Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Długi weekend czerwcowy na drogach Warmii i Mazur. Podsumowanie

Większe natężenie ruchu i więcej policyjnych patroli na drogach – to elementy wspólne dla wszystkich przedłużonych weekendów. Policjanci dokładają wszelkich starań, by w tym czasie doszło do jak najmniejszej liczby zdarzeń drogowych, a niebezpieczni uczestnicy ruchu drogowego byli usuwani z tras i ponosili odpowiedzialność swojej lekkomyślności i lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Niestety bezmyślni kierowcy sprawiają, że na tym polu funkcjonariusze mają wciąż dużo pracy.

Za szybcy, nietrzeźwi, lekkomyślni, agresywni, niedoświadczeni – to właśnie tacy kierowcy są najczęściej sprawcami zdarzeń drogowych. Niestety często jest tak, że to inne osoby ponoszą najgorsze konsekwencje w spowodowanych przez nich wypadkach. Dlatego policjanci poświęcają wiele energii na to, by zawczasu wyłapywać tych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią zagrożenie dla innych. A niestety takich osób wciąż nie brakuje.

W tegoroczny czerwcowy długi weekend (11-14.06.2020) wynikający ze święta Bożego Ciała policjanci na Warmii i Mazurach pracowali na miejscach 16 wypadków, w których 4 osoby zginęły, a 17 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do blisko 160 kolizji i zatrzymali około 70 nietrzeźwych kierujących.

Grupa SPEED

W gronie policjantów, którzy w minionym weekend intensywnie pracowali na naszych drogach, byli również funkcjonariusze z "Grupy SPEED".  W Olsztynie przy użyciu ręcznych mierników prędkości kontrolowali prędkość samochodów. Wśród osób, wobec których interweniowali był m. in. kierujący pojazdem Audi S8, który w piątek wieczorem na obwodnicy Olsztyna rozpędził swoje auto do ponad 220 km/h. Został ukarany przez policjantów mandatami karnymi o łącznej sumie 550 zł (za przekroczenie prędkości i brak wymaganego dokumentu podczas kontroli) oraz 10 punktami karnymi. 

 • Zrzut ekranu z nagrania
  Zrzut ekranu z nagrania

Działdowo

Policjanci z działdowskiej drogówki jeszcze przed rozpoczęciem długiego weekendu ujawnili nieletniego, który kierował motorowerem mimo braku wymaganych uprawnień. W środę (10.06.2020r.) na jednej z ulic w Iłowie-Osadzie 16–latek kierował Junakiem. Na miejsce stawił się ojciec nieletniego, którego policjanci ukarali mandatem za udostępnienie pojazdu osobie nieletniej. Wobec 16–latka zostanie sporządzony wniosek do sądu rodzinnego i nieletnich, który zadecyduje o dalszym losie chłopaka.

W czwartek (11.06.2020r.) w miejscowości Narzym Kolonia patrol ruchu drogowego zatrzymał uprawnienia do kierowania pojazdami mieszkańcowi Działdowa, który w terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 53 km/h. Mężczyzna kierując samochodem osobowym marki BMW jechał z prędkością 103km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h. Zatrzymany dokument prawa jazdy trafi teraz do starosty działdowskiego, który wyda wobec mężczyzny decyzję administracyjną o zakazie prowadzenia pojazdów na najbliższe 3 miesiące.

W piątek (12.06.2020r.) w miejscowości Przełęk na drodze wojewódzkiej nr 544 kierujący samochodem Mitsubishi Outlander mieszkaniec powiatu mławskiego jadąc w kierunku Działdowa podczas manewru wyprzedzania uderzył przodem pojazdu w lewy bok ciągnika rolniczego John Deere z maszyą rolniczą, który podjął manewr skrętu w lewo w drogę gruntową. Na miejscu czynności prowadzili policjanci ruchu drogowego z Działdowa. W wyniku zderzenia pasażerka samochodu mieszkanka powiatu mławskiego z podejrzeniem złamania nogi została zabrana do szpitala w Działdowie. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśnia działdowska policja.

