Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Bez pobłażania wobec nietrzeźwych na drogach

Osoba nietrzeźwa - bez względu na to w jaki sposób korzysta z drogi - stanowi zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważna jest praca policjantów, którzy eliminują z ruchu osoby z promilami. Pamiętajmy, należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. W ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych. Tylko w ciągu minionego weekendu policjanci na Warmii i Mazurach ujawnili ponad 90 uczestników ruchu drogowego, będących pod wpływem alkoholu.

To, że nietrzeźwi kierowcy wciąż stanowią poważny problem na naszych drogach, pokazują choćby dane z minionego weekendu. Od piątku do niedzieli policjanci skontrolowali ponad 1800 pojazdów. W trakcie tych kontroli ujawnili, że ponad 90 kierujących było pod wpływem alkoholu, z czego ponad 20 było w stanie nietrzeźwości (a więc mieli ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie).

Ełk

W środę (03.06.2020) dzięki reakcji dwóch mężczyzn z ruchu wyeliminowano nietrzeźwego kierowcę w powiecie ełckim. Mężczyźni jadąc drogą krajową K65, tuż przed Stradunami zwrócili uwagę na jadący przed nimi samochód marki Suzuki, którego kierowca jechał zygzakiem zahaczając co chwila o pobocze, a później jeszcze wjechał między słupek drogowy a ogrodzenie posesji i zaklinował się. Mężczyźni widząc to podjechali, żeby zobaczyć, czy kierowca nie potrzebuje pomocy. W rozmowie wyczuli od niego alkohol. Nie zastanawiając się wyjęli kluczyki ze stacyjki i powiadomili policję. Później jeszcze pilnowali mężczyzny do czasu przyjazdu patrolu. Policjanci ustalili, że to 74-letni mieszkaniec gminy Elk. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Teraz nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, utrata prawa jazdy i poważne konsekwencje finansowe.

Iława

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy decydują się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tak też był w przypadku pewnego 56–latka. Zaczęło się od tego, to do jednej z firm przyjechał kierowca samochodem ciężarowym. W trakcie czynności umożliwiających wjazd pojazdu na teren zakładu pracownik ochrony zbadał stan trzeźwość mężczyzny tak jak to robi za każdym razem. Okazało się, że kierowca jest pod działaniem alkoholu co potwierdziło późniejsze badanie alkomatem przez policjantów. Wskazał on ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyznę a samochód przekazali właścicielowi. Dochodzenie w tej sprawie policjanci zakończyli aktem oskarżenia, który trafił do sądu. Natomiast w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego VW. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 25–latek kierował VW pomimo cofnięcia uprawnień przez Starostę Powiatu Iławskiego do kierowania samochodem. Mieszkaniec powiatu iławskiego za nic miał decyzję starosty, gdyż kilka dni później ponownie został zatrzymany jak drogami  gminy Susz jeździł samochodem. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem gdyż postępowanie również w tej sprawie policjanci zakończyli aktem oskarżenia, który trafił do sądu.

Kętrzyn

W środę policjanci na ul. Racławickiej w Reszlu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel. Za kierownicą auta siedział 28-letni mieszkaniec gminy Korsze. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę. Mieszkaniec gminy Korsze odpowie za wykroczenie kierowania pojazdem po użyciu alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany rowerzysta jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego!

Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Wiedzą również o tym doskonale samorządowcy, którzy wspierają policjantów w dbaniu o nie. W środę Komendant Powiatowy Policji w Kętrzynie insp. Dariusz Ślęzak z rąk Marty Kamińskiej - Wójt Gminy Barciany otrzymał nowoczesne urządzenie do badania stanu trzeźwości iBLOW Premium. Jest to szybki i prosty w obsłudze bezkontaktowy (pomiar bez ustnika) wskaźnik obecności lub nieobecności alkoholu w organizmie. Jeden cykl pomiarowy zajmuje około 15 sekund. Urządzenie będzie wykorzystywane w trakcie wykonywania czynności służbowych przez dzielnicowych na terenie gminy Barciany.

