialni kierujący zatrzymani - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący zatrzymani

Miej wpływ na swoje bezpieczeństwo. Reaguj i korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tak postąpili mieszkańcy jednej z iławskich ulic po tym, jak w okolicy ich domów często dochodziło do przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci również podczas pomiaru prędkości w terenie zabudowany, a następny wpadł jak uderzył daewoo w zaparkowanego forda. Cała trójka straciła już prawo jazdy.

Braniewo:

W czwartek (10.09.2020r.) około godz.3:00 policjanci patrolując drogę S-22 zwrócili uwagę na stojący na poboczu drogi pojazd. Auto miało włączony silnik oraz światła, a za jego kierownicą spał, zapięty w pasach bezpieczeństwa 43-latek. Funkcjonariusze zgasili silnik i obudzili kierowcę. Od mężczyzny było czuć alkohol, policjanci sprawdzili więc jego stan trzeźwości. Okazało się, że w chwili interwencji kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Działdowo:

Na trasie Iłowo-Osada - Białuty patrol ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej 56-latka z gminy Iłowo-Osada. Mężczyzna jechał motorowerem marki Wangye. Podczas kontroli okazało się, że obowiązuje go prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali o konsekwencjach popełnionego przestępstwa.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Z kolei na trasie Klęczkowo - Komorniki na drodze w obszarze leśnym doszło do zderzenia osobówki z busem. Skierowani na miejsce zdarzenia policjanci prewencji i ruchu drogowego ustalili, że kierujący pojazdem marki Audi A4 nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania skrętu w lewo, w wyniku czego doszło do zderzenia z pojazdem marki Citroen Jumper. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi i nie odnieśli żadnych obrażeń.

Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne od obu pojazdów, a sprawcę kolizji, mieszkańca Działdowa, ukarali mandatem i punktami karnymi.

Elbląg:

Wczoraj (09.09.2020r.) policjanci z Elbląga kontrolowali trzeźwość kierowców. W ciągu jednego dnia zatrzymali aż 6 nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazał się 44-latek, który na ulicy Warszawskiej w Elblągu wsiadł do nissana, rozpędził się i uderzył w zaparkowany samochód ciężarowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przyjechali policjanci i przebadali mężczyznę. Miał 2,4 promila alkoholu w organizmie.

Z kolei na wyjeździe z Elbląga na Malbork (trasa K-22) pijany 26-latek uderzył w bariery ochronne. Wiózł pasażera. Nikomu nic się nie stało. Obydwaj wyszli z auta i maszerowali drogą. Policjanci ich zatrzymali. Kierujący miał 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie miał uprawnień do kierowania.
Kolejne zatrzymania miały miejsce na ulicach: Żeromskiego, Ogrodowej, Wiejskiej oraz w Gronowie Elbląskim.

Kierowcy aut odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje kierowania pojazdem po alkoholu. Stan po użyciu to wykroczenie (od 0,2 do 0,5 alkoholu w wydychanym powietrzu), a stan nietrzeźwości (od 0,5 w górę w wydychanym powietrzu) to przestępstwo.
 
Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2-0,5 promila) grozi:
 
• grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
• zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
• 10 punktów karnych.
 
Za prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
 
• grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.

Iława:

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to narzędzie informatyczne, za pomocą którego mieszkańcy naszego kraju mają realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania. Za pomocą aplikacji każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może dokonywać anonimowych zgłoszeń zagrożeń obserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu. I tak stało się w przypadku jednej z iławskich ulic. Mieszkańcy oprócz zgłoszenia telefonicznego również za pomocą aplikacji zgłosili częste przekraczanie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Wczoraj kilka minut po godzinie 20:00 policjanci ruchu drogowego  reagując na zgłoszenie, podczas pomiaru prędkości w Iławie na ul. Piaskowej zatrzymali kierującego bmw.  W trakcie czynności okazało się, że 22-latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 113 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci w Biskupiczkach. Tam 63-latek latek w terenie zabudowanym jechał mercedesem z prędkością 104 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości również został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił także prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.
Tymczasem w Iławie kierujący samochodem osobowym daewoo cofając nie zachował szczególnej ostrożności i najechał na zaparkowanego forda. Zgłaszająca dodała, że od mężczyzny czuje alkohol i prawdopodobnie kierował samochodem pod jego działaniem. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie potwierdzili przypuszczenia pokrzywdzonej. Okazało się, że 66-latek jechał daewoo mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci mieszkańcowi Iławy zatrzymali również prawo jazdy.

