Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

4-latek i 7-latek bez opieki. Rodzice od 2 do 4 promili alkoholu w organizmie

Czujność i odpowiedzialność dzielnicowego z Kętrzyna sprawiła, że nie doszło do kolejnej tragedii z udziałem dziecka. Pozbawiony opieki 4-latek spacerował po mieście ubrany jedynie w koszulkę, bieliznę i buciki. Jego losem w czasie wolnym od służby zainteresował się policjant. Rodzice spali nietrzeźwi w domu. Policyjną interwencją i przekazaniem innego dziecka do pogotowia opiekuńczego, skończyła się interwencja w Mrągowie. Matka dziecka miała 4, a ojciec blisko 3 promile alkoholu w organizmie, gdy 7-latek przebywał bez nadzoru poza domem.

Kętrzyn

Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności samotnego spaceru 4-latka po ulicach Kętrzyna. Informację o chłopcu, który tylko w koszulce i bieliźnie biega w okolicach skrzyżowania ul. Mazurskiej z ul. Sikorskiego przekazał policjantom w czwartek (11.06.2020) parę minut przed godz. 17:00 kętrzyński dzielnicowy, który przebywał tam w czasie wolnym od służby. Chłopiec, którego zauważył był zdezorientowany i wystraszony, nie potrafił wskazać gdzie mieszka. Dzielnicowy zaniepokoił się, że tak małe dziecko ubrane praktycznie w samą bieliznę porusza się bez rodziców. Funkcjonariusz zaopiekował się chłopcem do czasu przyjazdu patrolu. Policjanci zaczęli wyjaśniać okoliczności tej sytuacji, a przede wszystkim ustalać miejsce zamieszkania dziecka. Jak się okazało, 4-latkiem miała opiekować się starsza siostra, kiedy to rodzice malca ucinali sobie drzemkę po wypiciu znacznej ilości alkoholu.

Chłopiec miał wykorzystać nieobecność opiekuna i samowolnie oddalić się z mieszkania. Po dłuższym czasie od interwencji do jednostki policji zgłosił się 45-letni ojciec dziecka. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że pił alkohol wraz z matką dziecka, po czym oboje poszli spać i był przekonany, że syn jest pod opieką starszej siostry. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Okazało się, że 45-latek jest pijany. Badanie wykazało 2 promile alkoholu w jego organizmie. 42-letnia matka chłopca, która również dotarła do komendy, również miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Chłopiec został przekazany pod opiekę pełnoletniej siostry. O zdarzeniu zostanie poinformowany sąd rodzinny i nieletnich. Także dzielnicowi będą monitorować sytuację rodzinną.

  • Dzielnicowy z KPP w Kętrzynie siedzący przy biurku
    Dzielnicowy z KPP w Kętrzynie

Mrągowo

Również mrągowscy policjanci interweniowali w sprawie nieprawidłowo sprawowanej opieki nad dzieckiem. W czwartek po godz. 20:00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację, o tym, że pijani rodzice nie opiekują się 7-letnim dzieckiem, które bez nadzoru biega po podwórku. Policjanci, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili zgłoszenie. Badanie alkomatem wykazało, że matka dziecka miała ponad 4 promile alkoholu w organizmie, a ojciec blisko 3. Niestety w tym stanie nie byli w stanie sprawować opieki nad dzieckiem, które było bardzo zaniedbane. Dlatego z uwagi na stan nietrzeźwości rodziców i brak możliwości zapewniania przez nich właściwej opieki nad dzieckiem, przekazano je do pogotowia opiekuńczego. W konsekwencji o zdarzeniu tym zostanie poinformowany również sąd rodzinny i nieletnich.

Nieodpowiedzialność rodziców często bywa przyczyną dramatu, jaki przeżywa ich dziecko. Dzieci nie potrafią się same obronić przed zagrożeniami, na jakie wystawiają je lekkomyślnoć i niedojrzałość rodziców. Dlatego tak ważne jest to, by osoby będące świadkami krzywdy, jaka dzieje się dziecku, reagowały. Jeden telefon - nawet anonimowy - wykonany pod numer alarmowy 112, może realnie przyczynić się do poprawy sytuacji, w jakiej znajduje się dziecko, a nawet ocalić jego życie i zdrowie.

(ab/dk/tm)

Powrót na górę strony