 • Przekazanie urządzenia policjantom w Kętrzynie
  Przekazanie urządzenia policjantom w Kętrzynie

Nidzica

We wtorek (02.06.2020r.) około godz. 15:30 oficer dyżurny nidzickiej komendy otrzymał informację o kierującym na drodze ekspresowej S7, którego styl jazdy mógł wskazywać na stan nietrzeźwości. W rozmowie zgłaszająca oświadczyła, że jadący przed nią w kierunku Nidzicy TIR jedzie zygzakiem i zjeżdża na inne pasy ruchu. Interweniujący patrol koło miejscowości Pawliki ujawnił pojazd, o którym była mowa w zgłoszeniu. Za kierownicą samochodu ciężarowego marki Scania wraz z naczepą załadowaną betonowymi bloczkami siedział 51–letni mieszkaniec gm. Sulęcin. Jak ustalili policjanci, mężczyzna realizował transport międzynarodowy. Przypuszczenia kobiety okazały się słuszne. Badanie stanu trzeźwości kierowcy tira wykazało 2,6 promila alkoholu w organizmie, co skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. Ponadto, mężczyzna noc spędził w policyjnej celi i po wyjaśnieniu okoliczności został zwolniony. Niebawem, mieszkaniec gm. Sulęcin odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Sąd obligatoryjnie zastosuje środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Szczytno

Tylko w ciągu jednego dnia w środę policjanci szczycieńskiej komendy wyeliminowali z dróg, naszego powiatu, nietrzeźwego kierowcę Skody, Opla i Audi, czterech nietrzeźwych rowerzystów, a także traktorzystę. Do zatrzymania skrajnie nieodpowiedzialnego traktorzysty doszło parę minut przed godz. 14:00 w Dźwierzutach. Funkcjonariusze szczycieńskiej komendy powiadomieni o tym, że nietrzeźwy mężczyzna wsiadł za kierownicę ciągnika i porusza się po drodze krajowej 57 na trasie Biskupiec - Dźwierzuty, natychmiast podjęli interwencję. Uzyskana informacja potwierdziła się. 53-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty, który kierował Ursusem, miał w organizmie ponad 2 promile. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że posiada on również sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany do 2034r. Traktor zaś nie był zarejestrowany, nie posiadał tablic rejestracyjnych, badań technicznych i polisy ubezpieczeniowej. Teraz 53-latek ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Parę minut po godz. 16:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, dotyczące zdarzenia drogowego w miejscowości Rudka w gminie Szczytno. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 43-letni kierowca Audi jadąc od Szczytna w kierunku miejscowości Prusowy Borek, nie zachował należytej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki BMW. Gdy 30-letni kierowca BMW wykonywał manewr skrętu w prawo, jadący za nim kierowca Audi, w porę nie wyhamował i wjechał w jego tył. Siła uderzenia był tak duża, że BMW zostało zepchnięte na przydrożne drzewo. W wyniku tego darzenia 5-letnia pasażerka BMW została przetransportowana do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. 43-letni kierowca Audi, mieszkaniec gminy Szczytno, przebadany na zawartość alkoholu w organizmie „wydmuchał” ponad 2 promile. W dodatku nieodpowiedzialny kierowcą przewoził w pojeździe 16-letniego pasażera. 43-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowania kolizji. Za tego typu przestępstwo grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania kolejnych nie odpowiedzialnych kierowców doszło w Dźwierzutach, gdzie 46-letni mieszkaniec gminy kierował pojazdem marki Skoda, mając ponad pół promila alkoholu w organizmie. W Pasymiu 55-letni mieszkaniec gminy wsiadł za kierowcę Opla, mając blisko promil alkoholu w organizmie. W miejscowość Dąbrowa w gminie Dźwierzuty 57-letni mieszkaniec gminy jechał rowerem mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W miejscowość Rudka w gminie Szczytno 60-letni mieszkaniec gminy, kierował rowerem mając ponad promil alkoholu w organizmie.  W Wielbarku 61-letni kierujący jednośladem mieszkaniec Wielbarka „wydmuchał” blisko 2 promile. Natomiast w nocy o godz. 1:15 na ul. M. Curie – Skłodowskiej w Szczytnie 47-letni mieszkaniec Szczytna jadąc rowerem miał w organizmie blisko 2 promile.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.

 • Kontrola drogowa rowerzysty
  Kontrola drogowa rowerzysty
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim. Rozbity samochód
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim. Rozbity samochód
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie szczycieńskim

(tm)

Powrót na górę strony