Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim oddał osocze, żeby pomóc innym zarażonym koronawirusem

Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim insp. Jacek Drozdowski oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dwa miesiące temu komendant wykonując swoje obowiązku służbowe zaraził się koronawirusem. Dzięki wysiłkom lekarzy wyzdrowiał i mógł wrócić do pracy. Teraz może też pomóc innym. Jego osocze, może być podane niektórym zakażonym pacjentom na COVID-19.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim znaleźli się w szczególnej sytuacji. Komendant jednostki insp. Jacek Drozdowski w trakcie wykonywania zadań służbowych zaraził się koronawirusem. Kilka tygodni spędził w szpitalnym izolatorium. W końcu wyzdrowiał. Teraz, gdy wrócił do sił jest tzw. „ozdrowieńcem” i postanowił wykorzystać tę sytuację w celu niesienia pomocy innym chorym na COVID-19. Komendant oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

  • Komendant podczas oddawania osocza w RCKiK
    Komendant podczas oddawania osocza w RCKiK

Osocze ozdrowieńców może być podawane niektórym zakażonym pacjentom. Musi ono zawierać przeciwciała, które zneutralizują COVID-19. O samej możliwości wsparcia leczenia insp. Drozdowski dowiedział się jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Sam już pokonał chorobę, są natomiast chorzy, których stan jest bardzo poważny i należy zrobić wszystko by im pomóc.

Jak i dlaczego warto oddać osocze?

Tłumaczy lek. Jarosław Zwierzyński spec. transfuzjologii klinicznej z RCKiK w Olsztynie:

„Osocze zbierane jest od osób, które wyzdrowiały, miały dwukrotny wynik negatywny podczas badania na obecność wirusa i przeszły kwarantannę. Wykorzystuje się je w przypadku osób w średnio ciężkim i ciężkim stadium choroby, które przebywają na oddziałach zakaźnych. Osocze z przeciwciałami pomaga przezwyciężyć ciężkie objawy choroby i dzięki temu daje szansę na uruchomienie układu odpornościowego danego pacjenta”.

Zachęcamy wszystkich „ozdrowieńców” do oddania osocza i niesienia pomocy innym. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w zakładce „Osocze od ozdrowieńców” i „ Osocze-COVID-19” można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat tego dlaczego i jak warto pomóc.

RCKiK w Olsztynie

tel. 668 015 577

89 5260156 w. 152

668 015 522

w godz. 7:00-14:00

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

(lm/tm)

Powrót na górę strony