W sobotę (13.06.2020r.) w miejscowości Księży Dwór patrol ruchu drogowego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Citroen. Za kierownicą auta siedział 46-latek, który jak się okazało był nietrzeźwy. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i uniemożliwili mu dalszą jazdę. W tym samym dniu funkcjonariusze prewencji w miejscowości Sławkowo zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego Forda Fiesty, który kierował pojazdem mimo obowiązującego go sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. To 31-letni mieszkaniec gminy Działdowo, który dodatkowo w czasie kontroli miał przeszło promil alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili dokumentację dla sądu.

W niedzielę (14.06.2020r.) w Działdowie przy ulicy Konopnickiej doszło do zdarzenia drogowego, w wyniku którego kierujący pojazdem marki Mazda wjechał w drzewo. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ruchu drogowego zastał uszkodzony pojazd oraz osoby, które podróżowały samochodem. Jak ustalili funkcjonariusze, kierujący Mazdą 21-latek z Działdowa stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Jak się okazało młodzieniec był nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Kierujący oraz dwoje pasażerów pojazdu zostali przetransportowani do szpitala w Działdowie. Policjanci zatrzymali 21-latkowi prawo jazdy. Po badaniach został on zatrzymany i osadzony w policyjnych pomieszczeniach celem wytrzeźwienia i złożenia wyjaśnień. Postępowanie w tej sprawie prowadzi działdowska policja.

Elbląg

W niedzielę około 21:30 doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku drogowego w powiecie elbląskim. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Bohaterów Westerplatte w Pasłęku. 27-latek kierujący osobową hondą nie zatrzymał się do policyjnej kontroli drogowej. Policjanci wcześniej zmierzyli mu prędkość z jaką się poruszał. Było to 97 km/h. Mężczyzna minął stojący patrol i kierował się w stronę drogi nr 7. Na łuku drogi nie zapanował nad rozpędzonym autem i uderzył w drzewo. Wtedy też na miejsce dojechał patrol ruchu drogowego. 27-letni mężczyzna zginął na miejscu. Na miejscu zdarzenia pracował prokurator oraz policyjni technicy kryminalistyki. Z ustaleń z policyjnej bazy danych wynika, że 27-latek nie posiadał uprawnień do kierowania.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie elbląskim. Policjanci na drodze, rozbity samochód w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie elbląskim

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej również pewną 32-latkę. Kobieta dość szybko jechała drogą S7. Tłumaczyła, że dzień wcześniej odebrała auto z salonu. Swoim nowym bentleyem pędziła z prędkością 236 km/h. Było to poza obszarem zabudowanym, jechała sama, więc policjanci nie zatrzymali jej prawa jazdy. Kobieta zapłaciła gotówkowy mandat w wysokości 500 złotych, nie była bowiem zameldowana na terytorium Polski. Kobieta była przygotowana na taką ewentualność, wiedziała nawet w jakiej wysokości mandat zapłaci. Na drodze S7 w miejscu, gdzie zatrzymano 32-latkę jest ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Film Fragment nagrania z wideorejestratora

Opis filmu: Fragment nagrania z wideorejestratora

Pobierz plik Fragment nagrania z wideorejestratora (format mp4 - rozmiar 2.53 MB)

Giżycko

W piątek (12.06.2020 r.) w nocy kilka minut przed godz. 4:00 oficer dyżurny giżyckiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Ruda w gm. Miłki. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia zastali w przydrożnym rowie pojazd marki Opel Astra. Auto miało rozbitą szybę, rozbite światła, uszkodzone zderzaki i wgniecenia na klapie bagażnika. W samochodzie nikogo nie było. Funkcjonariusze ustalili, że auto należy do 29-letniego mieszkańca gm. Giżycko. Po sprawdzeniu okolicy, policjanci znaleźli znanego im mężczyznę, który w rozmowie przyznał, że wcześniej pił alkohol i jeździł swoim autem, ostatecznie wjeżdżając nim do przydrożnego rowu. Oddalił się z miejsca zdarzenia ponieważ obawiał się konsekwencji. Te go jednak nie ominą. 29-latek został zatrzymany i przewieziony do giżyckiej jednostki, gdzie policjanci dokładnie sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz 29-latek odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

