Weekend na drogach regionu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach regionu

Nietrzeźwi, bez uprawnień, bez pasów, za szybko, a przy okazji poszukiwani i z narkotykami przy sobie. To tylko kilka przykładów bezmyślnych zachować osób, wobec których interweniowali policjanci na Warmii i Mazurach w miniony weekend. Byli to zarówno piesi, jak i kierowcy motocykli, rowerów, samochodów, a nawet… ładowarki.

Działdowo

W piątek (15.05.2020) działdowscy policjanci wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie 544 na odcinku wjazdu do Działdowa na ul. Mławskiej. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, idący chodnikiem pieszy - mieszkaniec gminy Działdowo - zachwiał się i wtargnął pod jadący drogą pojazd marki VW Golf. Na skutek kontaktu z pojazdem 33-latek doznał urazu prawej nogi. Kierujący autem 42-latek z Działdowa był trzeźwy. Pieszy miał natomiast blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyznę przewieziono karetką pogotowia do szpitala, jednak odmówił on pomocy i hospitalizacji. 33-letni pieszy odpowie za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

W tym samym dniu na parkingu przy jednej z ulic w Działdowie policjanci z wydziału kryminalnego podczas kontroli pojazdu marki Alfa Romeo ujawnili przy kierującym substancje psychotropowe w postaci amfetaminy i środki odurzające w postaci marihuany. Narkotyki posiadał 22-letni mieszkaniec Działdowa, który siedział za kierownicą tego pojazdu. Policjanci zatrzymali młodzieńca celem wyjaśnienia. Za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (16.05.2020) policjanci ruchu drogowego na ul. Lidzbarskiej w Działdowie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Skoda. Za kierownicą auta siedział 42-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę  i zatrzymali mu prawo jazdy. Olsztynianin odpowie za wykroczenie kierowania pojazdem po użyciu alkoholu.

Podobnie w miejscowości Kurki ten sam patrol ruchu drogowego zatrzymał kolejnego kierowcę, który znajdował się po użyciu alkoholu. Tym razem to 58-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Osada, który prowadził pojazd marki Daewoo Nubira. Również w tym przypadku kierującemu zatrzymano prawo jazdy. Zarówno 42-latkowi, jak i 58-latkowi grozi kara grzywny lub aresztu i zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei policjanci prewencji na jednej z ulic w Działdowie podczas kontroli drogowej pojazdu marki Honda ujawnili, że kierujący autem 31-letni działdowianin nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jak ustalili policjanci, zostały mu one cofnięte decyzją starosty działdowskiego. Mężczyzna odpowie za złamanie decyzji administracyjnej i nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz  wydłużenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Ełk

Policjanci z Ełku podczas minionego weekendu wyeliminowali z dróg dwóch kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Pierwszy z nich kierował… ładowarką teleskopową. 52-latek został zatrzymany, gdy wracał firmowym sprzętem do bazy. Mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi nietrzeźwy kierowca został zatrzymany dzięki policjantowi, który wracał do domu po zakończonej służbie. Policjant w centrum miasta zauważył na drodze opla, którego kierowca mógł być nietrzeźwy. Powiadomił o tym oficera dyżurnego, a sam jechał za tym samochodem utrzymując go w polu widzenia. Kierowca opla poruszał się bardzo agresywnie – jechał środkiem jezdni, zjeżdżał na pobocze, gwałtownie przyspieszał. Okazało się, że pojazdem podróżuje 4 mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. W tym 27-letni kierujący, który miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy. Ponadto pojazd nie miał aktualnych badań technicznych.

Z prawem jazdy na najbliższe 3 miesiące rozstali się dwaj inni kierowcy zatrzymani za rażące przekroczenie dozwolonej prędkości. Obaj w obszarze zabudowanym jechali o ponad 50 km/h za szybko. 27-latek jechał mini cooperem w miejscowości Zdunki z prędkością 106 km/h. Natomiast 59-latek w miejscowości Klusy miał na liczniku 103 km/h. Kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości 400 złotych, a na ich konta trafi po 10 punktów karnych.

