Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dozór policyjny za stalking

Dozór policyjny, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zobowiązanie do powstrzymania się od spożywania alkoholu. Na wniosek szczycieńskich śledczych, takie środki zapobiegawcze zastosował prokurator, wobec 32-letniego mieszkańca gminy Pasym. Mężczyzna od ponad pół roku uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Za przestępstwo starkingu, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie na podstawie zgromadzonego przez szczycieńskich śledczych materiału dowodowego, zastosowała wobec 32-letniego mieszkańca gminy Pasym, dozór policyjny połączony z zakazem kontaktowania oraz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zobowiązała mężczyznę do powstrzymania się od spożywania alkoholu.

32-latek od ponad pół roku nękał swoją byłą partnerkę w ten sposób, że wbrew jej woli przychodził do jej miejsca zamieszkania, pukał w okna i drzwi, nachodził w miejscu pracy, wysyłał wiadomości, notorycznie wydzwaniał, a przy tym wyzywał słowami wulgarnymi
i groził uszkodzeniem ciała.

Stalker został zatrzymany przez szczycieńskich funkcjonariuszy. Usłyszał już zarzuty. Do czasu rozprawy podejrzany musi zgłaszać się w określonym czasie do szczycieńskiej jednostki policji, czyli realizować środek zapobiegawczy w postaci dozoru.

Zgodnie z art. 190a kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

(ic/tm)

Powrót na górę strony