Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia przeciwko nieuczciwemu handlarzowi końmi

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi woj. mazowieckiego, który w trakcie zawierania umów kupna – sprzedaży koni, doprowadzał do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych. Mężczyzna po zakupie wierzchowców, wystawiał fakturę VAT, określając w niej termin płatności do 14 dni, jednak nie wywiązywał się z zawartych umów. 31-latek w ten sposób oszukał 4 gospodarzy, na kwotę łącznie, blisko 38 tys. złotych. Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek w maju 2018 roku, kiedy to 31-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, na terenie gminy Jedwabno, oszukał pierwszego gospodarza. 31-latek podpisał z pokrzywdzonym umowę kupna sprzedaży dwóch koni, wystawił fakturę VAT, zobowiązując się do zapłaty należności w ciągu 14 dni. Jednak jak się szybko okazało, nie zamierzał dopełnić formalności.Tego typu metodę wykorzystał jeszcze trzykrotnie, wprowadzając w błąd gospodarzy na terenie gminy Szczytno, gminy Stawiguda i gminy Janowo w woj. warmińsko - mazurskim.

Szczycieńscy śledczy ustalili właściwe dane i miejsce przebywania nieuczciwego handlarza końmi. Oszukał on 4 mężczyzna na łączną kwotę blisko 38 tys. złotych. 31-latek niebawem stanie przed sądem.

Zgodnie z art. 286§1 kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inna osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(ic/rj)

Powrót na górę strony