Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pośpiech, nieuwaga, nadmierna prędkość, alkohol…

Powody zdarzeń drogowych są różne, ale zdecydowanej większości z nich można było uniknąć. Na przykład w Giżycku 19-latek jadący na egzamin dojrzałości, za mocno docisnął pedał gazu i po drodze zderzył się z barierkami, a inny kierowca się zagapił i doprowadził do kolizji trzech aut. W Szczytnie natomiast do groźnej kolizji doprowadził 29-latek z 4 promilami alkoholu w organizmie.

Giżycko

We wtorek (09.06.2020) w Giżycku doszło do trzech kolizji drogowych. Zawiniły pośpiech, nieuwaga, nadmierna prędkość. Do pierwszego zdarzenia doszło kilka minut po godz. 9:00 na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i 3-Maja. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, młody kierowca jadąc Skodą nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego wykonując manewr skrętu w lewo, wjechał na chodnik, wyłamał barierki ochronne i zatrzymał się na parkingu. Na szczęście 19-latkowi, który śpieszył się na „egzamin dojrzałości”, nic się nie stało. Jednak z zasad poruszania się po drodze piątki w jego przypadku nie będzie.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku. Uszkodzone barierki drogowe
  Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku

Kolejne zdarzenie, również groźnie wyglądające, miało miejsce około godz. 13:00 na ulicy 1-go Maja. Tam kierowca auta Kia nie ustępując pierwszeństwa przejazdu, a wyjeżdżał ze stacji benzynowej, uderzył w prawidłowo jadące Audi. Te wytrącone z ruchu uderzyło w jadącą z naprzeciwka Mazdę. W zdarzeniu udział brało 4 uczestników. W jednym z pojazdów jechała kobieta z dzieckiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowcy byli trzeźwi. Sprawca otrzymał mandat karny, a na jego konto trafiły również punkty karne.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku. Rozbity samochód na chodniku
  Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku
 • Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku. Rozbity samochód na jezdni
  Miejsce zdarzenia drogowego w Giżycku

Trzecie ze zdarzeń drogowych miało miejsce na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (ul. Kazimierza Wielkiego/Jagiełły/Przemysłowa w Giżycku). Kierowca VW również nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, w wyniku czego doszło do bocznego zderzenia z jadącym BMW. Kierowcy trzeźwi. Sprawca ukarany mandatem karnym oraz otrzymał punkty karne.

W tych zdarzeniach ucierpiały tylko pojazdy, a nie ludzie. Samochody po naprawie w warsztacie będą wyglądały jak nowe. Natomiast życie ludzkie jest tylko jedno, wobec powyższego pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem bezpiecznej jazdy jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Ważnym elementem jest również rozsądek, rozwaga oraz wzajemne zaufanie, które jako użytkownicy dróg powinniśmy wymagać od siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego, począwszy od kierowców, rowerzystów, a kończąc na pieszych. Więcej wyobraźni na drodze, a pożądanym efektem będzie mniej tragicznych zdarzeń.

Szczytno

Ten dzień (09.06.2020) okazał się również bardzo pracowity dla policjantów szczycieńskiej komendy. Najpierw o godz. 12:00 z oficerem dyżurnym szczycieńskiej jednostki skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który oświadczył, że jadąc ulicą Piłsudskiego zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i w tym momencie w tył jego pojazdu uderzyło Audi. Zgłaszający, który poruszał się Oplem, zjechał w bezpieczne miejsce, aby ustalić, co się wydarzyło. Wtedy zauważył, że z pojazdu Audi, od strony pasażera wysiada mężczyzna, który zamienia się z siedzącą za kierownicą kobietą miejscami i pośpiesznie oddalają się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze ustalili, że pojazd, który brał udział w zdarzeniu, stoi na parkingu, przed jednym ze sklepów w Szczytnie. W trakcie wykonywania czynności do audi podszedł mężczyzna, który próbował do niego wsiąść i odjechać. Okazało się, że był to 29-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Mężczyzna po tym, jak jego znajoma spowodowała kolizję z Oplem, postanowił zamienić się z nią miejscami. Nie był to jednak dobry pomysł. Został on zatrzymany, bo w organizmie miał blisko 4 promile alkoholu.

 • Zatrzymany nietrzeźwy kierowca
  Zatrzymany nietrzeźwy kierowca

Parę minut później oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, dotyczące zdarzenia drogowego w miejscowości Leśny Dwór w gminie Szczytno. Według osoby zgłaszającej, na skrzyżowaniu miało dojść do zderzenia pojazdu dostawczego z ciągnikiem. Funkcjonariusze ruchu drogowego, pracujący na miejscu kolizji, ustalili, że kierująca pojazdem marki Iveco, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, jadącemu prawidłowo 26-letniemu traktorzyście, w wyniku, czego doszło do bocznego wywrócenia Iveco. Droga w tym miejscy przez pewien czas była zablokowana. Osoby uczestniczące w zdarzeniu, nie odniosły żadnych obrażeń. 36-letnia kobieta została ukarana mandatem i punktami karnymi, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim. Samochód ciężarowy lezący na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim. Radiowóz i ciągnik na drodze.
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim

Dzięki właściwiej postawie osoby zgłaszającej, która zaniepokojona tym, że kierowca Seata wsiadł za kierownicę znajdując się w stanie nietrzeźwości, szczycieńscy funkcjonariusze wyeliminowali 36-latka z ruchu drogowego. Sytuacja miała miejsce o godzinie 13:00 w miejscowości Piwnice Wielkie, w gminie Wielbark. Policjanci przebadali 36-letniego mieszkańca gminy Wielbark, który to w organizmie miał blisko 2 promile.

Natomiast w nocy, parę minut po godz. 2:00, również w Wielbarku, patrol z referatu patrolowo - interwencyjnego na ul. Polnej zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę BMW. Za kierownicą pojazdu siedział 27-latek, który „wydmuchał” ponad promil, a w dodatku, w trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych, funkcjonariusze ustalili, że ma on cofnięte uprawnienia do kierowania.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii na drodze. Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zdrowego rozsądku, trzeźwość i przestrzeganie przepisów. Cyklicznie prowadzone akcje i działania policjantów ruchu drogowego mają na celu usuwać z dróg tych, którzy stanowią zagrożenie dla innych, a także wpływać na wyobraźnie kierowców, by nie dochodziło do takich sytuacji, jak te z udziałem nietrzeźwych kierowców, którzy za nic mają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Jadąc za szybko czy też na „podwójnym gazie” ryzykujemy życie i zdrowie nie tylko swoje i pasażerów, których przewozimy, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

(ich/ic/tm)

Powrót na górę strony