W piątkowe popołudnie policjanci z Giżycka otrzymali telefoniczne zgłoszenie, że pijany mężczyzna jeździ Oplem Astrą po miejscowości Kamionki gm. Giżycko. Sprawdzając trasę Dziewiszewo – Doba zatrzymali do kontroli drogowej kierującego wskazanym Oplem. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. W wyniku kolejnych sprawdzeń wyszło na jaw, że 56-latek miał orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Giżycku w celu odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyznę przetransportowano do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, skąd trafi do zakładu karnego.

Iława

Policjanci na drogach powiatu iławskiego pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego oraz 5 kolizji. Dzięki czujności świadków policjanci zatrzymali również trzech nietrzeźwych. Pierwszego z nich, po informacji od zgłaszającego, policjanci ujawnili w gminie Kisielice. W trakcie podjętych  czynności okazało się, że 50–latek kierował oplem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańca gminy Kisielice a samochód przekazali osobie wskazanej przez mężczyznę. Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci w Rożentalu również po zgłoszeniu przez świadka. Kiedy funkcjonariusze przyjechali na miejsce zastali osoby, które ujęły nietrzeźwego kierującego. Okazał się nim 22–latek. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i przetransportowali do policyjnej celi. Jak ustalili funkcjonariusze mieszkaniec Ostródy kierował mercedesem mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. 22–latek usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Tymczasem w Lasecznie policjanci zatrzymali 53–latka. Okazało się, że mężczyzna ulicami gminy Iława jeździł chatenet mając prawie 0,4 promila alkoholu w organizmie. Natomiast w Kamieniu Małym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej BMW. Kierujący nim 47-latek, jechał w obszarze zabudowanym na obowiązującej "pięćdziesiątce" z prędkością 113 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz czeka go 3-miesięczna przerwa w kierowaniu pojazdami. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych.

Kętrzyn

W sobotę (13.06.2020) przed północą w miejscowości Podlechy policjanci z Komisariatu w Korszach zatrzymali do kontroli 22-letniego mieszkańca gminy Barciany. Kierujący oplem miał w swoim organizmie prawie 2 promile alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Lidzbark Warmiński

Tuż przed początkiem długiego weekendu, w środę (10.06.2020) po południu lidzbarski patrol ruchu drogowego pełnił służbę na trasie Lidzbark Warmiński – Bartoszyce w ciągu drogi krajowej nr 51. Przejeżdżając przez miejscowość Markajmy policjanci zauważyli kierującego motorowerem. Mężczyzna w niebezpieczny sposób zjeżdżał bez kontroli na przeciwległy pas jezdni, wjeżdżał na pobocze ledwo utrzymując równowagę. Mundurowi natychmiast zatrzymali motorowerzystę i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Mężczyzna był tak pijany, że nie był w stanie rozmawiać, ani stać w pionie. 58-latek został przewieziony do komendy i tam poddany badaniu na stan trzeźwości w wydychanym powietrzu. Badanie alkomatem potwierdziło obecność ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie mieszkańca gminy, który przyznał, że zanim wsiadł za kierownicę pojazdu pił „bimber”. Teraz za swoje bezmyślne zachowanie 58-latek odpowie przed sądem.

W sobotę przed godz. 12:00 policjanci ruchu drogowego patrolując drogi gminy Kiwity zauważyli w m. Stoczek Klasztorny kierującego rowerem. Mężczyzna podczas jazdy tracił równowagę i zjeżdżał co chwila na pobocze. Policjanci zatrzymali kierującego jednośladem do kontroli. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u 30-latka ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec gminy Kiwity przyznał policjantom, że zanim wsiadł na rower „raczył się piwem”. Mundurowi uniemożliwili dalszą jazdę 30-latkowi, a jego pojazd przekazali osobie przez niego wskazanej. Mężczyzna został ukarany 500 zł mandatem karnym.

