Weekend na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Niestety w miniony weekend nie obyło się bez tragicznych i niebezpiecznych zdarzeń na drogach regionu. Winne nim były przede wszystkim prędkość, brawura i wypity wcześniej alkohol. Mimo wielu apeli, próśb i ostrzeżeń ze strony policjantów, u niektórych kierujących wciąż wygrywa lekkomyślność i mylne przekonanie o swojej niezawodności z kierownicą. Jak jest naprawdę w kilka sekund weryfikuje rzeczywistość.

Od piątku do niedzieli (03-05.07.2020) włącznie na drogach Warmii i Mazur doszło do 14 wypadków, w których niestety 3 osoby zginęły, a 16 zostało rannych. Policjanci w tym czasie byli wzywani do ponad 160 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili blisko 50 kierujących pod wpływem alkoholu.

Bartoszyce

W niedzielę (05.07.2020) wcześnie rano bartoszyccy policjanci zostali powiadomieni o wypadku drogowym, do którego doszło na trasie Dąbrowa – Nalikajmy. Tam na prostym odcinku drogi pojazd marki Ford Galaxy z nieznanych przyczyn dachował i wylądował w przydrożnym rowie. Jadący autem 44-latek niestety zginął na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim. Samochód leżący na dachu w przydrożnym rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim. Samochód leżący na dachu w przydrożnym rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim

Działdowo

W sobotę (04.07.2020) w Lidzbarku na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 32-letnia mieszkanka stolicy, kierując pojazdem marki Volvo, znajdując się na drodze podporządkowanej, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi marki BMW.  Za kierownicą BMW siedział 24-letni mieszkaniec gminy Lidzbark, który w wyniku zderzenia pojazdów doznał urazu ciała i przytomny został przewieziony karetką pogotowia do szpitala w Działdowie. Na miejscu oprócz policji pracowały służby ratunkowe, strażacy i służba medyczna. Uczestników zdarzenia mundurowi poddali badaniu stanu trzeźwości z wynikiem negatywnym. Ponadto ustalono, że kierujący posiadali zapięte pasy bezpieczeństwa. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Lidzbarku.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim. Rozbite samochody na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim. Rozbite samochody na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim. Rozbite samochody na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim

Tego samego dnia do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło w gminie Płośnica. Na miejsce skierowano patrol dzielnicowych z Rybna. Tu na trasie Koszelewy – Płośnica kierujący motocyklem marki Motor Guzi 50-latek z województwa mazowieckiego, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze drogi i po przejechaniu około 50 metrów uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący z obrażeniami ręki został zabrany do szpitala w Działdowie. Mężczyzna był przytomny i kontaktowy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że był trzeźwy. Również w tej sprawie dalsze czynności wyjaśniające prowadzi lidzbarska policja.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim. Uszkodzony motocykl na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie działdowskim

Iława

Podczas minionego weekendu w powiecie iławskim doszło do 14 kolizji oraz dwóch wypadków drogowych. Policjanci zatrzymali również kierującego oplem, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 106 km/h, 3 nietrzeźwych rowerzystów i jednego motorowerzystę.

Pierwszego z nich skontrolowali  policjanci po tym jak wywrócił się jadąc rowerem. W trakcie czynności okazało się, że 50–latek kierował jednośladem mając 0,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem. Dwie godziny później oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany wywróconej ciężarówce na drodze krajowej. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że kierujący samochodem Man nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego na łuku drogi doprowadził do wywrócenia pojazdu przewożącego piasek. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a kierujący za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Ciężarówka leżąca na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Ciężarówka leżąca na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Ciężarówka leżąca na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

Tymczasem na drodze wojewódzkiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Okazało się, że 60–latek kierował jednośladem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Natomiast 56–latek  jadący rowerem trasą Iława – Rodzone podczas kontroli przez funkcjonariuszy miał 0,5 promila alkoholu w organizmie. Kolejnego nietrzeźwego kierującego jednośladem zatrzymali policjanci w Goryniu. 41–latek nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego doprowadził do wywrócenia pojazdu po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Mężczyzna jednak wrócił po kilku minutach. W trakcie czynności okazało się, że mieszkaniec gminy Kisielice kierował motorowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło natomiast w Zalewie. 35–latek kierujący VW na łuku drogi w lewo z nieustalonej przyczyny zjechał na chodnik po prawej stronie, następnie przejechał pas zieleni, najechał na dwa znaki drogowe i uderzył w budynek. Kierowca oraz pasażer zostali przetransportowani do szpitala.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Rozbity samochód przy uszkodzonej elewacji budynku
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Rozbity samochód przy uszkodzonej elewacji budynku
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim. Rozbity samochód przy uszkodzonej elewacji budynku i karetki obok
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

W Kamieńcu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej opla. Kierujący nim 61-latek, jechał w obszarze zabudowanym na obowiązującej "pięćdziesiątce" z prędkością 106 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz czeka go 3-miesięczna przerwa w kierowaniu pojazdami. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych.

