Kaskadowy pomiar prędkości na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kaskadowy pomiar prędkości na drogach Warmii i Mazur

Na drogach całego kraju zostały przeprowadzone policyjne działania pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Na Warmii i Mazurach zaangażowanych do nich było ponad 170 policjantów drogówki, którzy w ciągu jednego dnia ujawnili 423 wykroczenia związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Nie były to jednak jedyne interwencje drogowe jakie w ciągu tego dnia podjęli policjanci w regionie.

Podczas działań „Kaskadowy pomiar prędkości” szczególnym nadzorem policjantów objęte są m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci, w ramach działań prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach), jak i dynamicznie (przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń). Po raz kolejny takie działania drogówki, które swoim zasięgiem objęły cały kraj, odbyły się w czwartek (14.05.2020). Na Warmii i Mazurach zaangażowanych w nie było ponad 170 policjantów drogówki, którzy skontrolowali 659 pojazdów i ujawnili 423 wykroczenia związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Nie było to jednak jedyne interwencje drogowe, jakie tego dnia przeprowadzili policjanci w regionie.

Elbląg

Policjanci z elbląskiego Wydziału Ruchu Drogowego kontrolowali kierujących m.in. przy ul. Mazurskiej. W pewnym momencie zmierzono prędkość białego pojazdu osobowego jadącego od strony Browaru w kierunku Zawady. Jego wynik to 121 km/h. Na widok policjanta kierujący zawrócił i próbował się ukryć przy budynku ZUS. Policjanci ruszyli za nim radiowozem używając sygnałów. Wtedy też jeden z kierujących zatrzymał się i wskazał kierunek ucieczki białej toyoty. Chwilę później zatrzymano kierującego toyotą corollą 45-latka.

- Mężczyzna przyznał ze czul, iż znacząco przekroczył prędkość dlatego postanowił „zawrócić” – mówi jeden z policjantów podejmujących tę kontrolę. – Został ukarany mandatem w wysokości 500 zł i 10 pkt karnymi, ponadto zatrzymano mu prawo jazdy.

Tego samego dnia, przy ul Hetmańskiej zatrzymano do kontroli skodę, którą  kierował 26-latek. On również znacząco przekroczył dopuszczalna prędkość. Jego wynik to 113 km/h. W jego przypadku kontrola również zakończyła się 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi. Ponadto 26-latek będzie musiał osobiście zdać w wydziale komunikacji swój dokument prawa jazdy ponieważ nie posiadał go podczas kontroli. Teraz będzie miał 3 miesiące przerwy w jeżdżeniu autem.

 

 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim
  Policjanci podczas działań w powiecie elbląskim

 

Działdowo

W powiecie działdowskim wczorajsze działania prowadzone były na drodze wojewódzkiej  544 i 545 wspólnie z policjantami z Nidzicy i Nowego Miasta Lubawskiego. Uczestniczyło w nich 6 policjantów ruchu drogowego z Działdowa. Działdowscy policjanci wyznaczyli 19 statystycznych punktów pomiaru prędkości i dokonali 23 kontroli drogowych. Przy czym w 22 przypadkach stwierdzono przekroczenie dozwolonej prędkości.

 

 • Policjant podczas działań w powiecie działdowskim
  Policjant podczas działań w powiecie działdowskim
 • Policjant podczas działań w powiecie działdowskim
  Policjant podczas działań w powiecie działdowskim
 • Policjant podczas działań w powiecie działdowskim
  Policjant podczas działań w powiecie działdowskim

 

Iława

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 44 – latek kierujący ciężarowym renaultem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu toyotą i doprowadził do bocznego zderzenia między pojazdami. Kierujący oraz pasażerka toyoty zostali przetransportowani do szpitala. Natomiast 44 – latkowi policjanci zatrzymali prawo jazdy. Policjanci przypominają, że takie zachowania kierowców spowodowane są zazwyczaj nadmierną prędkością, która od wielu lat  jest jedną z głównych przyczyną wypadków i kolizji na drogach. Zbyt duża prędkość pojazdów pojawia się też często w sygnałach społecznych przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Iławscy funkcjonariusze podczas wczorajszych działań skontrolowali 23 pojazdy ujawniając 12 kierujących, którzy jechali zbyt szybko, lekceważąc obowiązujące w tym zakresie przepisy. Jednym z nich był 58-latek. Mężczyzna jechał mercedesem w obszarze zabudowanym na obowiązującej "pięćdziesiątce" z prędkością 109 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz czeka go  3-miesięczna przerwa w kierowaniu pojazdami. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie mieszkaniec powiatu ostródzkiego został ukarany mandatem, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych.

