Zdecydowane przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zdecydowane przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej

Każda forma kontaktu z narkotykami jest szkodliwa. Dlatego ich posiadanie, produkcja i udostępnianie innym osobom jest zabronione i ścigane przez wymiar sprawiedliwości. Zabronione i karane jest również wytwarzanie i posiadanie przyrządów służących do wyrabiania i przetwarzania narkotyków. Przekonało się o tym w ostatnich dniach kilku mieszkańców regionu.

Działdowo

W minioną sobotę (15.08.2020) policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Działdowa pełnili służbę na terenie gminy Iłowo – Osada, gdy zauważyli pojazd marki Audi, który postanowili skontrolować. W pojeździe znajdowało się trzech młodych mężczyzn. Podczas kontroli funkcjonariusze ujawnili u 18-latka jeden woreczek foliowy z zawartością białego proszku, natomiast u 16-latka tabletki ecstasy i jeden woreczek  foliowy z białym proszkiem. Po zbadaniu testerem narkotykowym okazało się, że jest to amfetamina. Mężczyźni zostali zatrzymani i  przewiezieni do KPP w Działdowie celem wykonania niezbędnych czynności. Wobec nieletniego  zostanie sporządzony wniosek do sądu rodzinnego i nieletnich, który zdecyduje o dalszym losie chłopaka. Z kolei 18-latek odpowie już jako osoba dorosła przed sądem karnym.

Jeszcze tego samego dnia policjanci patrolujący jedną z ulic miasta Działdowa zauważyli mężczyznę, który na widok radiowozu dziwnie zaczął się zachowywać. Postanowili go wylegitymować. Jak się okazało funkcjonariusze ujawnili u 29-latka woreczek foliowy z zapięciem strunowym z zawartością białego proszku. Mężczyzna został przewieziony do KPP w Działdowie w celu wykonania niezbędnych czynności. Po zbadaniu testerem narkotykowym okazało się, że jest to amfetamina.

Elbląg

W niedzielę (16.08.2020) około godz. 7:30 na jednej z ulic elbląskiej starówki policjanci zainteresowali się nerwowym zachowaniem mężczyzny, który na widok patrolu szybko opuścił auto. Podczas legitymowania i rozmowy zachowywał się nerwowo, był rozkojarzony. Policjanci sprawdzili auto, z którego wysiadł i tam na siedzeniu kierowcy znaleźli woreczki foliowe ze sproszkowaną substancją oraz suszem, a także elektroniczną wagę. Po sprawdzeniu testerem okazało się, że jest to amfetamina i marihuana. 31-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzut posiadania substancji odurzających. Teraz odpowie przed sądem.

Z kolei w poniedziałek (17.08.2020) na ul. Daszyńskiego zatrzymany został 16-latek. Policjanci znaleźli przy nim dwa zawiniątka foliowe z marihuaną. Po czynnościach procesowych chłopak został przekazany matce. Za posiadanie narkotyków odpowie przed sądem rodzinnym. Policjanci ustalają skąd nieletni miał te środki. Za udzielanie narkotyków małoletniemu, grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
 

Iława

Funkcjonariusze z Iławy ustalili, że w jednym z mieszkań w gminie mogą być nielegalnie uprawiane konopie indyjskie. Funkcjonariusze pojechali pod wskazany adres, gdzie potwierdzili uzyskane informacje. Okazało się, że w mieszkaniu 29–latka, w szafie przeznaczonej na ubrania, rosło 10 krzewów konopi indyjskich. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że to nie jedyna uprawa mężczyzny. Mieszkaniec gminy Iława w garażu miał kolejnych 10 krzewów konopi indyjskich. Policjanci znaleźli również ponad 20 gramów suszu roślinnego, który po badaniu narkotestem okazał się marihuaną. Mężczyzna został zatrzymany. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów  mieszkańcowi gminy Iława.

 • Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie
  Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie
 • Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie
  Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie
 • Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie
  Nielegalna uprawa konopi znaleziona w szafie

Szczytno

Szczycieńscy kryminalni zajmujący się przeciwdziałaniem przestępczości narkotykowej, w sobotę (15.08.2020) w Szczytnie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie narkotyków. Spotkali się oni na terenie miasta w celu dokonania transakcji. Podczas podjętych czynności jeden z nich zaczął uciekać. Przy współpracy z policjantami patrolu interwencyjnego został zatrzymany. 25-letni mieszkaniec Szczytna miał w swoim miejscu zamieszkania biały proszek i susz rośliny. Ujawniono w mieszkaniu również wagę, która służyła do rozdzielania zabronionego towaru. Natomiast 21-letni mieszkaniec Szczytna również miał przy sobie substancje zabronione. Obaj zostali zatrzymani i przewiezieni do jednostki policji. Po przeprowadzeniu wstępnych badań przy użyciu testerów narkotykowych okazało się, że zabezpieczone narkotyki to amfetamina oraz marihuana.

 • Zabezpieczone narkotyki
  Zabezpieczone narkotyki

Przypominamy!

Zgodnie z art. 53 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, każdy kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kto wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia nowe substancje psychoaktywne, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa powyżej, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych, lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Natomiast zgodnie z art. 54, ten kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega ten, kto przystosowuje do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania, przerobu lub konsumpcji środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych naczynia i przyrządy, choćby były wytworzone w innym celu, albo wchodzi w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia przestępstwa określonego art. 53.

(tm)

Powrót na górę strony