Kętrzyn

W piątek (03.07.2020) kwadrans przed godz. 19:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu w miejscowości Robawy gm. Reszel zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena. Podczas wykonywania czynności z kierującym mężczyzną funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu. Policjanci zbadali stan trzeźwości 44-letniego mieszkańca Biskupca. Jak się okazało mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta. Badanie wykazało u niego blisko promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Do kolejnego zatrzymania doszło również w piątek o godz. 22:30 w miejscowości Leśny Rów gm. Srokowo. Tu z kolei funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Golf. Funkcjonariusze po podejściu do auta wyczuli od kierującego silny zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie.

W niedzielę kilka minut po północy oficer dyżurny kętrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej do której doszło na ul. Ogrodowej w Kętrzynie. Na miejscu policjanci zastali zgłaszającego, który powiedział, że  kierujący  pojazdem marki BMW, uderzył w prawidłowo zaparkowany pojazd marki VW Lupo. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Jak się okazało, kierujący pojazdem  29-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn był pijany. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Kiedy funkcjonariusze poprosili o dokumenty okazało się, że  kierowca BMW w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Również w niedzielę ale już około godz. 21:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez uczestnika ruchu drogowego, że od strony Barcian w stronę Kętrzyna jedzie pojazd marki Mitsubishi całą szerokością drogi. Na wskazaną trasę od razu pojechali policjanci, którzy w miejscowości Stara Różanka gmina Kętrzyn zatrzymali do kontroli drogowej wskazany pojazd. Za kierownicą auta siedziała kobieta. Jak się okazało 66-latka znajdowała się pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało, że kierowała pojazdem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali kobiecie prawo jazdy, natomiast pojazd zabezpieczyli na parkingu strzeżonym.

Mrągowo

W piątek po godz. 18:00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację o tym, że ulicami Mikołajek, porusza się nietrzeźwy kierowca. We wskazane miejsce niezwłocznie pojechał patrol policji. Funkcjonariusze zauważyli opisanego VW Borę na stacji paliw. Przy nim, na chwiejących się nogach stał mężczyzna, który próbował zatankować auto. W środku siedziała kobieta i 8-letnie dziecko. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Badanie wykazało, że był nietrzeźwy. Miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mało tego, po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach ustalono, że ma dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wkrótce z popełnionych przestępstw będzie tłumaczył się przed sądem.

Olecko

W sobotę (04.07.2020) po godz. 10:30 policjanci patrolujący miasto na Placu Wolności zauważyli kierującego rowerem, który wyjeżdżał z ul. Jeziornej nie stosując się do znaku B-2 "zakaz wjazdu". Po zatrzymaniu okazał się to być 40-letni mieszkaniec gm. Kowale Oleckie. Podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. 

W niedzielę (05.07.2020) około godz. 08:00 doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący osobowym seatem,  na łuku drogi, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem  w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w drzewo. 41-latek jechał sam i na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń. 

Tego samego dnia po godz. 18:30 w miejscowości Gąski w gm. Olecko, na drodze krajowej nr 65, doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Jak ustalili funkcjonariusze pracujący na miejscu, kierujący motocyklem marki Honda, na łuku drogi, z nieustalonych przyczyn zjechał na prawą stronę drogi i przewrócił się w przydrożny rowie. 65-latek z urazem brzucha i klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Ełku. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący był trzeźwy.

Olsztyn

W sobotę (04.07.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Bartągu. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący pojazdem marki Volkswagen Polo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w pojazd marki Renault Kadjar. Funkcjonariusze na miejscu zaczęli legitymować uczestników zdarzenia. Zachowanie 75-latka kierującego osobowym volkswagenem wzbudziło ich podejrzenie, że może być nietrzeźwy. Wyczuwalny był od niego charakterystyczny zapach alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło, że nie powinien on wsiadać za kierownicę auta – miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Do kolejnego zdarzenia doszło w niedzielę (05.07.2020) w Olsztynie na ul. Obiegowej. Z  policyjnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Suzuki Grand Vitara wykonując manewr skrętu w lewo nie zachował należytej ostrożności i najechał na krawężnik uszkadzając pojazd. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 52-letniego kierującego 2,5 promila alkoholu.

