Drogowe podsumowanie weekendu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu

Za nami pierwszy wakacyjny weekend. Policjanci dbający o bezpieczeństwo osób podróżujących po naszym województwie sprawdzali, czy ci stosują się do przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze interweniowali w 11 wypadkach, w których 17 osób zostało rannych. Policjanci wyeliminowali z ruchu 53 nietrzeźwych kierujących.

Szczytno:

W piątek (26.06.20r.) parę minut przed godziną 3:00 w miejscowości Wielbark na ul. 1 Maja policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali kierowcę Audi. Za kierownicą siedział 30-letni mieszkaniec Wielbarka. Funkcjonariusze przebadali mężczyznę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik wskazał, że 30-latek jest trzeźwy. Stan psychofizyczny mężczyzny wzbudził jednak w policjantach podejrzenie. Mundurowi postanowili przebadać kierowcę na obecność narkotyków w organizmie. Intuicja ich nie zawiodła, wynik wyszedł pozytywny.

Również w piątek 26.06.20r. policjanci szczycieńskiej drogówki wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Pierwszy zatrzymany został do kontroli około godz. 17:00 na ul. Sobieszczańskiego w Szczytnie. Jak się okazało, miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi zatrzymany został na ulicy 1 Maja w Szczytnie - kierował w stanie po użyciu alkoholu.

W miejscowości Grom w gminie Pasym, 36-letni motorowerzysta kierował swoim jednośladem mając w organizmie ponad promil. W tej samej miejscowości parę minut przed godziną 19:00 patrol ruchu drogowego szczycieńskiej komendy zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę Opla Vectry. Okazało się, że kierowca miał ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W sobotę (27.06.20r.) parę minut po godzinie 15:00 policjanci z referatu ruchu drogowego w miejscowości Rudka, w gminie Szczytno zatrzymali kolejnego fana jazdy na podwójnym gazie. 49-letni mieszkaniec Szczytna wybrał się na przejażdżkę jednośladem mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. 10 minut później, w tej samej miejscowości, ten sam patrol wyeliminował z ruchu 49-latka. Ten zaś kierował rowerem mając ponad promil. O godzinie 15:20 wyeliminowali trzeciego podróżującego rowerem przez Rudkę, który wydmuchał niecały promil.

Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej, w sobotę (27.06.20r.) o godzinie 11:20 w miejscowości Spychowo w gminie Świętajno. Styl jazdy kierującego Audi wzbudził od razu podejrzenie w policjantach z referatu patrolowo-interwencyjnego. Okazało się, że 32-letni mieszkaniec gminy Rozogi wsiadł za kierownicę swojego pojazdu mając ponad 3,5 promile alkoholu w organizmie.

Również w sobotę (27.06.20r.) około godz. 16:30 w miejscowości Zabiele w gminie Wielbark, funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę VW T4. 59-letni mieszkaniec Wielbarka, również zdecydował się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

W niedzielę (28.06.20r.) około godz. 11:30 w miejscowości Kornele w gminie Szczytno, patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierowcę Rometa. 53-latek wsiadł na swój motorower mając blisko promil w organizmie.

Również w niedzielę o godzinie 13:00, inny patrol ruchu drogowego zwrócił uwagę na motorowerzystę, który poruszał się Routerem przez miejscowość Zabiele w gminie Wielbark bez wymaganych przepisami tablic rejestracyjnych. Na domiar złego, 65-latek okazał się weekendowym motorowerowym rekordzista, gdyż w trakcie kontroli okazało się, że kierowął mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia, tuż przed północą, policjanci z referatu patrolowo - interwencyjnego wyeliminowali z ruchu kierowcę Land Rovera. Mężczyzna poruszał się ulicą Grunwaldzką w Świętajnie, mając blisko promil alkoholu w organizmie.

W niedzielę (28.06.20r.) kwadrans przed godziną 1:00 w Szczytnie na ulicy Ogrodowej policjanci interwencyjni wyeliminowali z ruchu 29-letniego kierowcę VW Passata. Mężczyzna w trakcie kontroli drogowej wydmuchał blisko promil.

