Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo turystów i mieszkańców. Więcej policyjnych patroli na Mazurach

Jak co roku policjanci na Warmii i Mazurach przygotowując się do letniego sezonu turystycznego, planują także to, jakie miejsca wymagają obecności dodatkowych funkcjonariuszy. W trosce o porządek i bezpieczeństwo oraz o to, by pomoc ze strony policjantów docierała jak najszybciej tam, gdzie będzie potrzebna, policjanci z komend powiatowych zostali wsparci siłami z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, a także – po raz pierwszy – z oddziałów prewencji z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Wyjazd na Mazury to dla wielu obowiązkowy punkt urlopu. W tym roku liczba osób, które właśnie w tym regionie naszego kraju postanowią spędzić czas wolny może być wyższa niż w latach poprzednich, z uwagi na ograniczenia i zmiany planów wywołane epidemią koronawirusa.

Tłok na plażach, na drogach dojazdowych, na deptakach, w portach i centrach najbardziej turystycznych miast regionu. To nie tylko czas zwiększonego wysiłku dla przedsiębiorców branży turystycznej. To także okres, w którym wiele pracy mają policjanci tych powiatów, w których ruch turystów odczuwalny jest najbardziej. Wynika to m.in. z masowego przemieszczania się osób, potrzeby zapewnienia im bezpieczeństwa i porządku w ruchu oraz podejmowania interwencji w sprawach porządkowych czy kryminalnych, a także kontrolowania tego, czy przepisy prawa są przestrzegane.

W trosce o to, by wszelka pomoc potrzebna ze strony policjantów, została udzielona jak najszybciej, funkcjonariuszy z powiatów najliczniej odwiedzanych przez turystów wspomogą policjanci delegowani tam z oddziałów prewencji. W tym roku są to 34 policjanci Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie oraz 16 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Będą pełnić służbę patrolową rotacyjnie, wspierając funkcjonariuszy z lokalnych jednostek od początku lipca do końca sierpnia 2020 roku.

Policjanci z Lublina na służbie w… Węgorzewie i Białej Piskiej

Na początku lipca część policjantów, którzy wesprą swoimi siłami m.in. funkcjonariuszy z Węgorzewa i Białej Piskiej, stanowią funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Do Węgorzewa zostało oddelegowanych sześciu funkcjonariuszy, których powitali Komendant Powiatowy Policji w Węgorzewie nadkom. Marcin Karmowski oraz Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Adrian Gajda.

Lubelscy funkcjonariusze będą pełnić służby na terenie miasta powiatowego oraz mniejszych miejscowości. Jednym z ich podstawowych zadań będzie zapobieganie i ujawnianie sprawców wykroczeń - szczególnie uciążliwych dla mieszkańców. Ponadto będą monitorować rejony parków, skwerów, placów zabaw i głównych ciągów komunikacyjnych. Skupią się także na miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zakłócenia porządku.

 • Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie
  Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie
 • Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie
  Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie
 • Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie
  Policjanci z OPP w Lublinie podczas służby w Węgorzewie

 - Cieszymy się, że możemy pomóc i wesprzeć naszych kolegów z Węgorzewa. Jest to dla nas okazja na zdobycie dodatkowych umiejętności i doświadczenia oraz poznania tak urokliwego miejsca wśród Mazurskich Jezior

 - mówi st. asp. Dariusz Gutek z OPP w Lublinie.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów w powiecie piskim czuwa dodatkowo 10 policjantów, z czego 4 pełni służby na terenie Komisariatu Policji w Białej Piskiej, kolejnych 4 w Komisariacie Policji w Orzyszu oraz 2 w Komisariacie Policji w Rucianem - Nidzie. Wśród nich są również oddelegowani na Mazury funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. To sierż. szt. Maksymilian Iwanek i st. post. Mateusz Albiniak, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Biała Piska.

 • Policjanci w Białej Piskiej
  Policjanci w Białej Piskiej

Służby nad jeziorami i nie tylko

Dla policjantów z olsztyńskiego oddziału prewencji takie sezonowe wyjazdy do służby to nic nowego. Jak co roku w okresie wakacyjnym policjanci z Olsztyna wspomagają m.in. swoich kolegów z Ełku. Funkcjonariusze pełnić będą służbę w patrolach pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. Ich głównym zadaniem będzie patrolowanie potencjalnie najbardziej zagrożonych rejonów miasta oraz czuwanie nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców Ełku.

Również ci najmłodsi stażem funkcjonariusze post. Adam Wasiak, post. Szymon Patralski i post. Patryk Gawęda, którzy tym razem najbliższe tygodnie spędzą w powiecie oleckim, mieli już okazję poznać uroki pełnienia służby podczas oddelegowania do „wodnych” powiatów i wspominają je bardzo miło.

 • Policjanci w Olecku
  Policjanci w Olecku
 • Policjanci w Ełku
  Policjanci w Ełku

Dodatkowa obecność policjantów w powiatach jest możliwa również dzięki lokalnym samorządom, które wspierają funkcjonariuszy poprzez organizację pobytu policjantów na ich terenie.

 - Takie sezonowe służby w powiatach obleganych przez turystów to stały punkt w naszym kalendarzu już od wielu lat. Oprócz tego, że wzmożona obecność policjantów zwiększa poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców i turystów, jest ona także okazją do zdobycia nowych doświadczeń dla policjantów. W tym roku po raz pierwszy wspierają nas koledzy z trzech innych garnizonów, co dodatkowo jest okazją do wymiany doświadczeń ze służby z tymi policjantami

- podkreśla nadkom. Rafał Kiśluk Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie.

Jak dodaje mł. insp. Zbigniew Kowalski Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie sezon letni wielokrotnie był czasem dalekich wyjazdów służbowych również dla policjantów z olsztyńskiego oddziału:

 - Nasi funkcjonariusze również byli kierowani do służby na terenie innych garnizonów. W ostatnich latach miało to miejsce choćby w 2017 roku przy okazji Sunrise Festival w Kołobrzegu i zlotu żaglowców w Szczecinie, a w zeszłym roku pełniliśmy służby w województwie lubuskim podczas festiwalu Pol’and’Rock.

(tm)

Powrót na górę strony