Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bez pobłażania wobec lekkomyślności i w trosce o zdrowie nas wszystkich

Policjanci każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad, a pozostałe osoby stosują się do ograniczeń wynikających ze stanu epidemii. Niestety wciąż nie brakuje osób, które w lekceważący sposób podchodzą do zasad i zakazów związanych z sytuacją w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Również w miniony weekend policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali sytuacje, w których różne osoby zlekceważyły ograniczenia i obowiązki jakie na nich ciążą w związku z epidemią koronawirusa.

W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa, nakładających nas wszystkich pewne ograniczenia, nakazy czy zakazy. Jednym z tych najistotniejszych ograniczeń nakładanych na konkretne osoby, jest decyzja o zastosowaniu kwarantanny. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o zdrowie innych, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Policjanci prowadzą w tych sprawach czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Niestety nie brakuje osób, które przez swoje lekceważące podejście, mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa. Wobec nich interweniują policjanci, którzy wykorzystują wszelkie dostępne środki, by skutecznie wymóc na tych osobach odpowiedzialne zachowanie. Tak było również w miniony weekend (28-30.03.2020).

Bartoszyce

W powiecie bartoszyckim w piątek i w niedzielę policjanci prewencji interweniowali wobec osób naruszających przepisy o zakazie przemieszczania się. W wyniku tych interwencji 6 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec dwóch osób zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Interwencje miały miejsce w Bartoszycach i Łabędniku.

Działdowo

W miniony piątek i sobotę policjanci z Rybna i Działdowa interweniowali w związku z otrzymanymi zgłoszeniami dotyczącymi nieprzestrzegania nowych przepisów dotyczących kwarantanny i zakazu gromadzenia się osób w związku z COVID-19. Piątkowa interwencja dotyczyła mężczyzny odbywającego kwarantannę na terenie gminy Rybno.  Policjanci w trakcie kontroli stwierdzili, że złamał on zasady kwarantanny domowej. Mężczyzna bowiem przebywał na sąsiedniej posesji i dopiero na widok policjantów wrócił na swoją posesję przeskakując przez dzielący nieruchomości płot. Policjanci przypomnieli mu o zasadach obowiązujących podczas kwarantanny i sporządzili stosowną notatkę ze tego zdarzenia. Teraz mężczyzna odpowie za swoje zachowanie przed sądem. O incydencie poinformowano również miejscowy Sanepid.

Z kolei w sobotni wieczór w Działdowie policjanci dwukrotnie interweniowali w stosunku do czterech  mężczyzn, którzy zlekceważyli wprowadzony 24 marca 2020 roku zakaz przemieszczania się i gromadzenia osób na terenie całego kraju. Mężczyźni w późnych godzinach wieczornych spotkali się na ławce w centrum miasta. Podczas pierwszej interwencji policjanci pouczyli uczestników spotkania o właściwym zachowaniu i nakazali udać się do domów. Po pewnym czasie ci sami mężczyźni postanowili ponownie spotkać się na ławce, tym razem umilając sobie spotkanie spożywaniem alkoholu. Tym razem nie skończyło się na pouczeniu. Wszyscy odpowiedzą przed sądem za niestosowanie się da zakazów porządkowych oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Elbląg

Dwóch mężczyzn z Elbląga odpowie za złamanie zasad domowej kwarantanny. Pierwsza kontrola miała miejsce w piątek po południu. Poddany domowej kwarantannie 29-letni mężczyzna nie otwierał drzwi i nie odbierał telefonów. Okazało się, że poszedł… na zakupy. Jeszcze większą nieodpowiedzialnością wykazał się 33-latek, który pomimo kwarantanny odwiedzał znajomych. Obydwie sytuacje będą rozpatrywane przez sąd.

Mrągowo

W powiecie mrągowskim wobec czterech mężczyzn najpierw interweniowała straż rybacka, a następnie ich sprawą zajęli się policjanci. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem nie tylko za nielegalny połów ryb, ale także za naruszenie przepisów dotyczących gromadzenia się osób.

Olsztyn

W sobotę oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie od jednego z mieszkańców, że pomimo obowiązujących zakazów, w pobliżu jednego z osiedlowych sklepików miały gromadzić się osoby. Na miejscu policjanci zastali czterech mężczyzn w wieku od 31 do 57 lat oraz 42-letnią kobietę. Wszyscy mieli świadomość obowiązujących ograniczeń co do gromadzenia się, jednak świadomie je zlekceważyli. Poniosły tego konsekwencje. Wszyscy zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych za naruszenie przepisów w sprawie ogłoszenia na obszarze kraju stanu epidemii.