Również w niedzielę, tuż przed północą policjanci z referatu patrolowo - interwencyjnego wyeliminowali z ruchu 58-letniego kierowcę VW. Mężczyzna przewożąc 3 pasażerów naraził ich na niebezpieczeństwo. Jadąc od miejscowości Pasym w stronę miejscowości Leleszki, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

W niedzielę (28.06.20r.) parę minut przed godziną 4:00 policjanci z referatu patrolowo - interwencyjnego, w Kolonii w gminie Świętajno, zatrzymali 20-letniego kierowcę Peugeota Boxera. Mieszkaniec gminy Rozogi w chwili interwencji był trzeźwy, jednak w trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych, okazało się, że ma on zatrzymane uprawnienia do kierowania.

Również w niedzielę około godz. 21:10 na ulicy Pasymskiej w Szczytnie, szczycieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu kierowcę Jeepa. Okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, aktualnych badań technicznych pojazdu, a wcześniej spożywał alkohol.

10 min później na ulicy Wielbarskiej w Szczytnie, dzięki właściwej reakcji innego uczestnika ruchu drogowego, kierująca Fordem również została wyeliminowana z ruchu. W trakcie weryfikacji jej danych w policyjnych systemach, mundurowi potwierdzili, że nie posiada uprawnień do kierowania.

Tego samego dnia, kwadrans przed godziną 13:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na trasie Pasym - Grzegrzółki. Na miejscu zgłoszonej interwencji pracowali policjanci strażacy oraz załoga karetki pogotowia. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy z referatu ruchu drogowego wynika, że 31-letni kierowca pojazdu marki Subaru nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, a następnie na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w przydrożne drzewo. W pojeździe podróżowało trzech pasażerów w wieku 16, 21 i 27-lat. Wszyscy to mieszkańcy naszego powiatu. W wyniku zdarzenia pasażerowie zostali przetransportowali do szpitali w Olsztynie, w tym 16-latka do Szpitala Dziecięcego. Kierowca w chwili zdarzenia był trzeźwy. Trafił do Szpitala Powiatowego w Szczytnie. Szczycieńscy policjanci zorganizowali na trasie ruch wahadłowy, podczas gdy strażacy usuwali skutki kolizji drogowej. Na szczęście, tym razem, nic poważniejszego nikomu się nie stało.

Do zderzenia pojazdu osobowego z łosiem doszło w niedzielę (28.06.20r.) parę minut po godzinie 17:00 na trasie Wielbark – Chorzele. Pod koła pojazdu marki Opel wbiegł nagle łoś. W pojeździe podróżował kierowca i pasażerka, na szczęście nic im się nie stało. Łoś nie przeżył zderzenia z autem.,

 

  • uszkodzone po zderzeniu z łosiem auto
  • zniszczone w wyniku zdarzenia subaru
  • kontrola drogowa audi

 

Działdowo:

W piątek (26.06.2020r.) w jednej z miejscowości w gminie Rybno patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 52-letniego mieszkańca gminy, który kierował motorowerem marki Yamasaki będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Ponadto 52-latek naruszył sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalsza jazdę i sporządzili dokumentację dla sądu. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Również w piątek na ulicy Leśnej w Działdowie kierująca samochodem osobowym marki Opel mieszkanka Działdowa wykonując manewr skrętu w prawo zajechała drogę prawidłowo jadącej rowerem innej mieszkance Działdowa, która przewoziła 4-letnie dziecko. W wyniku tego zderzenia doszło do wywrócenie się roweru. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń, jednak dla bezpieczeństwa dziecko zostało przewiezione do działdowskiego szpitala na obserwację. Kierującą oplem za spowodowanie kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Z kolei policjanci z Lidzbarka interweniowali na terenie gminy Lidzbark na trasie Chełsty-Słup, gdzie doszło do wywrócenia się motorowerzysty. Jak się okazało, kierujący motorowerem 24-letni mieszkaniec gminy Lidzbark znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Młodzieniec kierował motorowerem marki CPI i spowodował jego wywrócenie na drodze, w wyniku czego doznał urazu szczęki. Mężczyzna został zabrany przez załogę pogotowia do szpitala w Działdowie. Od mężczyzny pobrano krew do badania na zawartość alkoholu. Za swoje zachowanie 24-latek odpowie przed sądem.

