Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli niebezpieczne znaleziska

Policjanci z Węgorzewa oraz Szczytna zabezpieczyli miejsca znalezienia niebezpiecznych "pamiątek" z czasów II wojny światowej. Pamiętajmy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję.

Węgorzewo:

Wczoraj po godzinie 09:00 oficer dyżurny wegorzewskiej policji otrzymał informację o zalezieniu niewybuchu. Zgłaszający mężczyznaz z gminy Pozezdrze dokonał nietypowego odkrycia podczas wykonywanych prac na pastwisku. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie i ustalili również, że znaleziony niewybuch to pocisk artyleryjski o długości 80 cm pochodzący z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu jednostki saperskiej. Niewybuch w najbliższym czasie zostanie zneutralizowany na jednym z poligonów.

 

  • znalezione niewybuchy
  • znalezione niewybuchy

 

Szczytno:

To kolejny taki przypadek, kiedy na terenie powiatu odnaleziony zostaje niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie mieszkańcy podczas spaceru bądź wykonywania prac polowych, natykają się na „wybuchowe” znaleziska. W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału,nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję.

Tak też było w minioną niedzielę (14.06.20r.) parę minut po godzinie 17:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który mógł być pozostałością po II Wojnie Światowej. Jak się okazało, mieszkaniec Gminy Wielbark, w kompleksie leśnym za budynkiem mieszkalnym, zauważył przysypany ściółką leśną ładunek, który przypominał granat wojskowy. O tym fakcie powiadomił szczycieńska jednostkę policji.

Na miejsce natychmiast został skierowany patrol minersko - pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Według policyjnych pirotechników jest to pocisk artyleryjski kalibru 75 mm. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

 

  • znalezione niewybuchy
 
Nidzica:

W niedzielę (14.06.2020 r.) około godz. 20:00 w Dobrzyniu gm. Nidzica podczas prac na polu znaleziono pocisk artyleryjski o średnicy 75 mm i długości 280 mm wraz z zapalnikiem. Z uwagi ujawnienie niewybuchu z dala od zabudowań, podjęto decyzję o tym, aby nie ewakuować okolicznych mieszkańców. Na miejsce skierowano policjanta z nieetatowej grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, który zrobił rozpoznanie i zabezpieczył znalezisko. O ujawnionym niewybuchu, dyżurny tutejszej jednostki Policji poinformował Patrol Rozminowania 9 Pułku w Lidzbarku Warmińskim,  który następnego dnia przewiózł w bezpieczne miejsce i zneutralizował.

 

Przypominamy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski
i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

(af/am/ap/rj)

Powrót na górę strony