Pisz

Za złamanie zasad kwarantanny konsekwencje poniesie również pewien mieszkaniec Orzysza. W trakcie prowadzonych kontroli funkcjonariusze sprawdzali, czy mieszkaniec miasta rzeczywiście przebywa w swoim domu. Najpierw do niego zadzwonili i oczekiwali, że pokaże się w oknie potwierdzając, że jest w mieszkaniu. Tymczasem okazało się, że mężczyzny nie było w miejscu zamieszkania. W rozmowie telefonicznej wyjaśnił policjantom, że od kilku godzin jest w lesie szukając poroży. Dodał, że nie widzi w tym nic złego, bo pojechał własnym samochodem i jest sam.

Policjanci przypominają, że osoby objęte kwarantanną domową pod żadnym pozorem nie mogą wychodzić z domu. Grożą za to konsekwencje prawne. W tym przypadku funkcjonariusze wystąpią do sądu z wnioskiem o ukaranie tego mężczyzny. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostaną także służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną. Nie był to jedyny przykład nieodpowiedzialnego zachowania osoby objętej kwarantanną domową w powiecie piskim. W innym przypadku, także mieszaniec z Orzysza, po powrocie z zagranicy zaprosił do siebie kolegów na wspólne picie alkoholu. Ta sprawa także będzie wyjaśniana przez funkcjonariuszy pod kątem naruszenia zasad kwarantanny domowej.

Szczytno

W sobotę około godz. 12:15 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące naruszenia nowych zasad bezpieczeństwa w związku z grupowaniem się osób w miejscach publicznych. Na miejsce zostali skierowani policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego, którzy zastali tam trzech mieszkańców miasta. 25-latek, 36-latek oraz 45-latek siedzieli na jezdni i pili alkohol. Szczycieńscy policjanci poinformowali mężczyzn o tym, że naruszyli przepisy Ustawy o Zapobieganiu oraz Zwalczaniu Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia, w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. Nie zrobiło to na mężczyznach wrażenia i oświadczyli, że „są wolnymi ludźmi i będą robić, co im się podoba”. Policjanci wytłumaczyli im, na czym polega wyjątkowość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy i poinformowali ich, że za swoje bezmyślne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Oprócz złamania przepisów powyższych aktów prawnych, popełnili również wykroczenia związane z zakazem spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz stworzyli zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tego samego dnia policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego zostali skierowani również do jednej z miejscowości położonej na terenie gminy Szczytno, gdzie według zgłoszenia grupka ludzi nie stosowała się do zasad bezpieczeństwa. Na miejscu funkcjonariusze zastali dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Osoby te siedziały pod altanką usytuowaną na placu zabaw i wspólnie pili alkohol. Szczycieńscy policjanci poinformowali ich o tym, że naruszyli przepisy rozporządzenia zabraniające grupowania się. W trakcie weryfikacji danych w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że jeden z mężczyzn poszukiwany jest przez sąd, celem odbycia kary pozbawienia wolności. 28-letni mieszkaniec Szczytna został zatrzymany i przewieziony do szczycieńskiej komendy. Zgodnie z decyzją sądu, najbliższe miesiące spędzi za kratkami, a wszyscy odpowiedzą przed sądem za naruszenie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Natomiast sąd rodzinny zajmie się sprawą siedmiu nieletnich, którzy zgromadzili się na boisku szkolnym w jednej z miejscowości położonej na terenie gminy Rozogi.

Ponadto policjanci interweniowali w ostatnich dniach również w powiatach iławskim i kętrzyńskim w sprawie naruszeń obowiązku pozostania w kwarantannie.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Przypominamy, że od 24 marca do 11 kwietnia 2020 roku obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu osób na terenie całego kraju.

Restrykcje nie dotyczą tylko ściśle określonych sytuacji takich jak:

1. Dojazd do pracy

2. Wolontariat w walce z koronawirusem

3. Załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego

Obowiązują również ograniczenia związane z poruszaniem się komunikacją publiczną, organizowaniem zgromadzeń, w tym również dotyczących uroczystości religijnych oraz szczególne zasady dla osób przebywających w zakładach pracy.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.gov.pl 

(tm)

  • Policjanci w trakcie służby
    Policjanci w trakcie służby
Powrót na górę strony