Nieodpowiedzialni kierowcy nie unikną odpowiedzialności - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialni kierowcy nie unikną odpowiedzialności

Nie ma przyzwolenia na bezmyślność za kierownicą! Dowiedli tego choćby policjanci z Iławy, którzy aktem oskarżenia zakończyli postępowanie wobec 23-latka. Młody mężczyzna nie dość, że posiadał przy sobie narkotyki to jeszcze kierował autem pod ich wpływem. W wyniku innych kontroli prawo jazdy stracili 34-latek i 24-latek, którzy w obszarze zabudowanym w rażący sposób przekroczyli dozwoloną prędkość. W uniknięciu odpowiedzialności pewnemu kierowcy w Olsztynie nie pomogła próba wmówienia policjantom, że jest kimś innym. Jak groźna może być nadmierna prędkość przekonali się uczestnicy zdarzenia drogowego w powiecie oleckim.

Iława

Policjanci z Komendy Powiatowej w Iławie wspólnie z prokuraturą prowadzili dochodzenie przeciwko mieszkańcowi powiatu iławskiego. A wszystko zaczęło się od kontroli drogowej, do której został zatrzymany kierujący skodą. Policjanci podchodząc do pojazdu zauważyli, że kierowca zrzuca z siedzenia pasażera pojazdu jakiś przedmiot. Zachowanie 23-latka wydało się funkcjonariuszom podejrzane, w dodatku mężczyzna zachowywał się dość nerwowo i nie potrafił logicznie wytłumaczyć tego co zrobił. Okazało się, że 23–latek w niewielkiej torebce przewoził substancje psychotropowe w postaci amfetaminy. Mężczyzna  został zatrzymany. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że to nie jedyne przewinienie mieszkańca powiatu iławskiego. 23–latek kierował również skodą pod wpływem amfetaminy. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii za samo posiadanie narkotyku przewiduje karę 3 lat pozbawienia wolności.

Przy każdej możliwej okazji policjanci przypominają, że jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Nadmierna prędkość pojazdów często pojawia się też w sygnałach przekazywanych od mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednak nadal zdarzają się osoby, które pomimo wielu apeli oraz grożącej kary nadal nie stosują  się do podstawowych zasad ruchu drogowego. Tak się stało w środę (04.03.2020) w Łęgowie. Podczas pomiaru prędkości policjanci iławskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto prowadzone przez 34–latka. Mieszkaniec Kisielic jechał fordem w obszarze zabudowanym z prędkością 102 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości kierujący został ukarany mandatem i punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy na 3 miesiące.

Olecko

Oleccy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia, gdzie kierujący najprawdopodobniej nie dostosował prędkości  do warunków drogowych i zderzył się czołowo z innym pojazdem. Jedna osoba trafiła do szpitala. W środę przed godz. 15:00 oleccy policjanci otrzymali zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów w miejscowości Wieliczki. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze ruchu drogowego, kierujący audi nie dostosował prędkości do warunków drogowych w wyniku czego, na łuku drogi, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas i zderzył się czołowo z osobowym mitsubishi. Pojazdami podróżowały łącznie 4 osoby, w tym 4-letnie dziecko. W wyniku zdarzenia ucierpiała kierująca mitsubishi, która została przetransportowana do szpitala w Ełku.  33-latka była trzeźwa, zaś 31-letni kierujący audi uciekł z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb.

  • Rozbite samochody w m. Wieliczki
    Rozbite samochody w m. Wieliczki

Olsztyn

W środę (04.03.2020) olsztyńscy policjanci na jednej z ulic w mieście zatrzymali do kontroli osobowego opla, którego kierujący przekroczył prędkość o 40km/h. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów potwierdzających jego tożsamość, ale podał wszystkie potrzebne dane ustnie. Funkcjonariusze sprawdzili przekazane przez kierującego personalia w dostępnych bazach informatycznych, które wykazały, że mężczyzna nie jest 41-latkiem za którego się podawał. Kierujący podał dane osobowe należące do jego szwagra, których wyuczył się na pamięć. Ponadto okazało się, że 39-latek z Elbląga ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości oraz przekroczenie prędkości został ukarany mandatami. Wkrótce odpowie za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci zatrzymali również kierującemu dowód rejestracyjny za brak aktualnych badań technicznych.

Ostróda

Również w środę około godz. 15:00 policjanci z Morąga otrzymali informację od mieszkanki miasta, że kierowca renault pił alkohol w swoim samochodzie, a następnie nim odjechał. Funkcjonariusze zatrzymali opisywany samochód do kontroli. Za kierownicą siedział 60-latek. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności za swoje nieprzemyślane zachowanie. Policjanci zatrzymali już jego dokument prawa jazdy, a sprawa trafi do sądu.

Szczytno

W środę (04.03.2020) w miejscowości Korpele, do kontroli drogowej został zatrzymany także kierowca, który pędził w obszarze zabudowanym na obowiązującej „pięćdziesiątce” z prędkością 106 km/h. Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali pojazd do kontroli. W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 56 km/h, mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Kierowca czasowo musiał pożegnać się ze swoim prawo jazdami. Dodatkowo, za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych. Punkty zostaną automatycznie skasowane po upływie roku od chwili popełnienia wykroczenia.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem to wielka odpowiedzialność. Bądźmy czujni i zawsze reagujmy na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Od tego czy zareagujemy może zależeć czyjeś zdrowie i życie. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również sami mieszkańcy regionu, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy. Nawet anonimowa informacja pod numer telefonu 112 lub przekazana policjantom może przyczynić się do wyeliminowania z dróg niebezpiecznych kierowców.

(jk/jsz/aj/ab/ic/tm)

Powrót na górę strony