Ziemia wciąż skrywa niechciane pamiątki. Znajdziesz niewybuch? Powiadom służby!
Granat przeciwpancerny RPG 40 pochodzący z czasów II wojny światowej został znaleziony podczas spaceru w lesie w okolicach Wojciechowa gm. Orneta. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone i zneutralizowane przez saperów z jednostki w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei mieszkanka gminy Dźwierzuty na „wybuchowe” znalezisko natrafiła podczas prac w przydomowym ogródku. Kobieta odpowiedzialnie natychmiast o tym fakcie powiadomiła oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy. W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić. Trzeba natychmiast powiadomić o tym policjantów.
Chociaż II Wojna Światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna. Może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, sprawia, że wojna, która dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.
Lidzbark Warmiński
W poniedziałek (24.08.2020) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu na obszarze leśnym w okolicach Wojciechowa w gm. Orneta. W trakcie spaceru po lesie zgłaszający mężczyzna zauważył przedmiot przypominający granat. Na miejsce został skierowany ornecki patrol wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to granat przeciwpancerny RPG-40, pochodzący z czasów II wojny światowej. Pocisk był skorodowany i oblepiony ziemią. Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionego niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.
Szczytno
Tego samego dnia parę minut po godz. 11:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który mógł być pozostałością po II Wojnie Światowej. Jak się okazało, mieszkanka gminy Dźwierzuty podczas prac w przydomowym ogródku położonym na posesji za stodołą, wykopała pocisk artyleryjski o długości 30 cm i szerokości 8 cm. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol minersko – pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mundurowi zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.
Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji. Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
(bm/ic/tm)