Mrągowo

Funkcjonariusze podczas każdej kontroli drogowej nie tylko egzekwują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, czy sprawdzają stan techniczny pojazdów, ale również weryfikują dane kierowców. Właśnie podczas takich sprawdzeń w policyjnych systemach funkcjonariusze ujawniają nieprawidłowości dotyczące kontrolowanych. W powiecie mrągowskim przekonał się o tym w środę wieczorem mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że 36-letni kierowca nie posiada prawa jazdy. Nie miał dokumentu dlatego, że miał dwukrotny sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Pierwszy ważny do grudnia 2018 roku do grudnia 2022r., natomiast drugi ważny od lipca 2019r. do 07.2019r. Tym samym popełnił przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego. Mało tego po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany, ponieważ został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności. W konsekwencji jeszcze tego samego dnia trafił za kratki. Dodatkowo za popełnienie kolejnego przestępstwa grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Nidzica

W czwartek około godz. 17:00 między Węzłami Nidzica Północ a Nidzica Południe, uwagę nidzickich policjantów pełniących służbę na drodze ekspresowej S7 zwrócił osobowy Mercedes, poruszający się z prędkością znacznie większą niż dopuszczalna. W związku z powyższym przystąpili do pomiaru prędkości jazdy, a po ujawnieniu wykroczenia do przeprowadzenia kontroli drogowej. Po zatrzymaniu pojazdu okazało się, że powód poruszania się z prędkością 169 km/h jest poważny. W pojeździe prowadzonym przez 33–latkę znajdowała się 24-letnia pasażerka z atakiem astmy. Funkcjonariusze o całej sytuacji natychmiast poinformowali dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy i zdecydowali, że będą eskortować mieszkanki Warszawy do nidzickiego szpitala. Po kilku minutach, dzięki szybkiej pomocy policjantów kobieta trafiła pod opiekę lekarzy.

W piątek kilka minut po godz. 7:00 w Radominie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej motorowerzystę. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie 40–latka. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec gm. Nidzica wsiadł na jednoślad pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo niestosowania się do wydanej decyzji i kierowanie pod wpływem alkoholu. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

W sobotę około godz. 13:30 w Muszakach nidziccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 26–latka kierującego Oplem Vectrą. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna wsiadł za kierownicę mając ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania mieszkańcowi gm. Janowo a pojazd przekazali osobie wskazanej.

Nowe Miasto Lubawskie

W czwartek około godz. 20:45 w Szwarcenowie dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. W trakcie wykonywania z nim czynności okazało się, że mężczyzna wcześniej pił alkohol. 47-letni mieszkaniec gminy Biskupiec miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest jak dawnej przestępstwem, a wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że pijani cykliści są bezkarni. Za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł.

Podczas tego weekendu na drogach powiatu nowomiejskiego policjanci skontrolowali blisko 160 kierujących. Ujawnili przy tym popełnione przez nich 102 wykroczenia. W 82 przypadkach polegały one na przekroczeniu dozwolonej prędkości, w 15 niestosowania pasów i fotelików w autach. Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali jedno prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. W piątek w Montowie ok godz. 17:00 pomiar prędkości wykonany przez policjantów wykazał że kierujący hondą civic ma na liczniku 108km/h.

W sobotę około godz. 16:00 w Tereszewie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kurującego ciągnikiem rolniczym. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 46-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Także w sobotę około godz. 18:40 w Bielicach dzielnicowi z Biskupca zatrzymali kolejnego rowerzystę. 34-letni mieszkaniec gminy Biskupiec miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Wieczorem około godz. 21:00 na ul. 19 Stycznia w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego audi a3. 26-letni mieszkaniec gminy Rybno miał w organizmie blisko promil alkoholu.

Olecko

Tylko w trakcie jednego dnia, w niedzielę, oleccy policjanci sierdzili 15 naruszeń przepisów ruchu drogowego. 11 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, a dwóch straciło prawo jazdy. W miejscowości Daniele gm. Kowale Oleckie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym marki Opel. 64-latek w obszarze zabudowanym przekroczył dozwolona prędkość o 54 km/h. Kolejny kierowca został zatrzymany po godz. 20:30 w miejscowości Pietrasze gm. Świętajno.  27-latek w obszarze zabudowanym jechał osobowym volkswagenem z prędkością 101 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali kierującym prawo jazdy i ukarali ich mandatami karnym w wysokości 400 zł.