Kętrzyn:

Wczoraj (09.08.2020) kwadrans przed godz. 9:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez anonimową osobę, że w kierunku miejscowości Barciany jedzie całą szerokością drogi pijany rowerzysta, który co chwilę traci równowagę i przewraca się na jezdnię. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy na trasie Winda-Rodele zauważyli jadącego od pobocza do pobocza jezdni mężczyznę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 30–latka wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili rowerzyście dalszą jazdę. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara aresztu lub grzywna do 5 tys. zł.

Nowe Miasto Lubawskie:

Wczoraj ok. godz. 15:00 w Łąkorzu dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 57-latek ma w organizmie  promil alkoholu. To jednak nie koniec kłopotów kierowcy. W trakcie kontroli okazało się ponadto, że mieszkaniec gminy Biskupiec w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę tego auta, bowiem nie posiada prawa jazdy.

Za popełnione przestępstwo odpowie teraz przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pisz:

W czwartek (10 września br.) tuż po północy policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu w miejscowości Wężewo zauważyli pojazd marki Ford Focus, który na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył i oddalał się ze znaczną prędkością. Funkcjonariusze zdecydowali o zatrzymaniu tego pojazdu do kontroli drogowej. Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali polecenie kierowcy, aby ten zatrzymał się, ale bezskutecznie.

Kierowca forda ponownie przyspieszył zjeżdżając najpierw w drogę szutrową prowadzącą przez las, a po przejechaniu kilku kilometrów wjechał do miejscowości, gdzie w dalszym ciągu uciekał przed radiowozem jadąc ze znaczną prędkością. W pewnym momencie funkcjonariusze zajechali mu drogę zmuszając kierowcę do zatrzymania się.

Za kierownicą forda siedział 22-letni mieszkaniec Orzysza od którego czuć było alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. W rozmowie z policjantami kierujący powiedział, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo wcześniej pił alkohol, a do tego nie posiada prawa jazdy, które niedawno zostało mu zatrzymane w związku z kierowaniem pojazdem pod działaniem alkoholu.

Teraz 22-latek poniesie konsekwencje za popełnienie dwóch przestępstw. Usłyszy zarzut niewykonania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego oraz kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

 

  • zatrzymane auto
  • zatrzymane auto

 

 

Przypominamy !!!

Używając KMZB zgłaszać możemy:

- niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, np. dzikie kąpieliska,
- niebezpieczne miejsca na wodach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osób wypoczywających na jednostkach pływających, np. występowanie głębin, silnych wirów, podwodnych przeszkód,
- miejsca grupowania się osób (zwłaszcza niepełnoletnich), które spożywają alkohol tam, gdzie jest to niedozwolone, oraz w pobliżu wody, co stanowi wysokie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa,
- dzikie wysypiska śmieci w lesie lub miejsca nielegalnego składowania śmieci,
- miejsca, gdzie często dochodzi do niszczenia terenów leśnych poprzez np. poruszanie się quadami.
Aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie  poważnie traktowane i sumiennie sprawdzone przez policjantów.
Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znaleźć można na stronie internetowej każdej jednostki Policji w Polsce. Można również pobrać bezpłatną aplikację „Geoportal Mobile” na smartfony. Dzięki niej na bieżąco można zgłaszać zagrożenia i sprawdzać sposób, w jaki problem został rozwiązany.
 

(js/jn/js/jk/as/rj)

Powrót na górę strony