Iława

W miniony weekend policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Pierwszego z mężczyzn policjanci zauważyli jak jechał przez miasto na światłach drogowych. W związku z powyższym postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. W trakcie czynności okazało się, że 22 – latek pomylił światła ponieważ nie miał uprawnień do kierowania samochodem, za co został ukarany mandatem. Dodatkowo jeździł nissanem drogami Iławy mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut, do którego się przyznał.

O kolejnym nietrzeźwym kierującym oficer dyżurny został poinformowany przez świadków. Policjanci pojechali na miejsce gdzie okazało się, że kierujący oplem uderzył w murek oraz bilboard. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 27–latek kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem po czym wjechał na chodnik i uderzył w betonowy murek uszkadzając przy okazji bilboard. Okazało się, że mieszkaniec województwa łódzkiego jechał samochodem mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. 27 – latek po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Natomiast w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności okazało się, że 18 – latek jechał rowerem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem

Kętrzyn

W sobotę (16.05.2020) około godz. 20:40 w m. Nowy Mikielnik gm. Kętrzyn, funkcjonariusz kętrzyńskiej jednostki w czasie wolnym od służby poinformował dyżurnego o zdarzeniu drogowym, którego był świadkiem. Według wstępnych ustaleń wynikało, że kierujący audi 28- latek stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas jezdni, gdzie uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia kierujący z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badania.  W trakcie sprawdzania jego danych w systemach informatycznych okazało się, że mieszkaniec gminy Barciany nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę auta bowiem nie posiada uprawnień do kierowania.

Natomiast w niedzielę (17.05.2020) kwadrans po godz. 15.00 kętrzyńscy policjanci ruchu drogowego podczas patrolu gminy Korsze w miejscowości Łankiejmy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem. Za kierownicą siedział 32-latek. Podczas sprawdzania w policyjnej bazie okazało się, że mieszkaniec Olsztyna ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz, który złamał  32-latek obowiązywał od marca 2018 roku. Funkcjonariusze uniemożliwili dalszą jazdę mężczyźnie i przekazali pojazd osobie przez niego wskazanej.

Również w niedzielę w miejscowości Stara Różanka (gmina Kętrzyn) patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli samochód osobowy marki Volkswagen Golf. Okazało się, że w pojeździe wskazania drogomierza różnią się o blisko 100 tys. km. z tymi zapisanymi przez stacje diagnostyczną. Teraz ujawnioną nieprawidłowość będą wyjaśniać kętrzyńscy policjanci. Przypominamy, ze od 1 stycznia 2020 r. podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art. 306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi.

Lidzbark Warmiński

W niedzielę (17.05.2020) policjanci prowadząc działania poszukiwawcze za zaginionym mężczyzną zauważyli w Kochanówce kierującego mitsubishi. Kierowca na widok patrolujących teren policjantów zatrzymał pojazd, a następnie powoli zaczął zjeżdżać z wniesienia drogi. Zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenie funkcjonariuszy. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Po otwarciu drzwi samochodu policjanci wyczuli wyraźny zapach alkoholu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 34-latka policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy ma ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili też, że to nie jedyne przewinienie mieszkańca gminy. Mężczyzna kierował samochodem nie posiadając do tego uprawnień. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 34-latkowi, a jego pojazd przekazali osobie przez niego wskazanej.