W sobotę (27.06.2020r.) w miejscowości Narzym Kolonia doszło do zdarzenia drogowego, w wyniku którego kierujący pojazdem marki Ford wylądował w rowie. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, kierujący samochodem osobowym marki Skoda mieszkaniec Mławy uderzył w tył wykonującego prawidłowo manewr skrętu w lewo samochodu osobowego marki Ford. W wyniku uderzenia Ford koziołkował w przydrożnym rowie. Poszkodowanemu w zdarzeniu mieszkańcowi gminy Rybno nic się nie stało. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Wczoraj (28.06.2020r.) w miejscowości Grzybiny w gminie Działdowo, będący w stanie nietrzeźwości kierujący pojazdem marki Renault Clio nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i na łuku drogi uderzył w prawidłowo idące jezdnią dwie piesze. Mieszkanki gminy Działdowo w wyniku tego zdarzenia doznały obrażeń ciała i zostały przewiezione do szpitala w Działdowie na badania. Kierujący autem 28-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach działdowskiej komendy do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. 28-latek odpowie za spowodowanie wypadku. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i kara finansowa minimum 5 tys. złotych na fundusz pomocy Postpenitencjarnej i osób poszkodowanych.

Następnie w Działdowie na skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego z Ogrodową kierujący pojazdem BMW mieszkaniec gminy Działdowo nie udzielił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Toyota i uderzył w niego. Poszkodowany kierowca Toyoty mieszkaniec Działdowa nie doznał żadnych obrażeń. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawcę kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi oraz zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów z uwagi na ich uszkodzenia pokolizyjne.

W tym samym dniu do oficera dyżurnego działdowskiej komendy wpłynęło zawiadomienie o zdarzeniu drogowym, w wyniku którego kierujący pojazdem marki BMW uszkodził latarnię na jednej z ulic w Działdowie. Jak ustalili policjanci, to 21-letni mieszkaniec Działdowa, który nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożną latarnię. Młodzieniec był trzeźwy. Wobec działdowianina policjanci sporządzili dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu.

Pisz:

W trakcie minionego weekendu aż 4 kierowców straciło prawa jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Niechlubnym rekordzistą, który w miniony weekend stracił prawo jazdy na drogach powiatu piskiego, był 32-letni mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki Ford. W sobotę (27 czerwca br.) przed godz. 7.00 jechał przez miejscowość Babrosty z prędkością 116 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 50 k/h. W konsekwencji stracił prawo jazdy, ukarany został mandatem, a na jego kontro trafiło 10 punktów karnych. Podobne konsekwencje poniósł 44-letni mieszkaniec Warszawy, który w sobotę (27 czerwca br.) przed godz. 17.00 jechał przez Orzysz z prędkością 110 km/h, czyli przekroczył ją o 60 km/h.

Kolejny kierowca, który stracił prawo jazdy jechał z nadmierną prędkością przez miejscowość Mikosze mając na liczniku 103 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Był to 22-letni mieszkaniec Ełku, kierujący pojazdem marki Mercedes. Z taką samą prędkością jechał przez tą miejscowość kierowca pojazdu marki Opel. 40-letni mieszkaniec Białegostoku został zatrzymany przez patrol piskiej drogówki godzinę później.

W sobotę (27 czerwca br.) przed godz. 19.00 Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piszu, nadkom. Grzegorz Kobeszko zatrzymał nietrzeźwego kierowcę pojazdu marki Volvo. Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Orzysz, gdzie policjant przebywał w czasie wolnym. Za kierownicą pojazdu marki Volvo siedział 39-letni mieszkaniec Ełku. Znajdował się pod znacznym dzianiem alkoholu. Policjant zabrał kierującemu kluczyki od auta uniemożliwiając mu dalszą jazdę, a następnie wezwał patrol policji. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W trakcie dalszych czynności policjanci potwierdzili w bazach danych, że 39- latek ma orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna dodał, że już jedenaście razy był zatrzymywany kierując samochodem w stanie nietrzeźwości.

 

  • Zastępca komendanta

 

To nie jedyny kierujący pod wpływem alkoholu zatrzymany na drogach powiatu piskiego w miniony weekend.

W piątek (26 czerwca br.) przed godz. 21.00 w miejscowości Karwica policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Otrzymali bowiem zgłoszenie, że po miejscowości jeździ bardzo szybko i niebezpiecznie samochód koloru białego. Był to pojazd marki Audi, którym kierował 29-letni mieszkaniec gminy Ruciane- Nida. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało blisko 4 promile alkoholu w organizmie.