Tego samego dnia olsztyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w m. Sząbruk pojazd marki Volkswagen Golf. Po podejściu do kierującego funkcjonariusze wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad jeden promil alkoholu w organizmie 29-latka. 

Wszyscy trzej kierujący stracili już prawo jazdy. Wkrótce odpowiedzą przed sądem za kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz oraz wysoka grzywna.

Szczytno

W piątek (03.07.2020) parę minut po godz. 16:00 w miejscowości Narty w gminie Jedwabno, pełniący na terenie powiatu służbę funkcjonariusze Służby Celnej, powiadomili oficera dyżurnego szczycieńskiej jednostki o zatrzymaniu nietrzeźwego kierującego. Szczycieńscy policjanci ustalili, że kierowca to mieszkaniec województwa mazowieckiego. Poruszał się on pojazdem marki Mercedes. Został on zatrzymany i przewieziony do szczycieńskiej komendy.

Tego samego dnia około godz. 22:30 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem zwierzęcia gospodarskiego. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierowca VW Sharana jadąc od miejscowości Wielbark w kierunku miejscowości Chorzele uderzył w stojącą na krajowej 57 krowę. Niestety. zwierzę nie przeżyło tego zderzenia. Obecnie szczycieńscy śledczy ustalają, który z gospodarzy nie dopilnował swojego zwierzęcia, co skutkować mogło poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Również tego dnia tuż przed godz. 23:00 kierowca Toyoty powiadomił oficera dyżurnego, że jadąc od miejscowości Szczytno w kierunku miejscowości Dźwierzuty, pod koła jego pojazdu wbiegł borsuk.

Natomiast w sobotę około godz. 8:00 na trasie Warchały – Brajniki w gminie Jedwabno doszło do kolejnego zderzenia ze zwierzyną leśną. Pod koła Seata Toledo, jadącego w kierunku miejscowości Brajniki wbiegła sarna. Kierowca nie ucierpiał w tym zdarzeniu. W tym przypadku zwierzę również nie przeżyło kolizji.

W niedzielę parę minut przed godz. 12:00, policjanci szczycieńskiej „drogówki” w miejscowości Radostowo w gminie Rozogi, wyeliminowali z ruchu 58-letniego kierowcę pojazdu marki Fiat Brava. Mieszkaniec gminy Rozogi w trakcie badania stanu trzeźwości, „wydmuchał” ponad 2 promile. Ponadto, mundurowi ustalili, że 58-latek wydaną decyzją administracyjną, posiada cofnięte uprawnienia do kierowania.

W tym samym czasie policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego w miejscowości Świętajno, podjęli interwencję wobec 31-letniego kierowcy BMW. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej na ulicy Mickiewicza. Funkcjonariusze przebadali go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. 31-latek okazał się weekendowym rekordzistą, gdyż w organizmie miał blisko 3 promile.

Węgorzewo

W niedzielę kilka minut po godz. 19:00 oficer dyżurny węgorzewskiej policji otrzymał zgłoszenie od obywatela, który przekazał, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Pozezdrze, uniemożliwił on dalszą jazdę pijanemu kierowcy, który po chwili wysiadł z pojazdu i oddala się pieszo z miejsca zdarzenia. Dyżurny natychmiast przekazał tą informację patrolowi ruchu drogowego. Po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia policjanci zatrzymali mężczyznę odpowiadającemu rysopisowi. Zatrzymany to 55-letni mieszkaniec gminy Pozezdrze. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznał, że pił wcześniej alkohol, jednak postanowił sobie go dokupić i przyjechał samochodem do sklepu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy potwierdziło, że jest pijany. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto okazało się, że 55-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, a samochód, którym się poruszał zabrał właścicielowi bez jego wiedzy i zgody. Teraz 55-latek odpowie za kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do 2 lata więzienia oraz nawet do 15-lat zakazu prowadzenia pojazdów. Poniesie także konsekwencje prawne zabrania pojazdu bez wiedzy i zgody właściciela celem jego krótkotrwałego użycia. Przestępstwo tego typu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

(tm)

Powrót na górę strony