Tego samego dnia kilka minut przed godz. 9:00 policjanci lidzbarskiej drogówki podczas prowadzonych działań m. Rogóż wyeliminowali z ruchu 26-letnią kierującą oplem astra. Funkcjonariusze zmierzyli prędkość kierującej i ustalili, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, 26-latka jechała z prędkością 130 km/h. Mieszkanka gm. Barczewo twierdziła, że „nie widziała policjantów, dlatego nie zwolniła”. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy i zgodnie z przepisami straci ona uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Nidzica

W piątek (15.05.2020) około godz. 11:30 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem rowerzystki. Z ustaleń policjantów nidzickiej drogówki wynika, że kierująca samochodem osobowym marki Opel, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego potrąciła jadącą prawidłowo drogą W538 w kierunku Uzdowa kobietę jadącą rowerem. W wyniku zdarzenia kierująca jednośladem nie odniosła obrażeń ciała. W związku z popełnieniem wykroczenia określonego w art. 86 kw na kierującą oplem policjanci nałożyli mandat w wysokości 500 zł i punkty karne.

W sobotę około godz. 8:00 w miejscowości Rączki gm. Nidzica patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 68-latka wykazało 0,44 promila alkoholu w jego organizmie. Następnego dnia około godz. 15:00 w Powierżu gm. Janowiec Kościelny policjanci nidzickiej drogówki ujawnili kolejnego nietrzeźwego rowerzystę. 40–letni mieszkaniec gminy Kozłowo kierował na rower mając 3,1 promila alkoholu w organizmie. Niebawem obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem za swoją jazdę. Grozi im kara aresztu, grzywna do 5000 zł oraz środek karny w postaci zakazu kierowania rowerami do 3 lat.

Policjanci wyjaśniają również okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę około godz. 19.30 na ul. Olsztyńskiej w Nidzicy. Osoba kierująca Oplem Astra wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa 42–letniemu motocykliście jadącemu w kierunku miejscowości Litwinki, doprowadzając do zderzenia pojazdów. Kierujący motocyklem marki Honda w wyniku doznanych obrażeń został przetransportowany do szpitala w Działdowie. Badanie stanu trzeźwości uczestników wypadku wykazało, że oboje wsiedli za kierownicę po wcześniej spożywanym alkoholu. 33–letnia kobieta siedząca za kierownicą opla miała ponad 1,2 promila a mężczyzna jadący motocyklem blisko 0,3 promila. Pojazdy uczestniczące w zdarzeniu zabezpieczono na policyjnym parkingu a sprawczyni wraz z pasażerem zostali zatrzymani do wyjaśnienia.

Nowe Miasto Lubawskie

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło w niedzielę około godz. 13:00 w Mroczenku. Na miejsce interwencji pojechali policjanci, którzy ustalili, że kierujący samochodem marki Dodge Caliber nie dostosował prędkości do warunków ruchu, na łuku drogi podczas wymijania z innym pojazdem stracił panowanie nad autem, zjechał na lewe pobocze uderzając w przydrożne drzewo a następnie doprowadził do wywrócenia się pojazdu. Mężczyzna podróżował sam. Trafił do szpitala na obserwację. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 49-letni sprawca kolizji miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Teraz mieszkaniec gminy Grodziczno ze swego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy nawet na 15 lat oraz wysoka kara finansowa. Nie uniknie on także odpowiedzialności za spowodowanie kolizji.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim, rozbity samochód na drodze
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim
  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim, rozbity samochód na drodze
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie nowomiejskim

Olsztyn

W niedzielę (17.05.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednym z parkingów świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji zgłaszających wynikało, że kierujący pojazdem marki Skoda Octavia przyjechał na parking placówki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie. Kiedy strażacy podeszli do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Ponadto mężczyzna próbował odjechać z miejsca, co uniemożliwili mu świadkowie zabierając kluczyki ze stacyjki i wezwali na miejsce służby. Po chwili przyjechał policyjny patrol, który zatrzymał mężczyznę. Badanie policyjnym alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy, bo jak się okazało, nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 43-latek był również poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary 16 dni pozbawienia wolności. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Nie uniknie on również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. 43-latek został już przewieziony do aresztu śledczego.

