Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcał się nad żoną. Został tymczasowo aresztowany

Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek prokuratora oraz policjantów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy przemocy domowej. 57 -latek podejrzany jest o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją partnerką. Jak ustalili policjanci, dramat w tej rodzinie trwał od dłuższego czasu, a mężczyzna już za to przestępstwo odbywał karę pozbawienia wolności. Funkcjonariusze zatrzymali 57-latka po kolejnej domowej awanturze. Teraz podejrzanemu o przemoc wobec partnerki może grozić kara nawet do 7 i pół roku pozbawienia wolności.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze domowej. Policjanci pojechali na miejsce. Okazało się wtedy, że mężczyzna znajdując się pod znacznym wpływem alkoholu wszczął awanturę ze swoją partnerką, podczas której ją pobił. Policjanci wiedzieli, że nie jest to pierwsza awantura w tym domu, gdyż mężczyzna odbywał już karę pozbawienia wolności za powyższe przestępstwo.  Funkcjonariusze postanowili zatrzymać 57 - latka w policyjnej celi. W trakcie dalszego postępowanie policjanci ustalili, że mieszkaniec Iławy kłócił się ze swoją partnerką, szarpał ją, uderzał, popychał, groził pozbawieniem życia a także bił. W związku z powyższym policjanci przedstawili zarzut  sprawcy przemocy domowej. Sąd na wniosek prokuratora zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny. 57 - latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
Kodeks karny za stosowanie przemocy wobec osoby najbliższej przewiduje karę nawet do 7 i pół roku pozbawienia wolności.


Policjanci apelują, aby  każdy reagował widząc przemoc. Tak jak w tym przypadku, wystarczył tylko jeden telefon, a sprawca przemocy domowej został odizolowany od rodziny i nie ma już możliwości znęcania się nad najbliższymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i  innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o fakcie znęcania się. Policjanci  sprawdzą  każdy taki sygnał.
Również pod numerem telefonu 801120 002 w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia”  w przypadkach przemocy w rodzinie uruchamiać będą nowy rodzaj interwencji. W wyniku otrzymania od osób pokrzywdzonych informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie lub niedotrzymaniu warunków probacji przez sprawcę mężczyźnie  prawomocnie skazanego za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” będą podejmować działania o charakterze interwencyjnym przez powiadamianie policji i kuratorów, którzy w swoich środowiskach lokalnych będą uruchamiać działania zmierzające do odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.

(jk/rj)

Powrót na górę strony