Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez taryfy ulgowej wobec kierowców łamiących prawo

Każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują przepisy, nakazy, zakazy i zasady, których jest obowiązany przestrzegać. Policjanci poświęcają wiele energii na to, by wyłapywać tych, którzy w rażąco lekceważący sposób traktują obowiązujące prawo. Każdy kierowca powinien ponadto odznaczać się takimi predyspozycjami jak wzmożona czujność i należyta ostrożność, utrzymywana na wysokim poziomie przez cały czas poruszania się drogą. Bywa niestety tak, że zostają one uśpione, a wystarczy chwila, aby doszło do niechcianego zdarzenia drogowego.

W środę (05.08.2020) na ul. M. Skłodowskiej-Curie w Szczytnie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty i pojazdu osobowego. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że 35-letnia mieszkanka Szczytna kierująca pojazdem marki Honda, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka mężczyźnie, który poruszał się motorowerem. Kobieta skręcając w lewo uderzyła w nadjeżdżający pojazd, w skutek czego doszło do zderzenia bocznego. 61-letni mieszkaniec Szczytna z urazem głowy został przetransportowany do szpitala. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez policjantów wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. Droga w tym miejscu była zablokowana, policjanci kierowali na objazdy.

Policjanci za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego i stworzenie realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali kobiecie prawo jazdy.

Apelujemy o rozwagę i bycie czujnym na drodze, w każdej chwili, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy może wydarzyć się coś niebezpiecznego.

Niestety ostatnia doba pokazuje, że łamanie zakazu prowadzenia pojazdów jest nadal częstym zjawiskiem na naszych drogach. Policjanci zatrzymali kolejnych mężczyzn, którzy mimo obowiązywania tego środka karnego prowadzili pojazdy.

Czym jest taki zakaz?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz „wsiadania za kółko”. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenie narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

W środę policjanci ze Szczytna ujawnili dwa takie przypadki. Do jednej takiej interwencji doszło wobec 28-letniego mieszkańca gminy Dźwierzuty. Mężczyzna jechał samochodem VW Transporter pomimo zakazu sądowego. Drugi z podobnych przypadków został ujawniony w Wielbarku, gdzie 36-letni mieszkaniec tej gminy również posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Te sytuacje skończyły się zarzutami związanymi z popełnieniem przestępstwa.

Pomimo licznych działań policyjnych, komunikatów i apeli w dalszym ciągu wielu kierujących samochodami przekracza dozwoloną prędkość. W środę szczycieńscy policjanci zatrzymali prawo jazdy kolejnemu kierowcy, który jechał z prędkością 103 km/h w terenie zabudowanym. 28-latek poruszał się z taką prędkością po jednej z miejscowości na terenie gminy Szczytno. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h skutkuje obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy.

Kolejnym „drogowym wybrykiem” okazało się zachowanie 33-letniego mieszkańca gminy Świętajno, który pomimo ponad dwóch promili w organizmie kierował swoim pojazdem osobowym marki Nissan. Nieodpowiedzialny kierujący został ujęty przez świadków - grupę mężczyzn, którzy udaremnili mu dalszą jazdę. Przekazali go policjantom. Teraz mężczyzna trzeźwieje w policyjnej celi i będzie tłumaczył się ze swojego wybryku przed sądem.

 

(jm/tm)

Powrót na górę strony