Podejrzani o rozboje nie unikną odpowiedzialności - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o rozboje nie unikną odpowiedzialności

Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 – tak w kodeksowej teorii opisany został rozbój. A jak postępowanie policji przy takich sprawach wygląda w praktyce, przekonała się trójka nastolatków z Olsztyna oraz 55-latek z Ryna.

Olsztyn

Olsztyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch rozbojów, do których doszło w odstępie kilku dni. Do pierwszego zdarzenia doszło na początku marca na ul. Dworcowej w Olsztynie. Wówczas trzech nieznanych mężczyzn zaatakowało kobietę i używając przemocy fizycznej ukradło jej torebkę z telefonem komórkowym, dokumentami i pieniędzmi, po czym uciekło w nieznanym kierunku. Wartość strat oszacowano na 320 złotych.

Do podobnej sytuacji doszło kilka dni później na ul. Orłowicza w Olsztynie, gdzie trzech sprawców spowodowało upadek spacerującej 75-latki, a następnie ukradło jej telefon komórkowy o wartości 600 złotych oraz torebkę z dokumentami oraz kartą płatniczą. W trakcie ucieczki sprawcy porzucili skradzioną torebkę.

Sprawami zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy wyjaśnili okoliczności obu zdarzeń i w ubiegłym tygodniu zatrzymali podejrzanych. Okazali się nimi trzej młodzi mężczyźni w wieku 18, 17 i 16 lat. Z policyjnych ustaleń wynika, że nastolatkowie po dokonaniu przestępstwa na ul. Dworcowej sprzedali telefon komórkowy, a uzyskanymi pieniędzmi podzieli się między sobą. Okazało się również, że nastolatkowie kilka dni wcześniej uciekli z młodzieżowego ośrodka wychowawczego. 

Ponadto, prowadzone czynności wykazały, że zatrzymany 18-latek dokonał najprawdopodobniej również drugiego rozboju na ul. Orłowicza w Olsztynie. Policjanci szybko ustalili personalia i miejsca przebywania pozostałych sprawców przestępstwa, którymi okazali się dwaj 19-latkowie. Sprawcy dokonali kilku płatności zbliżeniowych skradzioną kartą płatniczą, a telefon sprzedali w lombardzie. Ustalenia śledczych wykazały, że 18-latek jest podejrzany także o kradzież dwóch kart płatniczych. Do tego zdarzenia doszło w połowie marca na ul. Białostockiej w Olsztynie.

Ostatecznie zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu rozboju 16, 17 i dwóm 19-latkom. Natomiast 18-latek usłyszał zarzuty dwóch rozbojów oraz kradzieży. Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec dwóch 19-latków oraz 18-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Natomiast 16- i 17-latek trafili do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Policjanci odzyskali skradzione telefony komórkowe, które wróciły do właścicieli.

Film Zatrzymany prowadzony przez policjantów

Opis filmu: Zatrzymany prowadzony przez policjantów

Pobierz plik Zatrzymany prowadzony przez policjantów (format mp4 - rozmiar 9.43 MB)

Giżycko

Pewien mieszkaniec Ryna został zatrzymany przez policjantów w minioną niedzielę (26.04.2020) i trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna jest podejrzany o rozbój. Jak ustalili policjanci pracujący nad tą sprawą, podejrzany podszedł do 40-letniego pokrzywdzonego i uderzył go w twarz, następnie szarpał go za ubrania i ostatecznie zabrał z kieszeni kurtki pieniądze w kwocie 470 złotych, po czym oddalił w nieznanym kierunku. We wtorek (28.04.2020) Sąd Rejonowy w Giżycku przychylił się do wniosku prokuratora i policjantów o zastosowanie wobec 55-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Mężczyzna najbliższe dwa miesiące spędzi za kratkami. Mężczyzna już wcześniej wchodził w konflikt z prawem, odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

(aj/ich/tm)

Powrót na górę strony