Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Myślała, że pomaga bratu – straciła ponad 95 tys. zł

Po raz kolejny oszuści żerujący na ludzkiej dobroci i łatwowierności wzbogacili się kosztem pokrzywdzonej. 61-latka uwierzyła ,,bratu'' i chcąc uratować go z zagranicznego aresztu wpłacała różne sumy pieniędzy na konta przestępców podszywających się pod FBI oraz Iinterpol. Łącznie poszkodowana straciła ponad 95 tys. zł.

W czwartek (18.06) do policjantów z braniewskiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu braniewskiego, która podejrzewała, że mogła paść ofiarą oszustwa. Sprawą zajęli się kryminalni. Z relacji 61-latki wynikało, że próbowała pomóc swojemu domniemanemu bratu, którego zatrzymano na lotnisku w Belgii. Jedynym sposobem na uwolnienie mężczyzny było wpłacenie dużej sumy pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że przestępczy proceder, w który wciągnięto poszkodowaną trwał od dłuższego czasu.

61-latka za pośrednictwem mediów społecznościowych chciała odnaleźć swojego przyrodniego brata. Trzy miesiące później do kobiety odezwał się ,,członek rodziny'', kobieta nie przypuszczała jednak, że to zapoczątkuje rozwój niekorzystnych dla niej zdarzeń. Oszust budował więź z pokrzywdzoną, nie poprzestał jedynie na rozmowach telefonicznych, doprowadził bowiem do spotkania z 61-latką. Mężczyzna robił wszystko, by kobieta uwierzyła, że to on jest bratem, którego tak szukała. W grudniu 2019r. mężczyzna powiadomił 61-latkę, że sprzedał swój dom w Anglii i wraca na stałe do Polski. Twierdził, że w trakcie powrotu do kraju został zatrzymany w Belgii przez agentów FBI. Po krótkim czasie poszkodowana otrzymała e-mail od rzekomego FBI, w którym powiadomiono ją , że musi przelać kilka tysięcy dolarów na wskazane konto,by jej rzekomy brat mógł zostać zwolniony z aresztu. 61-latka postąpiła zgodnie z dyspozycją, a e-maili o podobnej treści zaczęło przychodzić coraz więcej. Na początku czerwca tego roku fałszywy brat skontaktował się z pokrzywdzoną powiadamiając, że tym razem został zatrzymany przez Interpol w USA, gdyż według niego jedyny lot z Belgii do Polski prowadził przez Alabamę. W sumie od grudnia 2019r. do czerwca 2020r. kobieta przelała oszustom ponad 95 tys.zł.  

Opisywana sprawa stanowi jedynie przykład działania przestępców ! Opłata wartościowych paczek na lotniskach, pomoc finansowa amerykańskiemu żołnierzowi, który chce zacząć życie od nowa w Polsce, transport życiowego skarbu – to tylko niektóre z legend wykorzystywanych przez oszustów. Policjanci wciąż ostrzegają przed zawieraniem internetowych znajomości i apelują do wszystkich o wzmożoną czujność. Przestępcy żerują na ludzkiej łatwowierności - nie dajmy się oszukać ! Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem pieniędzy nieznajomym osobom, a także przesyłaniem swoich danych osobowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z funkcjonariuszami.

(js/rj)

Powrót na górę strony