W sobotę po godz. 17:00 w Olecku na ul. Zamkowej policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Volkswagen, którego kierujący nie zastosował się do znaku „STOP”. Podczas sprawdzania policyjnych baz danych funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec Olecka posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Podczas wykonywanych czynności 40-latek dziwnie się zachowywał. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości lecz badanie nie wykazało w jego organizmie alkoholu. Zachowanie mężczyzny jednak zaniepokoiło mundurowych. W związku z tym sprawdzili jego bagaż oraz pojazd i w plecaku oraz samochodzie znaleźli narkotyki. Wstępne badania wykazały, że zabezpieczone substancje to marihuana i amfetamina. Podczas dalszych czynności funkcjonariusze w miejscu zamieszkania mężczyzny znaleźli ponad 80 roślin konopi. W związku z powyższym mieszkaniec Olecka został  zatrzymany. Badania laboratoryjne pokazały, że 40-latek miał w swoim organizmie substancje zabronione. W związku z tym pobrano od niego krew do dalszych badań.

 

 • Zabezpieczone nielegalne rośliny
  Zabezpieczone nielegalne rośliny

 

Ostróda

W sobotę na przejściu dla pieszych w Ostródzie 80-latek został potrącony przez auto osobowe kierowane przez trzeźwego 33-latka i niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarł kilka godzin później w szpitalu.

W nocy z soboty na niedzielę w okolicy Łukty kierujący osobówką 35-latek najprawdopodobniej stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Kierowca i 22-letni pasażer zginęli na miejscu, drugi pasażer w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia są wyjaśniane przez policjantów pod nadzorem prokuratora.

Nie obyło się również niestety bez kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę „na podwójnym gazie”. W ręce ostródzkich policjantów tym razem wpadło 6 nietrzeźwych kierujących. Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie miało miejsce w piątek na trenie gminy Miłakowo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 36-letni kierujący będąc w stanie nietrzeźwości stracił panowanie nad autem i najechał na przydrożne drzewo. Autem tym podróżował jeszcze jeden mężczyzna, który z ogólnymi obrażeniami trafił do szpitala w Elblągu. 

Policjanci ostródzkiej drogówki interweniowali też wobec czterech kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Wszyscy z zatrzymanych kierujących musieli się pożegnać ze swoimi dokumentami prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Pisz

W czwartek po godz. 15:00 policjanci drogówki w Piszu na ul. Warszawskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi A3. Kierujący tym autem jechał z prędkością 102 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym 28-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego stracił prawo jazdy, ukarany został przez policjantów mandatem, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

Uprawnienia do kierowania stracił także 50-letni mieszkaniec Orzysza, który jechał skuterem marki Wangya będąc w stanie nietrzeźwości. Do kontroli drogowej zatrzymali go orzyscy policjanci. Widząc go mieli bowiem podejrzenia, że znajduje się pod działaniem alkoholu. Wskazywał na to sposób jazdy 50-latka. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

W piątek po godz. 17:00 na ul. Olsztyńskiej w Piszu doszło do kolizji drogowej z udziałem motocykla i pojazdu marki BMW. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 28-letnia kierująca samochodem wyjeżdżała z ul. Orzyskiej, która jest drogą podporządkowaną. Nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ul. Olsztyńską motocyklowi marki Aprilia. Doszło do bocznego zderzenia pojazdów. Motocyklistę zabrano do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali kierującej BMW prawo jazdy i sporządzą wniosek do sądu o ukaranie 28-latki za spowodowanie kolizji. W sobotę po godz. 19:00 na trasie Osiniak Piotrowo - Wojnowo w gminie Ruciane – Nida mężczyzna jadący motorowerem marki Router na łuku drogi najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu. Motorowerzystę w poważnym stanie przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Niestety na drogach powiatu nie zabrakło nietrzeźwych kierujących. Piscy policjanci od piątku zatrzymali 6 osób, które wsiadły za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się rowerzysta z gminy Biała Piska. Mając blisko 2 promile alkoholu jechał rowerem. Na trasie Drygały - Biała Piska stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wykonując nieprawidłowy manewr skrętu w lewo. W ten sposób zmusił kierowcę pojazdu marki Opel Vectra, aby zjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna jadący jednośladem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Szczytno

