Sprzedawali w sieci przedmioty, których nie mieli
Policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy - o zastosowaniu takich środków zadecydował prokurator, by przeprowadzić dalsze postępowanie wobec dwójki mieszkańców powiatu iławskiego. Kobieta oraz mężczyzna wspólnie i w porozumieniu oszukiwali podczas sprzedaży internetowej. Teraz ze swojego zachowania będą się tłumaczyć przed sądem.
Suscy policjanci zostali poinformowani o prawdopodobnym oszustwie za pomocą portali aukcyjnych. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie. W trakcie prowadzonego postępowania ustalili, że sprawcy umieszczali na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych ogłoszenia, dotyczące sprzedaży sprzętu elektronicznego, którego faktycznie nie posiadali. Były to m.in. telefony komórkowe, czy konsola do gier. Straty pokrzywdzonych, którzy sprzęt zamówili, zapłacili za niego ale go nie otrzymali, to prawie 30 tys. zł. Policjanci ustalili, że mężczyzna oszukiwał nie tylko przez Internet. Jak się okazało, wcześniej kupił sprzęt komputerowy o wartości 65 tys. zł, jednak nie opłacił faktury za niego.
Podejrzani w tej sprawie 31-letnia kobieta i 43-letni mężczyzna zostali zatrzymani. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów. We wtorek (04.07.2020) wobec kobiety jak i mężczyzny Prokurator Prokuratury Rejonowej w Iławie zastosował policyjny dozór. Teraz mieszkańcy powiatu iławskiego będą musieli stawiać się w jednostce policji oraz mają zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy.
Pamiętajmy !
- kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
- sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić
- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione
- kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji
- zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
- pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą - "ZA POBRANIEM"
- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112 bądź poinformuj osobiście jednostkę policji. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
(jk/tm)