Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewybuchy w Wilczym Szańcu i Panzerschreck w Farynach

Choć od wojennych działań militarnych na polskich ziemiach minęło już ponad 70 lat, to pozostałości II Wojny Światowej wciąż mogą stanowić zagrożenie. W lesie na terenie Wilczego Szańca w Gierłoży ujawniono trzy bomby lotnicze, które zabezpieczyli kętrzyńscy policjanci. Funkcjonariusze ze Szczytna podobne zadanie zrealizowali w gminie Rozogi, gdzie na niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny natrafił mieszkaniec podczas prac polowych.

Kętrzyn

W środę (10.06.2020) kilka minut po godz. 10:00 kętrzyńscy policjanci zostali powiadomieni o znalezieniu niewybuchu niedaleko Wilczego Szańca w miejscowości Gierłoż. Na nietypowy przedmiot natknął się mężczyzna spacerujący po terenie leśnym. O wystającym z ziemi pocisku pochodzącym najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej od razu powiadomił policjantów. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy, którzy ujawnili trzy pociski o średnicy 12 cm. Miejsce do czasu przyjazdu wojskowych saperów zabezpieczyli policjanci. Odnalezione pociski zostały zabezpieczone przez patrol rozminowania Jednostki Wojskowej z Giżycka i zostaną zdetonowane w bezpieczny sposób na poligonie wojskowym.

  • Pociski znalezione w Wilczym Szańcu
    Pociski znalezione w Wilczym Szańcu

Szczytno

Z kolei we wtorek (09.06.2020) oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał informację o znalezisku przypominającym niewybuch w miejscowości Faryny w gminie Rozogi. W trakcie wykonywania prac polowych natknął się na „wybuchową” niespodziankę. Mężczyzna zachował się bardzo odpowiedzialnie i natychmiast, o tym fakcie powiadomił szczycieńską policję. Na miejsce zgłoszonych interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci ustalili, że jest to niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny Panzerschreck z okresu II Wojny Światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

  • Panzerschreck znaleziony w Farynach
    Panzerschreck znaleziony w Farynach

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów! W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  • miejsca odnalezienia niewybuchu,
  • znalezionego przedmiotu (opisać słownie, co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
  • danych personalnych osoby zgłaszającej

Przypominamy ! ! !

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policje bądź inne służby.

(ab/ic/tm)

Powrót na górę strony