W środę (10.06.2020r.) policjanci ze szczycieńskiej drogówki w Rozogach zmierzyli prędkość toyoty kierowanej przez 71-letniego mieszkańca Warszawy. Przeprowadzony pomiar wykazał, że przekroczył on dopuszczalną prędkość o 64 km/h. Za popełnione wykroczenie kierującemu zatrzymano prawo jazdy na okres trzech miesięcy oraz nałożono mandat karny w wysokości 500 zł.

Tego samego dnia policjanci interweniowali wobec rowerzystów, którzy wsiedli na swoje jednoślady pod wpływem alkoholu. 56-letni mieszkaniec gminy Pasym, miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, a 58-latek z gm. Wielbark miał ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze udaremnili im dalszą jazdę. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 zł i zostali przekazani wraz z rowerami pod opiekę osobom wskazanym. Do trzeciego zatrzymania doszło w czwartek (11.06.2020r.) w gminie Jedwabno. Tym razem motorowerzysta znajdował się pod wpływem alkoholu. Patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 42 letniego mieszkańca tejże gminy, który miał blisko pół promila w alkoholu w organizmie. W tej samej miejscowości, niespełna 30 minut później, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej auto osobowe, które mimo użycia sygnałów świetlnych i dźwiękowych do tej kontroli nie chciało się zatrzymać. Policjanci jednak zadziałali skutecznie i zatrzymali kierującego pojazdem marki Mercedes, którym okazał się 34-latek. Mężczyzna miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Kolejny pościg miał miejsce w Olszynach około godz. 20:00. Tam policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca gminy Mrągowo, który kierował pojazdem marki Daewoo Matiz. Mężczyzna był nietrzeźwy i miał w swoim organizmie blisko półtorej promila alkoholu. Po wykonanych czynnościach mężczyznę osadzono w PDOZ. Za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej mężczyźni odpowiedzą przed sądem.

W piątek, jeszcze przed świtem, kilka minut przed godz. 4:00 w Wielbarku policjanci zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki VW. Kierujący miał w swoim organizmie prawie półtorej promila alkoholu. 62-letniemu mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Węgorzewo

Niektórzy tak się spieszyli, by rozpocząć długi weekend, że zapomnieli o obowiązujących przepisach. W środę około godziny 15:30 policjanci w miejscowości Maćki zauważyli pędzący z nadmierną prędkością pojazd marki audi. Pomiar laserowym miernikiem prędkości wskazał 113 km/h, czyli o 63 więcej niż dozwolony limit. Kierującym okazał się 27-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Mężczyzna nie ukrywał zaskoczenia okazanym mu wynikiem pomiaru prędkości. Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych, zatrzymano mu również uprawnienia do kierowania.

Natomiast w czwartek o godz. 16:00 policjanci z węgorzewskiej komendy otrzymali informację o wypadku drogowym z udziałem dwóch motocyklistów w miejscowości Koźlak. Natychmiast na miejsce zostali wysłani funkcjonariusze ruchu drogowego oraz służby ratownicze. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że jadący motocyklem marki Yamaha mieszkaniec Gołdapi na łuku drogi stracił panowanie nad maszyną i zjechał na przeciwny pas ruchu uderzając w jadącego naprzeciwko motocyklistę. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. 68-latek z urazem nogi trafił do szpitala w Giżycku, drugi z motocyklistów miał więcej szczęścia i nie odniósł większych obrażeń.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie węgorzewskim. Uszkodzony motocykl na poboczu drogi, w tle wóz strażacki
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie węgorzewskim

(tm)

Powrót na górę strony