W ubiegłą sobotę (16.05.2020) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w m. Klebark Mały w pobliżu ogrodów działkowych. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierujący osobowym volkswagenem podczas wykonywaniu manewru cofania najechał na zaparkowany pojazd marki Seat. Policjanci po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali 56-latkowi prawo jazdy.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w m. Sząbruk zauważyli motorowerzystę, który jechał całą szerokością drogi. Funkcjonariusze zaraz po zatrzymaniu potwierdzili swoje przypuszczenia, 23-latek był nietrzeźwy. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Obaj kierujący odpowiedzą za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Ostróda

Ostródzcy policjanci od piątku do niedzieli zatrzymali 5 kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdami po alkoholu. Ujawnili również 5 przypadków rażącego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Od piątku do niedzieli na terenie powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 6 kolizji.

Pierwszy z zatrzymanych nietrzeźwych to 69-latek, który kierował pojazdem wolnobieżnym w Mielnie w sobotni poranek. Mimo, iż wynik badania wskazał wartość wykroczeniową, mężczyzna odpowie przed sądem. Kilka godzin później w Rychnowie, policjanci zatrzymali do kontroli motorowerzystę. 36-latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Około godz. 19:00 w Stębarku funkcjonariusze zauważyli peugeota, którego sposób jazdy wydał im się podejrzany. Postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. Za kierownicą siedział 60-latek. Miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Z promilami i z aktywnym sądowym zakazem jechał również 27-latek. Mężczyzna kierował daewoo mając z organizmie ponad promil alkoholu. Niechlubnym „rekordzistą” w tej grupie jest 44-latek, który w niedzielny poranek w jednej z miejscowości w gminie Dąbrówno na łuku drogi zjechał na pobocze i wjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Pisz

W niedzielę przed godz. 19:00 na terenie gminy Orzysz, patrol piskiej drogówki zauważył jadącego bez kasku motorowerzystę. Policjanci wydali polecenia kierującemu jednośladem do zatrzymania. Ten ominął radiowóz, przyspieszył i zaczął się oddalać. Funkcjonariusze pojechali natychmiast za nim wydając mu polecenie do zatrzymania przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyzna nie reagował. W pewnym momencie zjechał w drogę gruntową, a chwilę później wjechał w pole. Tam porzucił motorower i zaczął uciekać pieszo. Po chwili został zatrzymany przez policjantów. Funkcjonariusze ustalili, że motorowerem marki Hunter kierował 46-letni mieszkaniec gminy Orzysz. Policjanci wyraźnie czuli od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna ten powiedział, że uciekał, bo jest poszukiwany za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Policjanci potwierdzili w bazach danych, że 46-latek poszukiwany był przez prokuraturę w Płocku cele ustalenia jego miejsca pobytu. Teraz 46-latek odpowie za niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego oraz za jazdę motorowerem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która tego obowiązku niedopełnia. Kierowca zaś zobowiązany jest dopilnować, aby pasażerowie, których przewozi również stosowali się do tego przepisu. Jeżeli tego nie upilnuje, może narazić się na dodatkowe sankcje karne. Mogłoby się wydawać, że zwykła kontrola drogowa podjęta w związku z nieprzestrzeganiem przez kierującego obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie może zakończyć się zatrzymaniem i osadzeniem w celi pasażera. Ale nie w sytuacji, gdy okazuje się, że osoba ta jest poszukiwana. Taką właśnie interwencję podjęli policjanci szczycieńskiej „drogówki” w piątek parę minut przed godz. 19:00 na ul. Chrobrego w Szczytnie. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego VW Polo. 19-letni kierujący na widok policjantów zaczął „szarpać się” z pasem bezpieczeństwa, który akurat odmówił „posłuszeństwa”. I na nic zdała się próba wprowadzenia w błąd mundurowych, że były one jednak zapięte. W dodatku okazało się, że 29-letni pasażer pojazdu również nie zastosował się do tego obowiązku. W trakcie weryfikacji danych obu mężczyzn w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że pasażer VW Polo poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Szczytnie, który wydał jego nakaz zatrzymania i doprowadzenia do Zakładu Karnego, celem odbycia kary 145 dni pozbawienia wolności. I tak rutynowa kontrola zakończyła się zatrzymaniem 29-latka, który noc spędził w policyjnej celi. Następnie zgodnie z decyzją wymiaru sprawiedliwości został przewieziony do Zakładu Karnego. 19-letni kierowca VW Polo również nie uniknął odpowiedzialności za załamanie przepisów prawa o ruchu drogowym. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym za niekorzystnie z pasów bezpieczeństwa oraz niedopilnowanie swojego „współpodróżnika”.