Inny nietrzeźwy kierujący przyjechał na stację paliw w Piszu pojazdem marki BMW po to, by zatankować swój samochód. Zauważył to inny kierowca i powiadomił policję. Patrol zatrzymał do kontroli drogowej opisany samochód. Pojazdem marki BMW kierował 51-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego ujęli obywatele w niedzielę (28 czerwca br.) przed godz. 10.00 w miejscowości Ukta. Pojazdem marki Peugeot kierował 59-letni mieszkaniec piskiej gminy. Kierowca ten był dobrze znany policjantom piskiej drogówki, gdyż wielokrotnie był zatrzymywany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Kierującemu została pobrana krew do dalszych badań. Nie było jednak wątpliwości, że jest nietrzeźwy, bo bardzo wyraźnie policjanci czuli od niego alkohol.

Kompletnie pijanego rowerzystę zatrzymał obywatel na terenie Pisza. 61-letni mężczyzna jadący rowerem przewrócił się na drogę tuż przed pojazdem zgłaszającego. Okazało się, że miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca pojazdu marki Seat Toledo, którego patrol piskiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej w sobotę (27 czerwca br.) przed godz. 18.00 na terenie piskiej gminy. Samochodem tym kierował 24-latek. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie, a do tego kierował samochodem nie mając uprawnień.

Mrągowo:

Do zdarzenia w nocy z piątku na sobotę. Po godzinie 3:00 oficer dyżurny otrzymał informację o tym, że w pobliżu miejscowości Zgon kierowca opla signum uderzył w barierę energochłonną na moście, a kierujący może być nietrzeźwy, bo śpi w aucie. Świadkowie wyjęli kluczyki ze stacyjki, by uniemożliwić mu ewentualną ucieczkę. Pod wskazany adres niezwłocznie pojechał patrol policji. Na miejscu zastali opisane auto i śpiącego w nim mężczyznę, którego ciężko było dobudzić. Gdy w końcu to się udało, policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. 32-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalono tej nocy wracał z imprezy.

Teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto 32-latek musi się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

W sobotę po godzinie 19.00 na ulicy Zwycięstwa w Pieckach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena sharana. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że 37-latek kierował mimo wcześniej spożytego alkoholu. W organizmie miał blisko 0,5 promila. Tym samym popełnił wykroczenie. Niestety, dodatkowo przerażające było to, że w aucie podróżowała z nim dwójka małych dzieci: 7 i 4-letnie. Żadne z nich nie jechało w obowiązkowym foteliku.

Podczas interwencji mężczyzna otrzymał 300 złotych mandatu za nieprawidłowe przewożenie dzieci oraz 50 złotych za brak obowiązkowego podczas kontroli drogowej prawa jazdy. Przed sądem będzie tłumaczył się za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

Lidzbark Warmiński:

W piątek (26.06.20) w Lubominie, policjanci zwrócili uwagę na przejeżdżającego przez ul. Kopernika rowerzystę. Mężczyzna poruszał się tzw. zygzakiem. Miał problem z utrzymaniem równowagi. Mundurowi natychmiast zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 61-latka tylko potwierdziło ich podejrzenia. Mężczyzna miał ponad 1,30 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mieszkańcowi gminy Lubomino dalszą jazdę, a jego rower przekazali osobie wskazanej. Za popełnione wykroczenie 61-latek został ukarany 500 zł mandatem karnym.

Kolejny dzień przyniósł zdarzenia drogowe z mieszkańcami gminy Lidzbark Warmiński. I tak przed godz. 12.00 oficer dyżurny otrzymał telefoniczne zgłoszenie od innych uczestników ruchu drogowego, że na trasie K-51 w kierunku m. Kraszewo jedzie najprawdopodobniej pijany kierowca. Z relacji świadków wynikało, że kierujący golfem jedzie niebezpiecznie, co chwila rusza i hamuje, a po wyjeździe z drogi gminnej na krajową jedzie całą szerokością drogi. Policjanci natychmiast pojechali we wskazany rejon i zatrzymali mężczyznę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 46-latka ponad 1,30 promila alkoholu. Ponadto jak ustalili funkcjonariusze mieszkaniec gminy ma aktualny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu za jazdę po alkoholu. Zakaz ten obowiązuje 46-latka do lutego 2021 r.

