Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za kierownicą nie ma miejsca na chwileczkę zapomnienia

„To był moment” – często od tych słów zaczynają opis zdarzenia drogowego ich uczestnicy. Ten niebezpieczny moment najczęściej poprzedzany jest błędem kierowcy, polegającym albo na niedostosowaniu prędkości do warunków jazdy albo na chwilowej dekoncentracji. Nie bez znaczenia jest też prawidłowe wyposażenie aut, choćby w odpowiednie dla danej pory roku ogumienie. Jak może skończyć się taki moment na śliskiej nawierzchni przekonali się m.in. kierowcy z Szczytna i Olecka.

Olecko

W środę rano (19.02.2020) około godz. 6:30 na obwodnicy Olecka, kierująca samochodem osobowym marki Land Rover, najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, wpadła w poślizg i dachowała w przydrożnym rowie. 61-latka na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. Kobieta jechała sama i była trzeźwa. Kolejne zdarzenie miało miejsce przed godz. 7:00 na trasie Zatyki – Kukowo. Jak ustalili policjanci, kierujący osobowym fordem, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z dogi i wjechał do rowu. Pojazdem podróżowały dwie osoby. 46-letni pasażer został przetransportowany do szpitala w Ełku. 39-letni kierujący nie odniósł żadnych obrażeń.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim. Radiowóz na drodze i rozbity samochód w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim. Radiowóz na drodze i rozbity samochód w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie oleckim

 

Szczytno

We wtorek (18.02.2020) około godz. 10:30 oficer dyżurny szczycieńskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na trasie Lemany – Stare Kiejkuty. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol ruchu drogowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 46- letni mieszkaniec powiatu mławskiego nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał z drogi i wjechał do rowu. W wyniku tego manewru ciężarowe Vovlo przewróciło się na lewy bok. 46-letni kierowca oraz 34-letni pasażer, mieszkaniec powiatu iławskiego, o własnych siłach wyszli z pojazdu. Mężczyźni nie doznali żadnych obrażeń ciała. Szczycieńscy policjanci zorganizowali na krajowej 58 ruch wahadłowy, podczas gdy strażacy usuwali skutki kolizji drogowej.

 

 • Miejsce zdarzenia w powiecie szczycieńskim. Samochód ciężarowy leżący na drodze
  Miejsce zdarzenia w powiecie szczycieńskim
 • Miejsce zdarzenia w powiecie szczycieńskim. Zaparkowany radiowóz i samochód ciężarowy leżący na drodze
  Miejsce zdarzenia w powiecie szczycieńskim

 

Dobra pogoda oraz pas drogowy pozbawiony śniegu błędnie „sugeruje” kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością. W ten sposób kierujący sami skracają sobie czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną. Poniższy schemat przedstawia najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowy na przykładzie powiatu szczycieńskiego w roku 2019.

Schemat przedstawiający przyczyny wypadków drogowych w powiecie szczycieńskim

W związku z panującą aurą policjanci apelują - zadbajmy o zwiększenie koncentracji i zdolności przewidywania tego co się dzieje na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Zwiększymy odstęp od pojazdu, który jedzie przed nami, aby w każdej chwili móc bezpiecznie się zatrzymać. Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań nie hamujmy w ostatniej chwili, tylko zwolnijmy dużo wcześniej. Każdy manewr wyprzedzania lub wymijania może być niebezpieczny, dlatego żeby nie stracić panowania nad autem, wykonujmy je mniej gwałtownie. Pamiętajmy również, że żaden, nawet najbardziej nowoczesny system hamowania nie uchroni nas przed lodowiskiem na jezdni.

(jsz/ic/tm)

Powrót na górę strony