Jazda samochodem z nadmierną prędkością to ryzyko utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Niestety, nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tych konsekwencji i nie respektują obowiązujących przepisów.

W piątek przekonał się o tym kierowca pojazdu marki Kia Sportage. Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali, w miejscowości Rozogi, jego pojazd do kontroli. Mieszkaniec województwa łódzkiego, pędził w obszarze zabudowanym na obowiązującej „pięćdziesiątce” z prędkością 112 km/h. W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 62 km/h, kierowca czasowo musiał pożegnać się ze swoimi prawo jazdami. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych. Punkty zostaną automatycznie skasowane po upływie roku od chwili popełnienia wykroczenia.

Podczas sobotnich działań kontrolno–prewencyjnych „Alkohol i Narkotyki”, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami, będących po spożyciu alkoholu lub środkami działającymi podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie zdarzeń drogowym z ich udziałem, szczycieńscy policjanci przebadali 404 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie, ujawnili 53 wykroczenia w ruchu drogowym, zatrzymali 3 dowody rejestracyjne pojazdów. Mundurowi ujawnili 5 nietrzeźwych rowerzystów, 20-letniego kierowcę Audi pod wpływem amfetaminy i 46-latkę, która wsiadła za kierownicę Audi, mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Do zatrzymania pierwszych nietrzeźwych rowerzystów doszło parę minut po godz. 19:00 na ulicy Tuwima w Szczytnie. 54-latek i jego 29-letni znajomy kierowali swoimi jednośladami po przysłowiowym „piwku”. Następnie o godzinie 19:22 w miejscowości Kolonia w gminie Świętajno, 54-letni cyklista wydmuchał 1,68 promila. Natomiast zatrzymany na DK-53  w miejscowości Chochoł rowerzysta, miał w organizmie 1,22 promila. Rekordzistą tego dnia, okazał się 64-latek, który zatrzymany o godzinie 21:15 na ulicy Działkowej w Szczytnie, miał w organizmie 1,72 promila alkoholu. Nieodpowiedzialni rowerzyści zostali ukarani prze szczycieńskich policjantów mandatami karnymi i przekazani pod opiekę osób najbliższych. Podczas prowadzonych działań policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego
o godzinie 1:20 w miejscowości Gawrzyjałki w gminie Szczytno, zatrzymali do kontroli drogowej 20-letniego kierowcę Audi. Mężczyzna podczas kontroli zaczął zachowywać się nerwowo, trzęsły mu się ręce i był pobudzony. Funkcjonariusze ujawnili przy nim zawiniątko z zawartością amfetaminy. 20-latek przyznał, że wsiadł za kierownicę będąc pod działaniem środków odurzających. Kierujący został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie zaś 46-letnia mieszkanka gminy Szczytno. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej około godz. 02:50 w miejscowości Wawrochy w gminie Szczytno. 46-latka kierując pojazdem marki Audi miała w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali kobiecie prawo jazdy. Teraz za swoje zachowanie odpowie ona przed sądem, grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominany!

Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu (do 0,25 mg/l) jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi kara aresztu, grzywny do 5000 zł oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 3.

Według kodeksu karnego za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat oraz dolegliwe konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjne orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł. Spowodowanie wypadku przez kierującego w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Nietrzeźwy to poważne zagrożenie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę, która pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę samochodu lub na rower. Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

(tm)