Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach doszło do 58 utonięć. Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, w trakcie którego często korzystamy z kąpieli czy ze sprzętu wodnego. Należy pamiętać, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów, a za te nawet najmniejsze często musimy zapłacić zdrowiem a nawet życiem. Policyjni wodniacy w pełni rozpoczęli sezon wodny i czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą. Funkcjonariusze przypominają, że w pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i osób nam towarzyszących w trakcie pobytu and wodą.

Olsztyn:

W ubiegły weekend, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z nurkami ze straży pożarnej pracowali na Jeziorze Wulpińskim, gdzie zauważona została wywrócona do góry dnem łódź. Oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji otrzymał informację, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że łodzią wcześniej mógł pływać mężczyzna, który łowił ryby. Po kilku godzinach poszukiwań potwierdził się najgorszy z możliwych scenariusz – strażacy wyłowili z wody ciało 61-letniego mężczyzny. Policyjni śledczy wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności, w których doszło do tej tragedii.

Iława:

O bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jak i turystów zadbali wspólnie policjanci z inspektorami Żeglugi Śródlądowej. Podczas minionych trzech dni  funkcjonariusze sprawdzili 13 niestrzeżonych kąpielisk oraz 16 jednostek pływających. Podczas kontroli sterników stosowali postępowanie mandatowe oraz środki wychowawcze w postaci pouczeń wobec osób nieprzestrzegających przepisów o żegludze śródlądowej, w tym ograniczenia prędkości oraz nie posiadających przy sobie obowiązkowych dokumentów. Ponadto, kilkukrotnie zwracali uwagę żeglarzom, którzy na szlaku żeglownym zachowywali się niezgodnie z przepisami żeglugowymi i ciągnęli za sobą kąpiące się osoby.

To powinien wiedzieć każdy!

Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik. Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski. Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika. Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr. Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę. Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym porem nie wchodź do wody w stanie nietrzeźwości – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm. Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.

(rp/ap/rj)

Powrót na górę strony