Następnie przed godz. 18:00 policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na odcinku drogi krajowej nr 51, na trasie Kraszewo – Lidzbark Warmiński. Tam jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, kierujący pojazdem m-ki Ford Galaxy podczas wyprzedzania dwóch pojazdów, zjeżdżając na swój pas stracił panowanie nad  autem i wjechał do rowu. Pojazdem podróżowały łącznie z kierowcą – 4 osoby. Przeprowadzone badanie u 53-letniego kierowcy wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. U pasażerów od 1,5 do blisko 3 promili alkoholu w organizmie. Przybyłe na miejsce służby ratunkowe nie potwierdziły obrażeń u uczestników zdarzenia. Dodatkowo podczas sprawdzania w systemach mundurowi ustalili, że mieszkanie gminy nie posiada uprawnień do kierowania. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnej celi.

Z kolei w niedzielę po godzinie 17.00 w m. Henrykowo policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który przekroczył w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość jazdy. Mieszkaniec gminy Bartoszyce który kierował bmw pędził z prędkością 104 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali 25-latkowi prawo jazdy na 3 miesiące oraz ukarali 500 zł mandatem karnym i zgodnie z taryfikatorem przypisali punkty karne.

Kilka minut przed godz. 21.00 w m. Karbowo ten sam policyjny patrol zatrzymał kierującego renault. 19-latek po wyjściu z pojazdu miał problem z utrzymaniem równowagi na własnych nogach. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3,30 promila alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Ornety nie posiadał też uprawnień do kierowania. Policjanci uniemożliwili mu dalszą podróż a jego pojazd przekazali osobie wskazanej.

 

  • zniszczone w wyniku zdarzenia auto
  • zniszczone w wyniku zdarzenia auto
  • zniszczone w wyniku zdarzenia auto

 

Kętrzyn:

Do zdarzenia doszło wczoraj (28.06.2020) około godz. 20.30 w Kętrzynie na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego z Powstańców Warszawy. Jak wstępnie ustalili policjanci pracujący na miejscu, kierująca pojazdem marki Hyundai Tucson, 51-letnia mieszkanka Kętrzyna jadąc ulicą Powstańców Warszawy nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu ulicą Daszyńskiego, 43-letniemu kierującemu pojazdem marki Opel Insignia. W wyniku zderzenia 88-letnia pasażerka hyundaia z obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Policjanci zbadali trzeźwość kierowców – byli trzeźwi. Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Nidzica:

W piątek (26.06.2020 r.) około godz. 9:00 na terenie gm. Nidzica policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 62 - letniego rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna kierował jednośladem mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze przekazali rower osobie wskazanej, a mieszkaniec podnidzickiej miejscowości niebawem poniesie konsekwencje popełnionego wykroczenia. Grozi mu areszt, grzywna do 5000 zł i zakaz kierowania rowerem na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Tego samego dnia (26.06.2020 r.) około pół godziny przed północą na drodze W545 niedaleko m. Napiwoda, kierujący samochodem ciężarowym marki Mercedes jadąc od strony Szczytna w kierunku Nidzicy, stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo po prawej stronie drogi. 43-letni mieszkaniec Warszawy jechał sam, nie doznał poważnych obrażeń, był trzeźwy. Z uwagi na powstałe uszkodzenia policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a na sprawcę kolizji nałożyli mandat karny.

27.06.2020 r. około godz. 1:00 dyżurny komendy otrzymał informację o kolizji drogowej między  miejscowościami Borowy Młyn a Kanigowo. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Audi A7 uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę. Policjanci zadysponowani do obsługi zdarzenia sporządzili kartę zdarzenia drogowego i o zaistniałej sytuacji powiadomili zarządcę drogi.

W sobotę (27.06.2020 r.) około godz. 8:30 w miejscowości Sarnowo gm. Kozłowo policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 45-letniego mężczyznę jadącego rowerem. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu w jego organizmie. Jednoślad przekazano osobie wskazanej a mieszkańca gm. Kozłowo po wykonanych czynnościach zwolniono. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mu areszt, grzywna do 5000 zł i zakaz kierowania rowerem na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

