Jambo rozpoczął nowy etap w swojej służbie policyjnej - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jambo rozpoczął nowy etap w swojej służbie policyjnej

Jambo jest specjalistą od tropienia i patrolowania. Ze swoim przewodnikiem sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim właśnie rozpoczęli wspólną służbę w ełckiej komendzie. Dotychczasowy opiekun Jumba przeszedł na emeryturę, a on o emeryturze jeszcze nie myśli. Jest zdrowym, aktywnym i inteligentnym psem – gotowym do pracy ze swoim nowym przewodnikiem.

Doskonalenie zawodowe i szkolenia w Policji dotyczą nie tylko policjantów. Podlegają im także zwierzęta wykorzystywane w służbie. Pies służbowy Jambo od kilku dni pracuje ze swoim nowym przewodnikiem sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim. Jest owczarkiem belgijskim malinois. Ze swoim przewodnikiem spędzili pięć miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem fachowców, gdzie Jambo przygotowywany był do służbowych działań patrolowo-tropiących. A przede wszystkim razem ze swoim przewodnikiem uczyli się dobrej współpracy i zdobywali wzajemne zaufanie. Jambo jest psem z charakterem. Jak przyznaje sierż. sztab. Mariusz Sulewski:

„Początki nie były łatwe. Musieliśmy się poznać i nauczyć ze sobą współpracować. Szkolenie wymagało dużo cierpliwości i czujności, na szczęście Jambo uczy się szybko. Spędziliśmy ze sobą mnóstwo godzin na szkoleniu i pielęgnacji. Dziś wiem, że mam w nim wiernego przyjaciela. Razem na pewno skutecznie sprostamy nawet skomplikowanym i trudnym zadaniom”.

  • Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim
    Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim
  • Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim
    Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim
  • Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim
    Jumbo z sierż. sztab. Mariuszem Sulewskim

Kim jest Jambo?

Jambo ma 5 lat i już od pewnego czasu pracuje w Policji. Jego poprzedni opiekun odszedł na zasłużoną emeryturę, a że Jambo jest zdrowym, inteligentnym i odważnym psem, to jego czas pracy jeszcze nie minął. Spełnia wszystkie niezbędne wymogi i kryteria policyjnego psa służbowego, dlatego może wciąż efektywnie pracować.

Razem ze swoim obecnym przewodnikiem przeszedł szkolenie patrolowo-tropiące. W praktyce oznacza to, że Jambo pełni służby patrolowe i oprócz działania prewencyjnego, może być wykorzystywany m.in. do zabezpieczania imprez i zgromadzeń. Takie psy stanowią także pomoc przy zatrzymywaniu niebezpiecznych osób i pościgach. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi zaginionych. Jambo miał już także okazję zaprezentować się najmłodszym ełczanom, gdy odwiedzili komendę. Było to dobrą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie w kontaktach ze zwierzętami.

Zadania przewodnika

Przewodnik psa musi być odpowiedzialnym człowiekiem i dobrym policjantem. Do jego zadań należy dbanie o przydzielone zwierzę. Policjant sam musi psa karmić, dbać o odpowiednie warunki mieszkalne oraz troszczyć się o jego zdrowie. Oprócz tego policjant musi zapewnić swojemu czworonogowi szkolenie, żeby pies stale był gotowy do wykonywania obowiązków służbowych. Taka systematyczna tresura ma utrwalić u psa wyuczone umiejętności i odruchy. Przewodnik z psem muszą być partnerami i nawiązać ze sobą silną więź – to recepta na zgrany duet i skuteczne działania.

(akdn/tm)