Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie stosowali się do decyzji o kwarantannie domowej. Grożą im surowe sankcje

Policjanci w całym kraju codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do postanowień decyzji. Niestety nie wszyscy dozorowani biorą sobie polecenia sanepidu do serca. Wczoraj policjanci Komisariatu Policji w Ornecie oraz policjanci z Giżycka ujawnili osoby niestosujące się do zaleceń pozostania w kwarantannie. Za swoje zachowanie będą tłumaczyć się przed sądem.

Lidzbark Warmiński:

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z nią korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych i instytucji pomocowych.

Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce wczoraj około godziny 18:00, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców powiatu. Za to napotkali go jak prowadził rower po ulicy. Mężczyzna nie tłumaczył mundurowym swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Został ponownie pouczony o obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania. 60-letni mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem za wykrocznie z art.  116 kw. Jest to pierwszy przypadek takiego zachowania w powiecie.

Giżycko:

Wczoraj (26.03.2020 r.) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku otrzytmał zgłoszenie, że mężczyzna mieszkający przy jednej z ulic na terenie Giżycka,  nie stosuje się do zaleceń i opuszcza miejsce izolacji. Jak ustalili funkcjonariusze, 35-latek wrócił dzień wcześniej z zagranicy i był widziany jak opuszcza mieszkanie. Mężczyzna przyznał się, że opuścił miejsce kwarantanny gdyż musiał iść do kantoru wymienić pieniądze. W trakcie intewencji 35-latek znajdował się pod działaniem alkoholu i w lekceważący sposób odnosił się do powagi sytuacji.

Ostróda:

W minioną środę (25.03) policjanci otrzymali zgłoszenie, że jeden z mieszkańców gminy Grunwald nie stosuje się do decyzji służb sanitarnych o objęciu go kwarantanną domową. Mężczyzna miał robić zakupy w jednym ze sklepów. Funkcjonariusze pojechali do jego miejsca zamieszkania. 22- latek zaprzeczył aby miał wychodzić z domu. Jak twierdził, cały czas przebywał w miejscu zamieszkania. Policjanci postanowili jednak to zweryfikować i sprawdzić monitoring, który znajduje się w sklepie. Nagrania jasno pokazały, że mieszkaniec gminy Grunwald jednak nie stosuje się do decyzji o objęciu go kwarantanną domową. Policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostaną również służby sanitarne, które mogą nałożyć na 22- latka wysoką karę pieniężną.

O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

  • Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
  • W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

 

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

(bm/mj/ab/rj)

Powrót na górę strony