27.06.2020 r. około godz. 21:30 dyżurny tutejszej jednostki policji otrzymał informację od zaniepokojonej kobiety, która oświadczyła, że widziała jak mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol, wsiadł za kierownicę auta i odjechał. Przypuszczenia okazały się trafne. Siedzący za kierownicą osobowego BMW, 25-letni mężczyzna zatrzymany do kontroli drogowej na terenie gminy Nidzica był pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,5 promila w jego organizmie. Policjanci zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami, a pojazd przekazali osobie wskazanej. Niebawem 25-latek będzie tłumaczył się przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, grzywny do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W niedzielę (28.06.2020 r.) około godz. 12:00 w miejscowości Więckowo patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego samochodem osobowym marki Audi. 24-latek jechał z prędkością 118 km/h w obszarze zabudowanym przekraczając tym samym dozwoloną prędkość o 68 km/h. Mieszkaniec powiatu łomżyńskiego zastał ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i 10 pkt. karnymi. Obowiązujące przepisy pozwoliły policjantom na zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Teraz uprawnienia zostaną przesłane do właściwego starosty, który wyda formalną decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Dziś (29.06.2020 r.) około godz. 7:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem 2 pojazdów ciężarowych na drodze wojewódzkiej W545. Z ustaleń policjantów przybyłych na miejsce zdarzenia wynika, że 25-latek kierujący samochodem ciężarowym marki DAF nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu, w wyniku czego najechał na tył samochodu marki SCANIA, którym kierował 58-letni mieszkaniec powiatu zambrowskiego. Żaden z mężczyzn nie odniósł obrażeń, obaj byli trzeźwi. W związku z zablokowanym pasem ruchu w kierunku Nidzicy przez około 2 godziny na odcinku prowadzenia czynności na miejscu zdarzenia ruch odbywał się wahadłowo.

 

  • miejsce zdarzenia drogowego

 

Nowe Miasto Lubawskie:

Miniony weekend na drogach powiatu pomimo dużego natężenia ruchu pojazdów związanego z wyjazdami wakacyjnymi podsumować można jako bezpieczny. Doszło jedynie tylko do 5 niegroźnych kolizji. W sobotę około godz. 16:45 w Montowie policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego BMW, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 53 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali 31-letniemu mieszkańcowi gminy Płośnica prawo jazdy. Mężczyzna wzbogacił się także o 10 puntów karnych.

Podobny los spotkał w niedzielę około godz. 8:45 kierującego oplem vivaro. Policyjny pomiar prędkości, który dokonywali w Brzoziu Lubawskim funkcjonariusze wykazał, że 37-letni mieszkaniec gminy Ostróda kierujący miał na liczniku auta 105 km/h w miejscu gdzie obowiązywało ograniczenie do 50km/h.

W niedzielę ok. godz. 14:00 w Tereszewie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem mieszkańca gminy Kurzętnik. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 53-latem miał w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu.

Iława:

Do najpoważniej wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w gminie Lubawa. Według wstępnych ustaleń policji 29 - latek kierujący oplem  wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu alfą jadącemu z przeciwnego kierunku ruchu i doprowadził do zderzenia między pojazdami. W wyniku zdarzenia dwie osoby przetransportowano do szpitala w tym jedną helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz policjanci ustalają dokładne okoliczności tego zdarzenia.
Do bardzo podobnego zdarzenia doszło w gminie Iława. Według wstępnych ustaleń policji 74 - latka kierująca vw wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem hyundai jadącemu z przeciwnego kierunku ruchu. Kierujący hyundaiem w celu uniknięcia zderzenia między pojazdami gwałtownie skręcił, po czym stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu i dachował. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.
Natomiast na jednej z dróg w Iławie 50 – latek kierujący rowerem nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wymijania dziecka jadącego rowerkiem trzymanego na specjalnym uchwycie przez rodzica i doprowadził do najechania na rower. W wyniku zderzenia doszło do przewrócenia obu jednośladów. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W trakcie czynności okazało się, że 50-latek kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Tymczasem o kolejnym nietrzeźwym kierującym policjantów poinformował świadek. Dodał, iż na jedną ze stacji benzynowych w gminie Iława przyjechał prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym daewoo. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili uzyskane informacje. Okazało się, że 36-latek nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem jeździł daewoo mając ponad 0,7 promila alkoholu nw organizmie.
Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości w Sampławie.  W trakcie czynności okazało się, że 21-latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 119 km/h. Młody mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące.

Elbląg:

Policjanci w ten weekend działali na terenie miasta i powiatu elbląskiego. Ujawnili 111 przypadków przekroczeń prędkości, 7 z nich dotyczyło przekroczeń prędkości w obszarze zabudowanym o 50+.Sprawdzil również stan trzeźwości 215 kierujących, nie było żadnego przypadku jazdy w stanie nietrzeźwym. Funkcjonariusze zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych za fatalny stan techniczny pojazdów. W ten weekend na terenie powiatu nie doszło do żadnego wypadku.

(ic/jn/as/dk/mk/ab/ap/lm/jk/js/rj)