Mrągowo

W powiecie mrągowskim miejsca statyczne kontroli wystawione również były kaskadowo, a wyznaczone zostały w oparciu o analizę zdarzeń drogowych oraz natężenie ruchu. Podczas policyjnych działań funkcjonariusze, oprócz kontroli prędkości, zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa, stan techniczny pojazdów oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Podczas działań policjanci wykorzystywali dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym również pojazdy wyposażone w wideorejestrator. Podczas akcji skontrolowali 23 pojazdy i ujawnili 16 przypadków przekroczeń dozwolonej prędkości. Dwóch z kierowców tego dnia straciło prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące, ponieważ jechali w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Pierwszy jechał za szybko o 62km/h w Sorkwitach, a drugi o  74 km/h w Baranowie.

Nowe Miasto Lubawskie

Podczas działań nowomiejscy policjanci skontrolowali 42 kierujących i ujawnili 34 przypadki przekroczenia prędkości. Przypominali także uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

 

 • Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim
  Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim
 • Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim
  Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim
 • Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim
  Policjant podczas działań w powiecie nowomiejskim

 

Szczytno

Około godz. 16:00 policjanci szczycieńskiego referatu ruchu drogowego pełnili służbę w miejscowości Wielbark. W pewny momencie zauważyli jadącego slalomem rowerzystę. Mężczyzna, jak gdyby nigdy nic próbował ominąć policjantów. Funkcjonariusze natychmiast podjęli wobec niechronionego uczestnika ruchu drogowego interwencje. Już na wstępie mundurowi potwierdzili swoje przypuszczenia, od 70-latka wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Badanie wskazało, że mieszkaniec gminy Wielbark, miał go w organizmie 1,5 promila.

Niespełna dwie godziny później, również w Wielbarku i dodatkowo na tej samej ulicy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 42-letniego rowerzystę. Podczas rozmowy funkcjonariusze również wyczuli od mężczyzny alkohol. Nie mieli już wątpliwości, co do jego stanu trzeźwości. Badanie alkotestem potwierdziło, że 42-latek był nietrzeźwy. Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości szczycieńscy funkcjonariusze ukarali obu Pantów mandatami karnymi w wysokości po 500 zł i zakazali dalszej jazdy. Ich samych zaś wraz z jednośladami przekazali pod opiekę najbliższych.

Tego samego dnia o godz. 15:50 policjanci szczycieńskiej „drogówki” w Tylkowie w gminie Pasym, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Mercedesa. W trakcie weryfikacji danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych, okazało się, ze 52-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę swojego pojazdu pomimo, że Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim wydał mu postanowienie o zakazie kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, do grudnia 2021 roku. Tego samego dnia około godz. 16:30 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał informację, że po miejscowości Burdąg w gminie Jedwabno porusza się pojazdem nietrzeźwy kierowca. Na miejsce zgłoszenia natychmiast zostali skierowani policjanci szczycieńskiej „drogówki”, którzy za kierownicą VW Passata zastali 35-letniego mieszkańca gminy Jedwabno. Od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu, a on sam oświadczył, że nie wie jak się znalazł, w tym miejscu prawdopodobnie się „teleportował”. Mundurowi ustalili również, że mężczyzna od grudnia 2013 roku ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. 52-latek i 35-letni mężczyzna doskonale zdawali sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą ponieść za swoje czyny. Złamanie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości karą do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 • Policjanci podczas działań w powiecie szczycieńskim
  Policjanci podczas działań w powiecie szczycieńskim
 • Policjanci podczas działań w powiecie szczycieńskim
  Policjanci podczas działań w powiecie szczycieńskim

 

(tm)

Powrót na górę strony