Spotkania z policjantami w trosce o bezpieczną przyszłość
Policjanci wiele pracy i energii poświęcają temu, by uświadomić mieszkańcom naszego regionu, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Bo tylko współpraca nas wszystkich na tym polu może zagwarantować sukces. Dlatego funkcjonariusze wykorzystują wszelkie okazje, by spotkać się z mieszkańcami, przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa i opowiedzieć o swojej pracy.
Gołdap
Bezpieczeństwo - to słowo bardzo często używane w trakcie spotkań profilaktycznych gołdapskich policjantów. Nie inaczej było również w minioną sobotę (29.03.2020. Funkcjonariusze zostali zaproszeni do wzięcia udziału w „II gołdapskim zlocie morsów”. Impreza z bardzo dużą frekwencją uczestników była doskonałą okazją do spotkania policjantów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz przekazania im ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznych zachowań. Mundurowi promowali tematykę związaną z bezpieczeństwem i prewencją kryminalną, prezentowali policyjny sprzęt oraz rozdawali dzieciom i dorosłym odblaskowe elementy, wyjaśniając jak duże znaczenie w bezpieczeństwie na drodze ma taki niepozorny przedmiot. Mówili również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów policjanci rozdawali również etui antykradzieżowe na karty zbliżeniowe. Takie etui posiada wbudowane zabezpieczenie przed zeskanowaniem i jest najprostszą formą ochrony kart bankomatowych. Impreza była także doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta - każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się jak wygląda służba w Policji. Reakcja mieszkańców i turystów była bardzo pozytywna, a cała akcja cieszyła się z dużym zainteresowaniem.
Nowe Miasto Lubawskie
Dzielnicowy pracujący na terenie gminy Grodziczno spotkał się z młodzieżą z powiatu nowomiejskiego. Spotkanie to zorganizowano w ramach Dnia Zawodoznawczego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Mrocznie. Celem inicjatywy było umożliwienie młodzieży bliższego kontaktu z przedstawicielami różnych profesji. To już kolejne spotkanie z przedstawicielami różnych zawodów, które w ramach Dnia Zawodoznawczego zorganizowała Szkoła Podstawowa w Mrocznie. Podczas imprezy uczniowie różnych szkół mogli porozmawiać z przedstawicielami wielu profesji m.in. policjanta, strażaka, wojskowego, fryzjera, kosmetyczki, fotografa, dziennikarza i wielu innych. Swoje stoisko podczas spotkania przygotowali także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas rozmów z dzielnicowym sierż. Łukaszem Groszkowskim oraz Oliwią Olęcką studentką Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbywającą praktyki w nowomiejskiej komendzie Policji uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem, jak przebiega proces rekrutacyjny do służby, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Akcja zawodoznawcza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a miała na celu przybliżenie młodzieży charakterystyki poszczególnych zawodów, a tym samym pomóc im w wyborze przyszłej pracy.
Także uczniowie klas o profilu służb mundurowych z Liceum w Bielicach kolejny już raz w murach swojej szkoły gościli przedstawicieli Policji. Funkcjonariusze z nowomiejskiej komendy w ramach współpracy z Liceum Ogólnokształcącym Służb Mundurowych w Bielicach prowadzą tam cykl ćwiczeń i wykładów. Wszystko po to, by stworzyć młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi takie warunki kształcenia, by w sposób profesjonalny mogli zapoznać się ze specyfiką danego zawodu. Tym razem uczniowie klasy pierwszej poznali koncepcję działań profilaktycznych Policji oraz zagadnienia dotyczące Kampanii Narkotyki i dopalacze zabijają- Szkoda Ciebie na takie patoklimaty oraz Handlu Ludźmi. Zajęcia edukacyjne z licealistami o profilu służb mundurowych prowadzone przez policjantów są po to, by stworzyć młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi takie warunki kształcenia, by w sposób profesjonalny mogli zapoznać się ze specyfiką danego zawodu.
Szczytno
Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej st. post. Joanna Manelska spotkała się z licealistami z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Funkcjonariuszka z Zespołu Profilaktyki Społecznej szczycieńskiej komendy przeprowadziła rozmowę edukacyjno – profilaktyczną w ramach kampanii pn. Narkotyki i dopalacze zabijają, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty”. Policjantka ostrzegała przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia dopalaczami i narkotykami. Omówiła również zagrożenia związane z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych oraz skutki zdrowotne i społeczne ich zażywania. Przypomniała o konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść młodzi ludzie mający kontakt z środkami odurzającymi. Druga część spotkania poświęcona była zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenia w Internecie, mogą być narażeni, a także tego, co należy robić, aby nie stać się ofiarą internetowych oszustów i przestępców. Policjantka zalecała również, aby być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami nieznajomymi, które piszą do nas na portalach społecznościowych. Uczulała, aby niezwłocznie powiadamiać opiekunów, nauczycieli lub Policję o wszelkich próbach nawiązywania kontaktu przez osoby, które mogłyby zagrażać ich bezpieczeństwu. Wiele uwagi st. post. Joanna Manelska poświęciła też kwestii stalkingu w Internecie oraz niewłaściwym zachowaniom młodzieży, które są często wymierzone w ich rówieśników. Wyjaśniła, na czym polega hejt. Przypominała, że obrażanie, nękanie i dręczenie innych w sieci jest czynem zabronionym. Zwracała też uwagę, aby korzystać z Internetu w sposób kulturalny i z poszanowaniem dla innych jego użytkowników.
Węgorzewo
W piątek (28.02.2020.) uczniów Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie odwiedził dzielnicowy gminy Węgorzewo. Mundurowy przećwiczył z najmłodszymi najważniejsze elementy codziennego bezpieczeństwa. Maluchy przypomniały sobie między innymi znajomość numerów alarmowych i opowiedziały co należy robić podczas zgłoszenia. Do tego przećwiczyły właściwe przechodzenie przez jezdnię oraz to jak należy zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej. Ciekawym elementem wizyty było pokazanie dzieciom jak należy zabezpieczyć się w przypadku ataku niebezpiecznego i agresywnego psa. Policjant przećwiczył z dziećmi przyjęcie pozy tzw. „żółwia”, apelując jednocześnie aby zawsze starać się zachować spokój i opanowanie. Dzieci, oprócz wskazówek profilaktycznych, dowiedziały się również wiele o samej Policji. Funkcjonariusz opowiedział czym zajmują się w służbie. Na zakończenie spotkania najmłodsi mieli wiele pytań. Na wszystkie policjant starał się odpowiedzieć bardzo wyczerpująco.
(tm)